• WESOŁYCH ŚWIĄT

     • Życzenia składają

      Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Podwilku Alina Leksanderwraz

      z Gronem Pedagogicznym i Pracownikami

     • Mikołajki 2020

     • Wyróżnienie w gminnym  konkursie "Mikołajki 2020" zdobył nasz uczeń z kl. 2 Konrad Swienty.

      Gratulujemy.

    • Zostań świętym Mikołajem!
     • Zostań świętym Mikołajem!

     • Tradycyjnie, 6 grudnia to dzień radosnego wyczekiwania św. Mikołaja z workiem prezentów. A gdyby tak samemu zostać św. Mikołajem i podarować najcenniejszy dar, jakim jest krew?

      Dziś bardzo wiele osób czeka właśnie na ten wyjątkowy prezent, który jest bezcennym lekarstwem. Oddać krew i tym samym podarować komuś  zdrowie będzie można w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, dokładnie 6 grudnia, w godz. od 8:00 do 13:00.
      Zachęcamy również osoby po przebytym zakażeniu COVID – 19 do oddania osocza, który jest najskuteczniejszym lekiem dla osób z ciężkim przebiegiem choroby wywołanym COVID – 19.

      Jest to już kolejna akcja organizowana we współpracy Gminy Jabłonka i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie – oddział terenowy Nowy Targ. Mamy nadzieję, że i tym razem mieszkańcy Orawy nie zawiodą i podarują krew.

      Szczegółowe informacje RCKiK o tym, kto może oddać krew znajdują się pod adresem: http://rckik.krakow.pl/jak-oddac-krew/

       

     • Poradnik MEN dotyczący zdalnej nauki I-III

     • Szanowni Państwo,

      Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku przedstawiliśmy także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych.

      Z publikacji mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.

      Zachęcam Państwa do zapoznania się z poradnikiem oraz proszę o przekazanie go nauczycielom i rodzicom.

       

      Z poważaniem
      Anna Ostrowska
      Rzecznik Prasowy MEN 

     • Wykłady profilaktyczne

     • Zapraszamy do wzięciu udziału w wykładach profilaktycznych, które odbędą się 20 listopada 2020 r. o godz. 17.00 Wykłady będą prowadzone w formie spotkania online.

      Program:

      20 listopada 2020 godz. 17.00-18.30

      cz.1 - 45 min – Profilaktyka zintegrowana – nowoczesne narzędzie dla każdego!

      cz.2 – 45 min – Teoria podstawą praktyki – co ja z tego będę mieć?

      Zachęcamy do śledzenia relacji na stronie Gminy Jabłonka https://www.jablonka.pl

     • Sukcesy naszych uczniów

     • Po raz kolejny uczniowie naszej Szkoły zajęli wysokie lokaty w Przeglądzie Recytatorskim im. Katarzyny Kracik w Spytkowicach. W tym roku konkurs odbył się w formie zdalnej.

      Uczeń klasy II Stanisław Naciasta zdobył I miejsce w kategorii gwara - gadka klas I – III (nauczyciel przygotowujący: A. Gacek).

      Natomiast w kategorii gwara – gadka klas I – VI  uczennica klasy IV Gabriela Burdyl również zdobyła I miejsce (nauczyciel przygotowujący: G. Możdżeń).

      Wyróżnienie w kategorii wiersz kl. I – III zdobył uczeń kl. III Franciszek Król (nauczyciel przygotowujący: Daria Blańda)

      W konkursie wzięła także udział uczennica kl. VIII Tatiana Bryja.

      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom i życzą kolejnych sukcesów.

    • Kody do Librusa
     • Kody do Librusa

     • Szanowni Rodzice.

      Dyrektor SP 2 w Podwilku zaprasza Rodziców po osobisty odbiór kodów do Librusa ( Dziennika elektronicznego) 18.11.2020 r. tj. środa.

