• PRZEGLĄDZIE MŁODYCH RECYTATORÓW
     • PRZEGLĄDZIE MŁODYCH RECYTATORÓW

     • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W XLI GMINNYM PRZEGLĄDZIE MŁODYCH RECYTATORÓW I GAWĘDZIARZY IM. ANDRZEJA SKUPNIA FLORKA

      Po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka, który odbył się 10 grudnia 2019 r. w Jabłonce. W przesłuchaniach wzięło udział łącznie 105 uczestników, w tym 6 uczniów naszej szkoły.

      Również w tym konkursie uczniowie zdobyli wysokie lokaty.Oto laureaci:I miejsce - Tatiana Bryja kl.VII (kategoria klas VII,VIII; gawęda),I miejsce - Gabriela Burdyl kl. III (kategoria klas I-III; gawęda),II miejsce - Stanisław Naciasta kl. I (kategoria klas I-III; gawęda).

      Do etapu wojewódzkiego w Białym Dunajcu zakwalifikowały się Tatiana Bryja i Gabriela Burdyl. Gratulujemy wszystkim uczestnikom 

       

     • Wycieczka do Muzeum Lotnictwa

     • 6 grudnia 2019r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Podwilku byli na wycieczce w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Sponsorem biletów wstępu do muzeum był Konsulat Generalny Słowacji w Krakowie na czele z Kosulem Generalnym Tomášem Kašajem.

      Na początku Konsul bardzo serdecznie powitał zebranych. Życzył wszystkiego dobrego a przede wszystkim wspaniałych prezentów od Mikołaja. Każde dziecko otrzymało słodki upominek. Potem nastąpiło zwiedzanie muzeum. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wielu różnych samolotów i wysłuchania ich historii. Dwie „maszyny” mogli zwiedzić w środku. Jedną z nich latał św. Jan Paweł II.Na zakończenie wyświetlono film „Moja pierwsza wizyta w Muzeum”.

      Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia.

     • #RazemNaŚwięta

     • Społeczność Uczniowska wraz z Gronem Pedagogicznym i Radą Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku aktywnie włącza się w różne formy pomocy ludziom, którzy z różnych przyczyn tej pomocy potrzebują.

      Jedną z akcji charytatywnych, do której włączyła się nasza Szkoła, była akcja „Misie Ratownisie pomagają w zbiórce artykułów higienicznych i środków czystości dla najuboższych”. Dzięki dużemu zaangażowaniu się szkolnego wolontariatu w tę zbiórkę, starsi ludzie mogli otrzymać artykuły, które są im bardzo potrzebne.

      Inna akcja charytatywna, zorganizowana i przeprowadzona w naszej Szkole, to pomoc dla ucznia, którego dotknęła wielka tragedia rodzinna. Wielkie serce dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców pozwoliło wspomóc rodzinę ucznia środkami finansowymi przeznaczonymi na najbardziej pilne potrzeby.

      Nawet najmniejszy gest, zwykła nakrętka, może być formą pomocy. Wolontariusze naszej Szkoły zachęcają wszystkich uczniów (i nie tylko ich) do zbiórki nakrętek, które zostały już przekazane na pomoc dla Lenki cierpiącej na rzadką chorobę nóżek. Dzięki tej akcji Lenka ma szansę na leczenie i rehabilitację. Akcja nadal trwa!

     • KONKURSY ŚWIĄTECZNE

     • Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w konkursach świątecznych:
      - na lampion świąteczny,
      - na wykonanie kartki świątecznej.

      W Wigilię Szkolną odbędzie się również konkurs kolęd. W tym dniu będzie miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najładniej ozdobioną salę lekcyjną.

      Zgłoszenia i prace można składać u wychowawców klas do 10 grudnia 2019 r. Wyniki konkursów zostaną podane w Wigilię Szkolną. Zapraszamy do udziału. 

       

     • SZKOŁA DO HYMNU

     • Ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do udziału w akcji „Szkoła do hymnu” – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
      O symbolicznej godzinie 1111 11 listopada br., uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół biorących udział w akcji odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.
      W ww. akcji wzięli również nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku wraz z Panią Dyrektor i opiekunem Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Pana Wojciecha Lorencowicza - wielkiego orawskiego patrioty, byłego kierownika szkoły w Podwilku, Kawalera Krzyża Niepodległości, weterana I wojny światowej, oficera Wojska Polskiego.

