W dniu 25 stycznia tłumnie zgromadziliśmy się w remizie OSP w Podwilku, by świętować uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały inscenizację dla swoich ukochanych. Śpiewom, recytacjom i tańcom nie było końca. Na twarzach dziadków bez przerwy gościły uśmiechy. Po przedstawieniu rodzice przygotowali słodki poczęstunek a dzieci rozdały dziadkom drobne upominki. Kochane Babcie i kochani Dziadkowie żyjcie nam w zdrowiu conajmniej 100 lat!
Dzień Babci i Dziadka
- 59
Półkolonia w Podwilku
HARMONOGRAM ZIMOWEJ SPORTOWEJ PÓŁKOLONII W PODWILKU
TERMIN ZAJĘĆ: 30.01.2023r. – 3.02.2023r.
GODZINY ZAJĘĆ: 9.00 – 13.00
MIEJSCE ZAJĘĆ: Szkoła Podstawowa nr 2 im ks. Jana Góralika w Podwilku
UCZESTNICY: Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Podwilku
OPIEKUNOWIE: Zajęcia ruchowe: mgr Andrzej Kwiecień, mgr Marek Czyszczoń
Szachy: mgr Maria Bochacik, mgr Zbigniew Bednarczyk
Na zajęciach sportowych obowiązuje strój sportowy.
Na sali gimnastycznej może być używane wyłącznie obuwie sportowe nie pozostawiające śladów i nie rysujące parkietu.
W budynku szkoły obowiązuje obuwie zamienne.
Aby wziąć udział w zajęciach uczniowie zobowiązani są przedłożyć podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych zgodę oraz deklarację RODO.
Pliki do pobrania:
- zgoda na zajęcia: zgoda.pdf
- klauzula o przetwarzaniu danych osobowych: KLAUZULA_INFORMACYJNA_OCHRONA_DANYCH_OSOBOWYCH_(1).pdf
Nasze przedszkolaki na Orszaku Trzech Króli
6 stycznia w Podwilku odbył się tradycyjny Orszak Trzech Króli. W tym roku podopieczni naszej szkoły zaproszeni zostali przez Księdza Proboszcza Zbigniewa Fidelusa do uświetnienia tej uroczystości. W remizie OSP w Podwilku dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały jasełka. Sala wypełniła się po brzegi, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Nasze przedszkolaki, choć mocno wystraszone i zestresowane wystąpiły naprawdę pięknie. Na twarzach zebranych szybko zagościły uśmiechy. Po występach najmłodszych odbyło się wspólne kolędowanie połączone ze słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Podwilku. My, wychowawczynie, serdecznie dziękujemy: Organizatorom za zaproszenie, wszystkim rodzicom, którzy zaangażowani się w przygotowanie strojów i dowiezienie dzieci do remizy, chłopcom z klasy 8, którzy czuwali nad tym by nagłośnienie działało bez zarzutów a przede wszystkim naszym najmłodszym aktorom, którzy naprawdę stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się wyśmienicie. Jesteśmy z Was dumne.
114
Szkolna wigilia
W ostatni dzień przed przerwą świąteczną zgromadziliśmy się wszyscy na świetlicy by wspólnie obchodzić zbliżające się Boże Narodzenie. W pierwszej części uroczystości odbył się konkurs kolęd, w którym wzięło udział 18 uczestników. Jury w składzie Pani Dyrektor Renata Lorek-Haberska, Pani Pedagog Alicja Luba, Pan Bogdan Pieróg oraz Pan Piotr Diurczak oraz uczennica Joanna Cichoń, po długich obradach wyłonili zwycięzców w 2 kategoriach wiekowych. Gratulujemy wszystkim wykonawcom przygotowania i niebywałego talentu. W drugiej części spotkania mogliśmy obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez naszych najmłodszych kolegów - dzieci z oddziałów przedszkolnych. Pięknie przygotowane jasełka podobały się każdemu za co przedszkolaki otrzymały gromkie brawa. Po występie przyszedł czas na rozdanie nagród w szkolnych konkursach świątecznych. Konkurs na najpiękniejszą kartkę wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, gdyż na konkurs zgłoszno prawie 60 prac! Złoty bilet za najpiękniej przystrojoną salę otrzymała klasa 5. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, by wspólnie, przy stole świętować zbliżające się Boże Narodzenie.
