• Dzień pluszowego misia

     • W dniu 24.11. świętowaliśmy w oddziałach przedszkolnych dzień pluszowego misia. Z tej okazji dzieci poznały historię tej ulubionej dziecięcej maskotki, same też miały okazję przedstawić swoją ulubioną maskotkę. Na naszych najmłodszych czekała także niespodzianka w postaci zabawy tanecznej przy akompaniamencie muzyki na żywo. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, na koniec prosząc o bisy. W salach czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. To był naprawdę zmisiowany dzień...

     • Podsumowanie kampanii "19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci"

     • W dniach między 1 a 19 listopada nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tym roku akcja, której koordynatorem w Polsce jest fundacja „Po drugie” przebiegała pod hasłem „StacJA empaTYczni – razem maMY moc”.

      W naszej szkole koordynacji akcji podjęła się pani pedagog. Już od pierwszych dni akcji uczniowie mogli zapoznać się z symbolem kampanii – pomarańczową wstążką, która zdobiła drzwi wejściowe do szkoły. Na przygotowanej gazetce przeczytać mogli na temat skutków przemocy jakich doznaje ofiara, sprawca i świadek. W klasach 4-8 przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze, podczas których uczniowie nauczyli się rozróżniać czym jest złość, agresja i przemoc. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach „Kiedy złość daje w kość”, podczas których poznali akceptowalne społecznie sposoby radzenia sobie ze złością. Do domów zabrali ze sobą gniotki antystresowe, które mogą stanowić pomoc w rozładowywaniu negatywnej energii. Na zakończenie akcji, w dniu 18. 11. obchodziliśmy dzień praw dziecka. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na pomarańczowo. Także wnętrze szkoły w tym dniu odmieniło swój wygląd – na drzwiach klas pojawiły się dekoracje na pomarańczowym tle prezentujące prawa dziecka. Na 4 lekcji wszyscy zgromadzili się na świetlicy szkolnej, gdzie pani pedagog Alicja Luba przedstawiła zgromadzonym założenia Konwencji o prawach dziecka. Teraz już wszyscy uczniowie naszej szkoły znają swoje prawa, co nie pozwala nam zapominać, że poza prawami mamy również swoje obowiązki. Mamy nadzieję, że teraz nasi uczniowie w każdej życiowej sytuacji będą umieli skutecznie powiedzieć NIE przemocy i krzywdzeniu innych.

     • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

     • W dniu 09.11. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. O wydarzeniach 123 lat, kiedy Polska zniknęła z map Europy i świata oraz o bohaterskiej walce Polaków, którzy zawsze pamiętali co oznacza hasło "Bóg, honor i Ojczyzna" przypomnieli nam wszystkim uczniowie klasy 7 i 8. Drugą część uroczystości uświetnił koncert, podczas którego pieśni patriotyczne zaśpiewali uczniowie klas 4-8. Usłyszeć można było tak wybitne dzieła jak: "Szary mundur", "O mój rozmarynie", "Legiony", "Piechota" czy "Rota". 10.11. o 11.11 cała szkoła stanęła, by wspólnie, na baczność odśpiewać "Mazurek Dąbrowskiego" - hymn Polski. Szczególnie w tych dniach pamiętajmy o bohaterach naszej Ojczyzny, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi, abyśmy my mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Chwała Bohaterom!

     • Dzień postaci z bajek

     • 05.11. obchodzimy dzień postaci z bajek. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyniosły do sal swoje najciekawsze książki. Najmłodsi podzielili się z kolegami wiadomościami o ulubionych postaciach z książek. Dzieci chętnie opowiadały o przygodach bliskich sercom bohaterów oraz chętnie słuchały opowieści czytanych przez nauczycielki. Przy okazji tego święta przypominamy, że codzienne czytania dzieciom buduje mocną więź emocjonalną z dzieckiem, rozwija jego język, pamięć i wyobraźnię, uczy wartości moralnych oraz ułatwia naukę co pomaga odnieść sukces w przedszkolu a potem szkole.  

     • Kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

     • Jest to inicjatywa szczególna i niesłychanie potrzebna we współczesnym świecie. Ma ona międzynarodowy zasięg i trwa od 1 do 19 listopada. To właśnie wtedy instytucje oraz organizacje, które wspierają dzieci i młodzież mówią głośno stop przemocy! W trakcie kampanii chcą, żeby wybrzmiało jak ważne są: uważność na krzywdę dzieci i młodzieży oraz dbałość o ich bezpieczeństwo i prawo do życia bez strachu.

      Pomysłodawcą ,,Kampanii 19 dni" jest genewską organizacja zajmująca się ochroną praw kobiet i dzieci - Women's World Summit Foundation.

      W Polsce od 2014 roku ,,Kampanię 19 dni" koordynuje Fundacja po DRUGIE, której misją jest wspieranie młodzieży i młodych dorosłych w kryzysie bezdomności.

      Skala przemocy wobec dzieci na świecie:

      • Ponad miliard dzieci na świecie jest dotkniętych przemocą. Jej skutki kosztują społeczeństwa 7 bilionów USD rocznie.
      • 50% dzieci na świecie doświadcza przemocy każdego roku.
      • Co 5 minut gdzieś na świecie z powodu przemocy śmierć ponosi jedno dziecko.
      • Co dziesiąte dziecko jest wykorzystywane seksualnie przed ukończeniem 18 roku życia.
      • 9 na 10 dzieci mieszka w krajach, w których kara cielesna nie jest całkowicie zakazana. Oznacza to, że 732 mln dzieci są pozbawione ochrony prawnej.
      • Co trzeci użytkownik Internetu na świecie to dziecko, a 800 milionów dzieci korzysta z mediów społecznościowych. Każde dziecko może stać się ofiarą przemocy w Internecie.

      Źródło: https://www.un.org.pl/cel16

      Poruszające, prawda? Dlatego nasza szkoła pragnie podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zagrożonej przemocą w swoim środowisku. Angażując się w Kampanię 19 dni NIE JESTEŚMy OBOJĘTNI na przemoc, ale pokazujemy postawę aktywną i zaangażowaną.

       

      Tekst pochodzi z przewodnika po Kampanii 19 dni przecie przemocy

     • WYCIECZKA DO HORIC W CZECHACH – PAŹDZIERNIK 2022

     • Kolejnym etapem naszego projektu Erasmus+ był wyjazd do Czech, do malowniczego miasta Horice. Jest ono położone w czeskiej części Karkonoszy. Wspólnie z uczniami ze szkoły w Trstenie udaliśmy się do partnerskiej szkoły w Horicach, by w dalszym ciągu realizować cele naszego projektu „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda”. Wyjazd odbył się w dniach od 2 do 7 października 2022r.
      W niedzielę 2 października przyjechaliśmy do Horic i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu w centrum miasteczka.
      W poniedziałek, który był pierwszym dniem realizacji programu, zostaliśmy przywitani w szkole na Habru przez Pana Dyrektora mgra Romana Chalupa. Następnie udaliśmy się do Miletina, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia fabryki produkcji lokalnego wyrobu, jakim są słodkie opłatki i rurki czyli „horickie trubicki”. Każdy uczeń sam robił rurkę, po czym była degustacja różnych smaków tych słodkości.
      W drodze powrotnej przeszliśmy ścieżką edukacyjną, wzdłuż której były rozmieszczone różne gry interaktywne. Zobaczyliśmy secesyjny basen oraz kamieniołom, gdzie wydobywano piaskowiec, charakterystyczny dla tego regionu.
      Po pysznym obiedzie zwiedziliśmy muzeum, a potem zobaczyliśmy atrakcje miasteczka – kościół Narodzenia NMP, Ogrody Smetany czyli park ze słynnymi rzeźbami i zabytkowym cmentarzem na wzgórzu, Wieżę Niepodległości Masaryka, cmentarz żydowski, synagogę i wiele innych ciekawych miejsc.
      Wieczorem robiliśmy ekokosmetyki – kremy i mydełka. Nauczyliśmy się również czeskiej ludowej piosenki „Około Hradce”.
      Wtorek czyli kolejny dzień rozpoczął się od śniadania w hotelu. Następnie udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Holovousy, gdzie znajduje się Instytut Badań i Uszlachetniania Owoców. Zobaczyliśmy tam laboratoria, szklarnie, magazyny, w których składowane są jabłka, sady oraz wystawę odmian jabłek. Oczywiście nie zabrakło też degustacji przepysznych jabłek.
       
      Po obiedzie był wyjazd do Vrchlabi. Tam zwiedziliśmy muzeum miejskie, w którym uczniowie mieli możliwość zobaczenia dawnych metod uprawy i obróbki lnu. Przeszliśmy przez park zamkowy, zobaczyliśmy dom z siedmioma szczytami, spacerowaliśmy brzegiem rzeki Łaby.
      Po powrocie do szkoły dzieci robiły torby ekologiczne i ozdoby z koralików.
      Trzeci dzień to wyjazd do Pragi. Aby zrealizować kolejne cele naszego projektu, udaliśmy się do Narodowego Muzeum Rolnictwa. Zaskoczyło i zachwyciło nas ono ogromem i różnorodnością eksponatów, interaktywnymi ekspozycjami dotyczącymi leśnictwa, rybołówstwa, gastronomii, ekosystemu wodnego, maszyn rolniczych z odniesieniem do przeszłości i współczesności.

      W muzeum się także warsztaty laboratoryjne, na których uczniowie przeprowadzali doświadczenia dotyczące pochodzenia wybranych gatunków roślin.
      Po obiedzie kolejną atrakcją był spacer po zabytkowej Pradze – zobaczyliśmy zamek na Hradczanach, Most Karola, słynny zegar astronomiczny. Miłą niespodzianką był przejazd praskim metrem, z którego to przejazdu dzieci miały moc wrażeń.

      Czwartek był dniem warsztatów i zwiedzania skansenu w Krnovicach. Podczas warsztatów dzieci odkrywały podobieństwa i różnice pomiędzy posiłkami dawniej i dziś, wykonały z drucika i koralików ważki, z wełny – jabłuszka. Po obiedzie zobaczyli w skansenie stary młyn wodny, wiatrak i mini zoo.
      Po przyjeździe do Horic uczniowie udali się do rodzin czeskich dzieci, pogłębiając nawiązane przyjaźnie. Dzień zakończył się dyskoteką, na której wszyscy świetnie się bawili.
      Ostatni dzień był tradycyjnie podsumowaniem wspaniałego pobytu, sadzeniem drzewka przyjaźni, prezentacją tradycyjnych potraw poszczególnych krajów, ekoplakatów. Miłym akcentem były ekoprezenty, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Po podziękowaniach i pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną do swoich domów.