      Pamiętajmy w modlitwie o wielkich ludziach Orawy. "Szkoła Pamięta"

    • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
     • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

     • 14 października 2019 r. to wyjątkowy dzień nie tylko dla wszystkich pracowników oświaty, ale również dla pierwszoklasistów naszej Szkoły. W tym dniu odbyło się pasowanie na ucznia. Na uroczystość zaproszeni byli również rodzice naszych pierwszaków.

      Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni przygotowały program słowno-muzyczny, w którym wykazali, że są gotowi zostać pełnoprawnymi uczniami. Po złożonym przez nich ślubowaniu pani dyrektor Alina Leksander pasowała dzieci klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku.

      Następnie uczniowie z klasy II i III wraz z Samorządem Uczniowskim poprzez program artystyczny wyrazili podziękowanie i słowa uznania pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie i nauczanie młodego pokolenia.

      A.G.

    • CZYTELNICTWO W NASZEJ SZKOLE
     • CZYTELNICTWO W NASZEJ SZKOLE

     • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego rozwijania zainteresowania uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku otrzymała środki finansowe na zakup książek. Dzięki temu programowi księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 403 woluminy o wartości 5.000 zł. Cenną wskazówką dla tworzenia zamówienia były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas spotkań czytelniczych w bibliotece szkolnej. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w nowości wydawnicze, a także lektury szkolne. Uwzględniono również potrzeby najmłodszych czytelników. Na początku roku szkolnego zakupione książki zostały wyeksponowane w sali, aby każdy mógł zapoznać się z nowościami wydawniczymi i wybrać coś dla siebie. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale warto od czasu  do czasu o tym przypominać. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa. Dlatego zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu.

    • Podhalańskie mażoretki mistrzyniami Europy!
     • Podhalańskie mażoretki mistrzyniami Europy!

     • Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. Batony).

      Zespół składa się z dziewczyn oraz jednego chłopaka. Pochodzą z dwóch miejscowości - Naprawy oraz Podwilka. ‌Droga, która zaprowadziła ich do Zagrzebia nie była łatwa. 

      Najpierw musieli przejść eliminacje, które odbywały się w miejscowości Pustków-Osiedle, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski Południowo-wschodniej, na których zespół wywalczył 6 pierwszych oraz jedno czwarte miejsce. 

      Następnie mażoretki dostały się do ogólnopolskiego konkursu w Kędzierzynie-Koźlu. Na Mistrzostwach Polski wywalczyli 2 razy trzecie miejsce i otrzymali nominację na Mistrzostwa Europy w Zagrzebiu. Mistrzostwa te trwały 4 dni wystąpiło na nich ponad 100 zespołów z całej Europy, ok. 2500 mażoretek, pokazano 750 choreografii w różnych kategoriach. ‌

      Zespół pragnie podziękować wszystkim, którzy wsparli finansowo wyjazd na Mistrzostwa Polski oraz Europy. Są to: rodzice - Wójt Gminy Jordanów Artur Kudzia - GOK Raba Wyżna - Anna Piaskowy, - Firma Blachotrapez - Firma Kondys - Firma Grapa Krzysztof - Firma Fosztt - Sołtys Emil Holla -Orawanet Krzysztof Sołtys -Sklep "Tani" Rabka Zdrój - Pani Dyrektor Alina Leksander - Pani Dyrektor Barbara Zgama. 

      Zespół dziękuje też wszystkim osobom wspierających go w serwisie zrzutka.pl - wszystkim mieszkańcom Naprawy oraz Podwilka za wsparcie w zbiórce.

      http://24tp.pl/n/59453

       


    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

     • W ostatnim dniu nauki szkolnej tradycyjnie już po raz czwarty odwiedzili naszą szkołę Pan Wójt Antoni Karlak oraz Dyrektor CUW-u Pani Maria Staszkiewicz, aby złożyć gratulacje absolwentom, Dyrekcji oraz nauczycielom naszej szkoły za bardzo dobre wyniki na egzaminach. Klasa ósma ma 1 miejsce w rankingu szkół podstawowych w gminie, a klasa III gimnazjum 3 miejsce wśród gimnazjów. Uczniowie zdobyli bardzo wysoką średnią, wyższą niż powiat, a z języka polskiego i języka angielskiego wyżej niż województwo. Pan Wójt pogratulował również panu Andrzejowi Kwietniowi, który przygotowywał ucznia Macieja Grzybacza do konkursu historycznego „Losy żołnierza i Oręża polskiego w latach 1939 - 1948”. Uczeń zajął 3 miejsce na szczeblu ogólnopolskim.