63
"Podwilk górą"
Dnia 16. XII. 2022 roku w Skawie odbyły się rozgrywki szkół podstawowych w koszykówkę chłopców - o mistrzostwo MOS Rabka.
Drużyna z Podwilka nie miała sobie równych i wygrała zdecydowanie.
Najlepszym zawodnikiem rozgrywek uznano Dawida Lacha.
Skład drużyny: Dawid Lach, Alan Warciak, Olivier Dzieża, Jakub Buszta, Adrian Stasiak, Bartosz Maślanka, Dawid Tylczak, Przemysław Mucha, Kacper Kulak, Jakub Śmiech.
Trener: mgr A. Kwiecień.
Tak przedstawiały się wyniki:
Podwilk- Spytkowice = 26:6
Podwilk-Skawa = 8:5
Podwilk- Raba Wyżna= 27:4
Podwilk- Rabka = 28:2
GRATULACJE!
Dzień europejski - Węgry
20.12. uczniowie klasy 6 zabrali całą społeczność szkolną na wycieczkę po Węgrzech. W ramach kolejnego już dnia europejskiego mogliśmy zapoznać się z kulturą, historią, warunkami geograficznymi i ciekawostkami dotyczącymi tego pięknego kraju. Przed Bożym Narodzeniem nie mogło także zabraknąć świątecznych akcentów - dowiedzieliśmy się, jak Węgrzy przygotowują się i obchodzą te wyjątkowe dni a nasze koleżanki Dominika i Gabrysia zaśpiewały tradycyjną węgierską kolędę, oczywiście w języku węgierskim. Na najbardziej uważnych na koniec czekał konkurs wiedzy o Węgrzech. 1 miejsce dla swojej klasy wywalczyła Asia z klasy 8. Serdecznie gratulujemy. Jak zwykle, na zebranych czekał miły, słodki poczęstunek. Dziękujemy i gratulujemy klasie 6 tak pięknie przygotowanego dnia węgierskiego i już z niecierpliwością czekamy na klasę 5, która tym razem, w tym zimowym czasie, zabierze nas do ciepłej Grecji...
11
Profilaktyka grypy
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, w związku z trwającym sezonem epidemicznym grypy, w załączeniu przesyła materiały informacyjne dotyczące profilaktyki grypy. Informacje z załączników znajdują się na stronie MZ. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami przedstawionymi w poniższych odnośnikach.
https://www.pzh.gov.pl/fakty-i-mity-na-temat-grypy/
Boże Narodzenie
Święty Mikołaj
6 grudnia, jak co roku naszą szkołę odwiedził najbardziej wyczekiwany z gości - Święty Mikołaj. Jego odwiedziny sprawiły radość tak starszym jak i młodszym. Nasi uczniowie w tym roku byli naprawdę grzeczni, na wszystkich czekała słodka niespodzianka a najmłodsi zasłużyli nawet na piękne prezenty. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi i niezmiennie zapraszamy za rok. Będziemy czekać...
4
Konkursy świąteczne
Święta tuż tuż!
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
DLA UCZNIÓW KLAS I - VIII
OGŁASZA KONKURS
NA ŚWIĄTECZNĄ DEKORACJĘ KLASY.
Na zwycięzców czeka „złota karta”!
Rozstrzygnięcie konkursu - 20 grudnia.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE ZAPRASZA
CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY
DO UDZIAŁU
W KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK
ORAZ
W KONKURSIE NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ.
Zgłoszenia przyjmuje Izabela Pieronek przewodnicząca SU do15 grudnia!
Rozstrzygnięcie konkursu - 22 grudnia.
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK - warunki uczestnictwa:
- uczestnik konkursu zobowiązany jest do wykonania jednej polskiej kolędy lub pastorałki,
- uczestnik konkursu występuje solo – z użyciem podkładu muzycznego lub a’capella,
- konkurs zostanie rozegrany w trzech grupach wiekowych:
- przedszkole –grupy młodsze,
- klasy O - III,
- klasy IV- VIII.
KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ - warunki uczestnictwa:
- zadaniem uczestników jest wykonanie pracy odnoszącej się do nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia,
- autorem kartki zgłoszonej do konkursu może być tylko jedna osoba,
- kartka świąteczna musi być wykonana ręcznie w dowolnej technice,
-pracę należy przygotować w formacie A5 (kartka A4 złożona na pół)
- konkurs zostanie rozegrany w trzech grupach wiekowych:
- przedszkole – grupy młodsze,
- klasy O - III,
- klasy IV- VIII.
Dzień Europejski - Luksemburg
01.12.2022r. w szkole odbył się kolejny Dzień europejski. Tym razem w podróż po naszym kontynencie zabrała nas klasa 7. Uczniowie zaprezentowali zgromadzonym historię, kulturę i zwyczaje Luksemburga. Było to dla nich niełatwe zadanie, gdyż Luksemburg jest krajem mało znanym, jednak siódmoklasiści stanęli na wysokości zadania i ciekawie przedstawili nam ten kraj. Tym razem z największym entuzjazmem przyjęty został poczęstunek w luksemburskim stylu, który przepięknie pachniał i wyjątkowo smakował. Na koniec Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom biorącym udział w konkursach zewnętrznych. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Uczniom, Wychowawczyni i Rodzicom klasy 7 za pokazanie nam piękna Luksemburgu. Jeszcze w tym miesiącu czeka na nas następna podróż... Tym razem na trasie naszej tegorocznej akcji czekają Węgry...
Pedagog szkolny: Alicja Luba
Dzień pluszowego misia
W dniu 24.11. świętowaliśmy w oddziałach przedszkolnych dzień pluszowego misia. Z tej okazji dzieci poznały historię tej ulubionej dziecięcej maskotki, same też miały okazję przedstawić swoją ulubioną maskotkę. Na naszych najmłodszych czekała także niespodzianka w postaci zabawy tanecznej przy akompaniamencie muzyki na żywo. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, na koniec prosząc o bisy. W salach czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. To był naprawdę zmisiowany dzień...
51
Podsumowanie kampanii "19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci"
W dniach między 1 a 19 listopada nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tym roku akcja, której koordynatorem w Polsce jest fundacja „Po drugie” przebiegała pod hasłem „StacJA empaTYczni – razem maMY moc”.
W naszej szkole koordynacji akcji podjęła się pani pedagog. Już od pierwszych dni akcji uczniowie mogli zapoznać się z symbolem kampanii – pomarańczową wstążką, która zdobiła drzwi wejściowe do szkoły. Na przygotowanej gazetce przeczytać mogli na temat skutków przemocy jakich doznaje ofiara, sprawca i świadek. W klasach 4-8 przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze, podczas których uczniowie nauczyli się rozróżniać czym jest złość, agresja i przemoc. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach „Kiedy złość daje w kość”, podczas których poznali akceptowalne społecznie sposoby radzenia sobie ze złością. Do domów zabrali ze sobą gniotki antystresowe, które mogą stanowić pomoc w rozładowywaniu negatywnej energii. Na zakończenie akcji, w dniu 18. 11. obchodziliśmy dzień praw dziecka. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na pomarańczowo. Także wnętrze szkoły w tym dniu odmieniło swój wygląd – na drzwiach klas pojawiły się dekoracje na pomarańczowym tle prezentujące prawa dziecka. Na 4 lekcji wszyscy zgromadzili się na świetlicy szkolnej, gdzie pani pedagog Alicja Luba przedstawiła zgromadzonym założenia Konwencji o prawach dziecka. Teraz już wszyscy uczniowie naszej szkoły znają swoje prawa, co nie pozwala nam zapominać, że poza prawami mamy również swoje obowiązki. Mamy nadzieję, że teraz nasi uczniowie w każdej życiowej sytuacji będą umieli skutecznie powiedzieć NIE przemocy i krzywdzeniu innych.