      Uprzejmie proszę o dostosowanie się do poniższego harmonogramu:

      kl. 8 godz. 8.00 - 8.30,

      kl. 7 godz. 8.30 - 9.00,

      kl. 6 godz. 9.00 - 9.30,

      kl. 5 godz. 9.30 - 10.00,

      kl. 4 godz. 10.30 - 11.00,

      kl. 3 godz. 11.00 - 11.30,

      kl. 2 godz. 11.30 - 12.00,

      kl. 1 godz. 12.00 - 12.30.

      Jeżeli posiadacie dwoje, troje dzieci, to wybieramy jedną podana godzinę. Do szkoły może wchodzić naraz 5 osób w maseczkach. Gdyby ktoś nie mógł przyjść w środę to proszę w czwartek tj. 19.11.2020 o tych samych godzinach.

      Z poważaniem - Dyrektor A. Leksander.

    • "NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI"
     • "NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI"

     • 11 listopada , jak co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości i zarazem święto państwowe dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów( 1795-1918). Siłą rzeczy data 11 listopada jest datą umowną i symboliczną. Cóż takiego wydarzyło się 11 listopada 1918 roku? Dwa wydarzenia miały miejsce- po pierwsze 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, którego Niemcy wypuścili z więzienia w Magdeburgu, a po drugie we Francji w Compiegne tego dnia podpisano rozejm kończący działania zbrojne I wojny światowej. Tak naprawdę Polacy musieli walczyć o niepodległość Ojczyzny i wyrywać polskie ziemie okupantom. Niemcy choć przegrane w I wojnie światowej nie chciały oddać Wielkopolski i Śląska. Odzyskaliśmy te piastowskie ziemie zwyciężając w powstaniu wielkopolskim (1918) i w 3 powstaniach śląskich( 1919, 1920, 1921). Walczyliśmy z Litwinami o Wilno i okolice, z Czechami, którzy najechali i podle zagarnęli Zaolzie, odepchnęliśmy ataki Ukraińców i najgorszą -pogańską, ateistyczną dzicz czyli Sowietów okrążających już Warszawę.

      Trzeba o tym pamiętać, a zwłaszcza należy pamiętać o milionach Polaków i Polek- którzy nie szczędzili krwi i wysiłku by odzyskać niepodległą Polskę-Ojczyznę. Ale niepodległość  została tez wymodlona i wybłagana przez Polaków żyjących i tych na" drugim brzegu" w wieczności. Ileż było interwencji Niebios i osobiście Matki Najświętszej- jak chociażby podczas bitwy warszawskiej( 15,16 sierpnia 1920 r.). Czy Polacy o tym wiedzą? Czy dziś ktoś tego uczy? Czy jako Polacy jesteśmy z tego powodu dumni?. Nie wolno zapominać, że na świecie liczą się tylko te narody, których młodzież uczy się i zna własną historię ( Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Chińczycy). A my Polacy czym jesteśmy i czym mamy być ?( robotnikami, pachołkami, tanią siłą roboczą).

      Choć miliony pracowały na niepodległość, to jednak szczególne zasługi mają: Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Józef Haller, Józef Piłsudski,  Ignacy Daszyński i wybitni książęta Kościoła- św.abp.Jerzy Bilczewski, św.abp.Józef Sebastian Pelczar, abp.Adam książę Sapieha, abp.Józef Teodorowicz. Śmiało te postaci możemy nazwać Ojcami Założycielami Odrodzonej Polski.

      Cześć i chwała bohaterom.!!!