     • PODZIĘKOWANIE

     • Serdeczne podziękowania dla Państwa Estery i Stanisława Możdżeń wałścicieli firmy STACH-GONT za ponowne ufundowanie pamiątkowych koszulek dla uzdolnionych sportowców z naszej szkoły.

      Dziękujemy: Dyrektor Szkoły z Radą Pedagogiczną oraz wyróżnieni sportowcy.

    • HISTORYCZNY SUKCES
     • HISTORYCZNY SUKCES

     • Maciej Grzybacz uczeń klasy III Gimnazjum im. Ks. Jana Góralika w Szkole Podstawowej Nr 2 w Podwilku zajął   III miejsce   na szczeblu ogólnopolskim  w konkursie historycznym  „Losy żołnierza i oręża polskiego  w latach 1939 – 1948”, który odbył się w Warszawie w dniach 6-8 czerwca 2019r. Warto odnotować, że Maciej przeszedł niczym burza etap szkolny, rejonowy  i wojewódzki nie dając najmniejszych szans swoim rywalom. Osiągnięcie to trzeba koniecznie nazwać historycznym, gdyż jak do tej pory nikomu z Orawy nie udało się zająć  trzeciego miejsca w Polsce w tak trudnym konkursie kuratoryjnym.

      Wielkie gratulacje dla Macieja Grzybacza i jego opiekuna mgr Andrzeja Kwietnia.

      Maciej Grzybacz rozsławił na całą Polskę nie tylko Podwilk, ale również całą Orawę.

     • WYCIECZKA DO WIELICZKI

     • W roku 2018 w całej Polsce trwały obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, czego nie zabrakło również w naszej szkole, Z inicjatywy pani dyrektor mgr Aliny Leksander na Święto Niepodległości 2018 został ogłoszony konkurs pieśni patriotycznej. Uczniowie ze wszystkich klas przygotowali na uroczystą akademię piękne pieśni patriotyczne. Podczas słuchania można był się wzruszyć i poczuć jak na koncercie. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ale po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. Było o co walczyć, ponieważ nagrodą był wyjazd do Wieliczki sponsorowany przez Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie i Bank Spółdzielczy w Jabłonce.

      Tak też w dniu 25 marca 2019 roku zwycięzcy i uczniowie uczęszczający na język słowacki udali się na obiecaną wycieczkę, mogła się ona odbyć dzięki hojności Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie Dr. Tomáša Kašaja, który za sponsorował wstęp do kopalni, jak również kwota przekazana przez Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Jabłonce Józefa Szperlaka pokryła koszty podróży.

      Serdecznie dziękujemy sponsorom.

     • DRUGA WIZYTA KONSULA W NASZEJ SZKOLE

     • Już drugi raz w tym roku szkolnym miłą niespodziankę zgotował nam Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie. W dniu 25.02 br. odwiedził naszą szkołę Słowacki Konsul Sławomir Nagy. Wizyta była bardzo przyjemna, ponieważ głównym jej punktem było wręczenie tabletu Magdalenie Warciak, uczennicy wylosowanej wśród uczniów, którzy brali udział w listopadzie w konkursie organizowanym przez Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie Dr. Tomáša Kašaja na łamach czasopisma „Život”.

    • ŚWIAT WIDZIANY PRZEZ ALKOGOGLE I NARKOGOGLE
     • ŚWIAT WIDZIANY PRZEZ ALKOGOGLE I NARKOGOGLE

     • We wtorek 19.02.2019r. roku w ramach profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom w Szkole Podstawowej nr 2 w Podwilku dla uczniów klas IV –VIII oraz III gimnazjum odbyły się warsztaty pt. "Świat widziany przez alkogogle i narkogogle".
      Głównym celem spotkania było uświadomienie młodzieży o szkodliwości działania alkoholu i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka.
      Alkogogle są edukacyjnym narzędziem symulującym wpływ alkoholu na organizm człowieka (spowolnienie czasu reakcji, zmiany w ocenie odległości, podwójne widzenie, obniżenie koncentracji, itp.). 
      Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowanie leków: dezorientacja, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu.
      W trakcie spotkania młodzież miała możliwość założenia alkogogli i narkogogli, co wiązało się także z wykonaniem określonych zadań. Uczniowie wypełniając proste ćwiczenia mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, że alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły i wykonywanie pozornie prostych czynności staje się o wiele trudne.