18
Egzamin ósmoklasisty 2022/2023
Egzamin ósmoklasisty 2023 rok
- 23 maja 2023r (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
- 24 maja 2023r (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki
- 25 maja 2023r (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka obcego
Wszystkie informacje na temat organizacji egzaminu ósmoklasisty dostępne są na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie oraz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej;
http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20190103115717492
https://bip.cke.gov.pl/artykul/249/1745/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2023-r
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
W dniu 09.11. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. O wydarzeniach 123 lat, kiedy Polska zniknęła z map Europy i świata oraz o bohaterskiej walce Polaków, którzy zawsze pamiętali co oznacza hasło "Bóg, honor i Ojczyzna" przypomnieli nam wszystkim uczniowie klasy 7 i 8. Drugą część uroczystości uświetnił koncert, podczas którego pieśni patriotyczne zaśpiewali uczniowie klas 4-8. Usłyszeć można było tak wybitne dzieła jak: "Szary mundur", "O mój rozmarynie", "Legiony", "Piechota" czy "Rota". 10.11. o 11.11 cała szkoła stanęła, by wspólnie, na baczność odśpiewać "Mazurek Dąbrowskiego" - hymn Polski. Szczególnie w tych dniach pamiętajmy o bohaterach naszej Ojczyzny, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi, abyśmy my mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Chwała Bohaterom!
3
Dzień postaci z bajek
05.11. obchodzimy dzień postaci z bajek. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyniosły do sal swoje najciekawsze książki. Najmłodsi podzielili się z kolegami wiadomościami o ulubionych postaciach z książek. Dzieci chętnie opowiadały o przygodach bliskich sercom bohaterów oraz chętnie słuchały opowieści czytanych przez nauczycielki. Przy okazji tego święta przypominamy, że codzienne czytania dzieciom buduje mocną więź emocjonalną z dzieckiem, rozwija jego język, pamięć i wyobraźnię, uczy wartości moralnych oraz ułatwia naukę co pomaga odnieść sukces w przedszkolu a potem szkole.
3
Kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"
Jest to inicjatywa szczególna i niesłychanie potrzebna we współczesnym świecie. Ma ona międzynarodowy zasięg i trwa od 1 do 19 listopada. To właśnie wtedy instytucje oraz organizacje, które wspierają dzieci i młodzież mówią głośno stop przemocy! W trakcie kampanii chcą, żeby wybrzmiało jak ważne są: uważność na krzywdę dzieci i młodzieży oraz dbałość o ich bezpieczeństwo i prawo do życia bez strachu.
Pomysłodawcą ,,Kampanii 19 dni" jest genewską organizacja zajmująca się ochroną praw kobiet i dzieci - Women's World Summit Foundation.
W Polsce od 2014 roku ,,Kampanię 19 dni" koordynuje Fundacja po DRUGIE, której misją jest wspieranie młodzieży i młodych dorosłych w kryzysie bezdomności.
Skala przemocy wobec dzieci na świecie:
- Ponad miliard dzieci na świecie jest dotkniętych przemocą. Jej skutki kosztują społeczeństwa 7 bilionów USD rocznie.
- 50% dzieci na świecie doświadcza przemocy każdego roku.
- Co 5 minut gdzieś na świecie z powodu przemocy śmierć ponosi jedno dziecko.
- Co dziesiąte dziecko jest wykorzystywane seksualnie przed ukończeniem 18 roku życia.
- 9 na 10 dzieci mieszka w krajach, w których kara cielesna nie jest całkowicie zakazana. Oznacza to, że 732 mln dzieci są pozbawione ochrony prawnej.
- Co trzeci użytkownik Internetu na świecie to dziecko, a 800 milionów dzieci korzysta z mediów społecznościowych. Każde dziecko może stać się ofiarą przemocy w Internecie.
Źródło: https://www.un.org.pl/cel16
Poruszające, prawda? Dlatego nasza szkoła pragnie podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zagrożonej przemocą w swoim środowisku. Angażując się w Kampanię 19 dni NIE JESTEŚMy OBOJĘTNI na przemoc, ale pokazujemy postawę aktywną i zaangażowaną.