       

      opracował: A.Kwiecień

      „MARSZ PIERWSZEJ BRYGADY - BOHATEROM WALK O NIEPODLEGŁĄ” Film powstał z nagrań przesłanych do MON z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W projekcie wzięło udział ponad 150 wykonawców i Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

     • Nauka zdalna 1-3

     • Szanowni Rodzice i Uczniowie

       

      Nauka zdalna klas 1-3 odbywa się na takich samych zasadach jak i klas 4-8. Wszystkie lekcje rozpoczynają się zgodnie z podziałem godzin i trwają 30 minut. Resztę czasu uczniowie pracują samodzielnie. Wszyscy uczniowie otrzymali kody do i zostali przeszkoleni odnośnie logowania się w programie Teams. Wszyscy wychowawcy przekazali informacje rodzicom przez grupy Messenger, telefonicznie lub bezpośrednio na Teamsie. W razie niejasności proszę o kontakt z wychowawcą lub z dyrektorem.

       

      Z poważaniem

      Alina Leksander

     • Komunikat

     • Szanowni Rodzice i Uczniowie SP2 w Podwilku.

       

      Nauka zdalna dla klas 4-8 odbywać się będzie wg planu lekcji w aplikacji Teams. Nauczyciele będą łączyć się z uczniami tak jak to miało miejsce od marca do czerwca 2020r.

      Klasy 1-3 przychodzą do szkoły wg planu lekcji i maja wszystkie zajęcia. Uczniowie kl. 2 i 3 mogą przychodzić bez opieki, a kl.1 tak jak do tej pory. Kuchnia szkolna pracuje bez zmian.

      W razie pytań proszę dzwonić do szkoły.

      Z poważaniem Alina Leksander – Dyrektor SP2

     • Szanowni Rodzice i Uczniowie

     •  

      Od 26.10.2020r. do 8.11.2020r.  klas IV - VIII rozpoczyna się zdalne nauczanie. Będzie to trudny okres dla Dyrektora, Nauczycieli, Uczniów i Was rodziców. Szkoła otrzymała do tej pory tylko 5 laptopów,  które są podłączone do monitorów i tablic interaktywnych w klasach. Pozostały stary sprzęt w ilości 11 sztuk znajduje się w pracowni informatycznej. Są to komputery stacjonarne i laptopy, które będą używane na zajęciach informatyki w klasach I-III. Od poniedziałku nauczyciele zajęcia zdalne będą prowadzić ze szkoły i na sprzęcie szkolnym. Lekcje będą odbywać się zgodnie z planem lekcji. Szkoła funkcjonuje normalnie. Klasy I-III przychodzą według planu lekcji. 

      Bardzo proszę nie dajmy ponieść się emocjom, ponieważ wszyscy od poniedziałku znajdziemy się trudnej sytuacji.

      Liczę na Wasze wsparcie i zrozumienie.

       

       

      Z poważaniem

      Mgr Alina Leksander

      Dyrektor szkoły

    • Konkurs
     • Konkurs

     • Nie daj się monotonii!
      Zawalcz z nami o lepszy świat !
      I pozostaw po sobie ślad….!

      Drogi uczniu, droga uczennico.

      Zrób sobie chwilkę przerwy od nauki i napisz krótki wiersz lub rymowankę na ważne tematy, związane z profilaktyką.

      Temat: profilaktyka antyalkoholowa, antynikotynowa, higiena osobista, bezpieczeństwo, kultura słowa, wartości, przyjaźń, rodzina, ekologia, wiara, uzależnienia, stres, agresja i wiele innych ważnych dla was zagadnień
      Termin wykonania i odesłania pracy upływa 11 grudnia 2020 roku.

      Sposób wykonania: Tekst w MS Word, czcionka Times New Roman rozmiar 14. NALEŻY DOŁĄCZYĆ ZGODĘ RODZICA (Załącznik do pobrania) za pomocą skanu lub zdjęcia z widocznym czytelnym podpisem
      Prace wysyłamy na e-mail: sekretarz@jablonka.pl

      Każdy tekst należy podpisać imieniem, nazwiskiem, podać klasę/wiek, szkołę i miejscowość, z której pochodzisz.

      Prace można zgłosić również u dyrektora, pedagoga szkolnego, wychowawcy, który prześle je na wyżej wymieniony adres.

      Nagroda: Najlepsze prace zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu „Kolorowej Profilaktyki”, autorzy nagrodzonych prac otrzymają atrakcyjne nagrody

      Pamiętaj, możesz przejść do historii i zdobyć pierwsze doświadczenia jako współredaktor.

      ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU

      Wójt Gminy Jabłonka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Autorzy Kolorowej Profilaktyki

      Oświadczenie o wyrażeniu zgody na udział i przetwarzanie danych osobowych dziecka na potrzeby konkursu pn. „Nie daj się monotonii! Zawalcz o lepszy świat! 2” (.docx)

       

       

     • Zawieszenie zajęć stacjonarnych

     • Zawieszamy na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne
      dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej
      i uczniów szkół ponadpodstawowych

       

      Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

      Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

      Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian. 

      Stacjonarnie pracują również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

      Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

      Wsparcie dla uczniów, w tym z niepełnosprawnością

      Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

      Kształcenie zawodowe

      Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

      W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący  młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku  świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19. 

      Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r.  zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

      Departament Informacji i Promocji

      Ministerstwo Edukacji Narodowej

    • Ślubowanie pierwszoklasistów
     • Ślubowanie pierwszoklasistów

     • Dnia 14 października 2020r. w Szkole Podstawowej Nr2 w Podwilku odbyło się Uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I.

      Jest to wyjątkowy dzień nie tylko dla wszystkich pracowników oświaty, ale również dla pierwszoklasistów naszej Szkoły. W związku z panującą sytuacją uroczystość ta miała nieco inny charakter niż w lata poprzednich. Na uroczystość zaproszeni byli: Dyrektor szkoły, wychowawczyni klasy I oraz rodzice naszych pierwszaków.

      Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni przygotowały program słowno-muzyczny, w którym wykazali, że są gotowi zostać pełnoprawnymi uczniami. Po złożonym przez nich ślubowaniu pani dyrektor Alina Leksander pasowała dzieci klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku.

     • Podziękowania dla Wójta Gminy Jabłonka

     • Szanowny Panie Wójcie,

      Dyrektor i nauczyciele SP nr 2 w Podwilku serdecznie dziękują za budujące życzenia i docenienie trudu naszej pracy. Dziękujemy za osłodzenie naszego święta pięknym tortem.
      Życzymy Panu Wójtowi dużo zdrowia i sił potrzebnych do pełnienia funkcji włodarza w tak trudnych czasach dla polskiej oświaty.

      Z wyrazami szacunku

      Alina Leksander - Dyr. SP2 w Podwilku

     • DEN

     • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

      z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę złożyć Państwu, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom Państwa placówki najlepsze życzenia. Jeszcze raz dziękuję za wspólny wysiłek oraz świadome i pełne rozsądku podejście do kwestii bezpieczeństwa. Przyjmijcie Państwo wyrazy uznania oraz szacunku. 

      W załączeniu przekazuję list z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Proszę o udostepnienie go pracownikom Państwa placówki.

       

      Z poważaniem

      Dariusz Piontkowski 

      Minister Edukacji Narodowej 

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • W dniu 1 października 2020r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosy oddawano pod nadzorem Komisji Wyborczej, do której należeli:

      - Natalia Tylczak
      - Karolina Moniak
      - Piotr Sarniak
      - mgr Agata Gacek

      Kandydaci:

      - Tatiana Bryja
      - Julia Gołucka
      - Oliwia Mastela

      Na podstawie wyników, Komisja Wyborcza stwierdza, że Przewodniczącym SU w roku szkolnym 2020/2021 zostaje: 
      Tatiana Bryja.

      Skład SU na rok szkolny 2020/2021:

      Przewodnicząca: Tatiana Bryja
      Zastępca: Oliwia Mastela
      Sekretarz: Julia Gołucka
      Opiekun SU: mgr Agata Gacek