       

     • AKCJA CHARYTATYWNA

     • Szkolny wolontariat w Szkole Podstawowej nr 2 w Podwilku prowadzi zbiórkę pieniężną na kosztowne leczenie Mateusza Bąka.
      Jest to czternastoletni chłopiec z Harkabuza chorujący na chłoniaka -nowotwór złośliwy.
      Przed chorobą Mateusz często brał udział w rozgrywkach piłkarskich firmy Stach-gont na orliku w Podwilku.
      Gdyby ktoś zechciał wesprzeć naszego rówieśnika, to pieniądze można wpłacać w sekretariacie SP2 w Podwilku.

      Z góry wszystkim bardzo dziękujemy za przyłączenie się do akcji i wsparcie.

      ,,Każdy gest, nawet najdrobniejszy…

      Zmienia świat, czyjś świat!!!’’

    • KOSZYKARKI Z NASZEJ SZKOŁY Z HISTORYCZNYM AWANSEM DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO
     • KOSZYKARKI Z NASZEJ SZKOŁY Z HISTORYCZNYM AWANSEM DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

     • W dniu 7.02 2019 r. koszykarki z naszej szkoły reprezentowały powiat nowotarski w półfinale wojewódzkim, który odbył się w Nowym Targu w hali Gorce. W turnieju tym wzięły udział jeszcze trzy drużyny reprezentujące powiaty: tatrzański - Biały Dunajec, suski - Sucha Beskidzka i myślenicki - Krzczonów. Turniej był rozgrywany systemem – każdy z każdym. Dziewczyny rozegrały świetne zawody, wygrywając każdy z trzech meczów i tym samym będą reprezentować Podwilk, i Gminę Jabłonka na turnieju wojewódzkim, który odbędzie się w Bochni.

      Do zwycięstwa przyczyniły się uczennice: Magdalena Brauner, Gabriela Hreśka, Jolanta Djurczak, Gabriela Moldryk, Julia Pieronek, Julia Piekarczyk, Dagmara Pieronek, Marta Kulawiak, Magdalena Lach, Alicja Janik, Karolina Bryja. Trenerem tej drużyny jest Marek Czyszczoń.

      Najpierw zwycięstwo wywalczyły na etapie gminnym z koszykarkami z Zubrzycy Górnej i Zubrzycy Dolnej.
      Etap rangi – półfinał powiatu nowotarskiego, który był rozgrywany w Skawie, też został wygrany przez dziewczyny. Nagrodą indywidualną „MVP” została wyróżniona Magdalena Brauner.
      Pierwsze miejsce w turnieju powiatowym zdobyły po wygraniu wszystkich meczów, pokonując tym samym dwie drużyny z Nowego Targu oraz drużyny z Rdzawki i Maniów. Statuetkę „MVP” ponownie zdobyła Magdalena Brauner.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      GALERIA

    • MIKOŁAJKI 2018
     • MIKOŁAJKI 2018

     • 6 grudnia 2018r uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Podwilku spotkali się z Mikołajem.

      Na spotkanie najpierw przybył Elf – pomocnik Mikołaja. Zaproponował dzieciom wspólne zabawy. Uczestniczyły w nich chętnie i aktywnie ciągle nasłuchując i zerkając, czy nie nadchodzi najważniejszy gość. Uczniowie klasy II śpiewali piosenkę „Pędzi Mikołaj”, gdy usłyszeli za drzwiami dzwonek. To przybył zmęczony długą podróżą Mikołaj. Przywitał się z dziećmi. W worku miał piłeczki z numerkami od 1 do 60. Każde dziecko otrzymało kartkę z dziesięcioma napisanymi liczbami. Mikołaj losował piłeczkę, a dzieci na swoich kartkach skreślały podaną liczbę. Kto skreślił wszystkie podchodził do Mikołaja i otrzymywał prezent. Potem każdy mógł też zrobić sobie zdjęcie w „Fotobudce” oraz otrzymał watę cukrową.

      Dzieci były bardzo zadowolone z mile spędzonych chwil.

      GALERIA

      M.J.