Tekst pochodzi z przewodnika po Kampanii 19 dni przecie przemocy
Dzień europejski - Holandia
W piątek 28.10. rozpoczęliśmy nasz szkolny projekt "Dni europejskie". Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat krajów Unii Europejskiej i sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, a także integracja zespołów klasowych, poprzez wspólne przygotowywanie projektów dotyczących wylosowanych przez przewodniczących klas krajów. Dni europejskie będą odbywały się cyklicznie, raz w miesiącu. Rola debiutantów w tym przedsięwzięciu przypadła w udziale uczniom klasy 8, którzy przybliżyli całej szkole Holandię. Prezentujący przywitali wszystkich obecnych w języku niderlandzkim a swój występ rozpoczeli wspólnym odsłuchaniem hymnu Holandii. Uczniowie mieli możliwość poznania najważniejszych holenderskich miast, dziedzictwa kulturowego, zyczajów i kuchni holenderskiej. Do wspólnego tańca poderwała wszystkich uczniów Macarena. Prezentację zakończyła degustacja holenderskich specjałów: serów i ciastek. Dziękujemy wszystkim uczniom klasy 8 za zaangażowanie i przygotowanie i przedstawienie prezentacji na naprawdę wysokim poziomie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni europejskie. Już w listopadzie poznamy tajemnice Luksemburga...
10
Dzień Patrona
26 października uczniowie szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Patrona, oddając hołd księdzu Janowi Góralikowi w 80 rocznicę śmierci. Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika było hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Patrona.
Najpierw w sentymentalną podróż życia ks. Jana Góralika zabrali nas piątoklasiści, przywołując sylwetkę patrona. Następnie uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w turnieju wiedzy na temat dzieciństwa i lat szkolnych ks. Jana Góralika. Rywalizacja była zacięta i wywołała wiele emocji. Wszyscy z zapartym tchem wyczekiwali pytań losowanych przez koło fortuny. Znawcą tematu okazała się para reprezentująca klasę IV – Amelia Kulawiak i Stanisław Naciasta. Stawką w turnieju była „Złota karta” dla całej klasy. Z kolei „Srebrna karta” przypadła ósmoklasistom, których reprezentowali – Joanna Cichoń i Adrian Stasiak. Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika” i wręczenie nagród laureatom. Obchody Dnia Patrona zakończyła uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów i zapalenie znicza przed tablicą pamięci z ziemią z Dachau, która mieści się w naszym kościele.38WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„DZIECIŃSTWO I LATA SZKOLNE KS. JANA GÓRALIKA”
Ważnym punktem uroczystych obchodów Dnia Patrona było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika” i wręczenie nagród laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
Oto autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac:
Grand Prix – Anna i Łukasz Mastela
Kategoria – dzieci od 3 do 5 lat
I miejsce – Filip Pytel
II miejsce – Karol Gołucki i Fabian Sutor
III – Dawid Waresiak
Wyróżnienie – Kamila Szarlej i Kamil Dziedzic
Kategoria – klasy 0-III
I miejsce – Maja Dudziak i Aleksandra Możdżeń
II miejsce –Maja Kubacka i Sandra Sutor
III – Maria Mastela i Szymon Dziedzic
Wyróżnienie – Adrian Varvarych i Katarzyna Cieluch
Kategoria – klasy IV- VIII
I miejsce – Joanna Cichoń i Oliwier Obertał
II miejsce –Maja Oskwarek i Franciszek Król
III – Samuel Bryja
Wyróżnienie – Natalia Cichoń i Piotr Dziamara
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Co jesienią słychać w lesie
W dniu 20.10.2022r. przedszkolaki z grup "Kotki" i "Rybki" wybrały się na wspólną wycieczkę do lasu, aby obserwować zmieniającą się jesienią przyrodę. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się wrócić z pełnym koszykiem grzybów, niestety spotykaliśmy same z blaszkami od spodu, a jako mało doświadczeni grzybiarze pozostawiliśmy je w lesie - niech nadal cieszą oczy. Nie obyło się bez miłych niepodzianek: mieliśmy okazję śledzić hasającą po łące sarenkę (choć niektórzy twierdzili, że to osioł). Dzieci przypomniały sobie, że las to dom zwierząt, a my jesteśmy w nim gośćmi, dowiedziały się czym jest i do czago służy ambona leśnika. Umileniem trudów związanych z wędrówką był odpoczynek na polanie. Gratulujemy naszym przedszkolakom wytrwałości w pokonywaniu żmudnej drogi - jak sami stwierdzili: "Takie wycieczki są okropne, bo trzeba iść nogami". Pomimo wysiłku wszyscy wrócili do sal z uśmiechem na twarzy, co pozwala nam twierdzić, że wycieczka jednak była udana :).
10
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie