• Przyszła jesień do przedszkola

     • Lato szybko dobiegło końca i wielkimi krokami zbliżyła się do nas jesień. W oddziałach przedszkolnych dzieci zaczęły poznawać jakie są oznaki tej pory roku a kąciki w salach wypełniły dekoracje z darów Pani Jesieni. Zapraszamy do obejrzenia, co nam jesień w koszu niesie...

     • Strażacy w oddziałach przedszkolnych

     • W poprzednim tygodniu przedszolaki w swoich grupach rozmawiały na temat bezpieczeństwa. Dzieci poznały numery alarmowe oraz dowiedziały się jakie służby niosą pomoc i dbają o nasze bezpieczeństwo. Przedszkolaki dowiedziały się jak być bezpiecznym w różnych sytuacjach i jak dbać o siebie w pobliżu drogi. 21.09. oddziały przedszkolne odwiedzili Strażacy z OSP w Podwilku. Dzieci dowiedziały się na czym polega trudna i niebezpieczna praca strażaka, miały możliwość obejrzenia sprzętu strażackiego a także posłuchać jakie dźwięki wydaje pojazd strażacki jadący na akcję. Nasi najmłodsi z przejęciem słuchali opowieści Panów Strażaków, z chęcią zadawali pytania a chłopcy zgodnie stwierdzili, że jak dorosną to też zostaną strażakami. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podwilku za odwiedzenie naszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że nasi podopieczni wyrosną na dzielnych druchów, którzy bedą chcieli i potrafili nieść bezinteresowną pomoc potrzebującym.

     • Dzień przedszkolaka

     • W dniu 20.09.2022r. w oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na naszych najłodszych kolegów czekała masa atrakcji przygotowanych przez wychowawczynie. Dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach. Grupy Kotki i Rybki integrowały się w przedszkolnym "kinie", wspólnie oglądając przygody rybki Nemo. Zamiast tradycyjnego popcornu przedszkolaki wspólnie zajadały się chrupkami. Na przedszkolaków czekały pamiątkowe dyplomy, ktore pozwolą zapamiętać ten wyjątkowy dzień na dłużej. Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim przedszkolakom, by uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia a wspóly pobyt w przedszkolu przynosił same piękne wspomnienia.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • 01.09.2022r. Mszą Świętą o godzinie 8.00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy roku szkolny 2022/2023. Po uroczystościach w kościele uczniowie naszej szkoły zostali przywitani na sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor, ktora przedstawiła nowych nauczycieli i życzyła uczniom wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. Także dzieci z oddziałów przedszkolnych, po krótkim spotkaniu z Panią Dyrektor udali się do swoich sal, gdzie z zainteresowaniem przyglądali się zmianom ktore zaszły przez czas wakacji, lub zapoznały się z nowym środowiskiem. Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny będzie czasem pełnym przygód, przynoszącym satysfakcję zarówno nauczycielom jak i ich podopiecznym. 

     • Podsumowanie projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"

     • W drugim półroczu roku szkolnego 2021/2022 grupa „Rybki” kontynuowała udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. Etap wiosenny projektu poświęcony by tematyce etykiet na produktach żywnościowych oraz aktywności fizycznej.

      Dzieci miały do wykonania 6 zadań:

      • Lekcję: zbieramy informacje na temat tego, co jemy
      • Konkurs: gazetka ścienna „Jak czytać etykiety?”
      • Lekcję: aktywnie spędzamy czas
      • Konkurs: strefa aktywności – stwórzcie własną grę zespołową
      • Forum zdrowia dla rodziców: wychowanie fizyczne – ważna lekcja
      • Promocję: Dzielimy się wiedzą!

      Poniżej przedstawiamy opis działań w poszczególnych zadaniach:

      Zadanie 2.1. Lekcję: zbieramy informacje na temat tego, co jemy

      Dzieci uczyły się, na co należy zwracać uwagę wybierając z półki sklepowej różne produkty spożywcze, dlaczego ważne jest prawidłowe odczytanie etykiet znajdujących się na opakowaniu i jakie produkty wybierać, a z których lepiej zrezygnować. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy, skąd możemy czerpać informacje na temat tego, co znajduje się w naszym pożywieniu. Po wysłuchaniu opowiadania o Ferro - przybyszu z Turkusowej Planety i zapoznaniu się z jego historią, trzeba było pomóc Ferro odnaleźć się na naszej Planecie Ziemi, a konkretnie nauczyć go jak się odżywiać w nowym środowisku. Opowiedziały ludzikowi Ferro czym się ludzie odżywiają tu na Ziemi. Wymieniały swoje ulubione potrawy i tłumaczyły dlaczego je tak bardzo lubią. Pokazały Ferro piramidę zdrowego żywienia, opowiedziały po co jest i czemu służy. Potem w trakcie zabaw dramowych, dzieci na zmianę wcielały się w rolę ludzika z obcej planety, któremu zadawały pytania a on odpowiadał na te pytania. Po zabawie tak pokierowałam rozmowę, że zaczęliśmy rozmawiać o reklamie. Podczas zabawy „W sklep” dzieci bardzo uważnie przyglądały się etykietom na artykułach. Potem omówiliśmy kilkanaście etykiet, poznaliśmy informacje jakie są umieszczone na tych produktach, a na zajęciach plastycznych wykonaliśmy kolorowe ulotki na temat zdrowego odżywiania, które miały poszerzyć wiedzę innych dzieci, a także dorosłych, które produkty należy jeść i takie, z których należy zrezygnować.

      Zadanie 2.2.  Konkurs: gazetka ścienna „Jak czytać etykiety?”

      Z pomocą dzieci wykonałam gazetkę ścienną „Jak czytać etykiety?”. Praca ta miała uświadomić wszystkim, na co należy zwracać uwagę kupując różne produkty spożywcze. Przez kilka dni analizowaliśmy etykiety produktów, bawiliśmy się w zabawę tematyczną "W sklep" na prawdziwych opakowaniach produktów, omawialiśmy ich skład, jaka jest zawartość cukru, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, białka, soli, czy jest to produkt bezglutenowy czy nie. Zbieranie tych informacji miało nam posłużyć zebraniu jak najszerszej wiedzy na temat dobrych i złych składników zawartych w produktach żywnościowych ukrytych pod różnymi nazwami, których często nie znamy, nie rozumiemy a tym samym jesteśmy nieświadomi czym się odżywiamy. Podczas spotkania z rodzicami poprosiłam, aby pomogli dzieciom zrobić plakat „Jak czytać etykiety?”. Wytłumaczyłam co powinno się na nich znaleźć i zachęciłam do kreatywnych pomysłów. Na wykonanie plakatów dzieci miały tydzień. Każde dziecko  zadbało o ciekawą szatę graficzną, aby zaprezentować swój pomysł. W każdej propozycji znalazła się przestroga przed kupowaniem produktów, które zawierają niezdrowe zagęstniki, konserwanty, polepszacze smaku. Wszystkie gazetki zostały umieszczone na korytarzu, by nasi koledzy mogli się zapoznać z tym jak czytać ulotki i jakie towary wybierać w sklepie.

      Zadanie 2.3. Lekcję: Aktywnie spędzamy czas

      Przed przystąpieniem do tych zajęć poprosiłam dzieci, aby każde z nich zastanowiło się i wybrało swoją ulubioną grę lub zabawę ruchową, zwłaszcza taką, w którą można pobawić się, gdy nie można wyjść na dwór- jest brzydka pogoda, pada deszcz lub śnieg. Kolejnym krokiem były zajęcia na sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęliśmy dyskusję na temat dziecięcych ulubionych gier i zabaw ruchowych. Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy korzyści płynące z ruchu oraz różne formy aktywności fizycznej, które są najlepsze dla nas. Po omówieniu kluczowych wiadomości na temat aktywności ruchowej dzieci zaczęły wymieniać swoje ulubione gry i zabawy ruchowe. Podczas Burzy mózgów dzieci wymieniły dużo fajnych zabaw i gier ruchowych, które można przeprowadzić zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak też na świeżym powietrzu. Korzystając z tego, że byliśmy na sali gimnastycznej zrobiliśmy krótką rozgrzewkę przed rozpoczęciem zabaw. Po burzy mózgów i rozgrzewce rozpoczęliśmy testowanie zabaw i gier zapisanych na arkuszu. Potem stworzyliśmy listę najciekawszych gier i zabaw spośród przetestowanych. Najciekawsze propozycje trafiły na plakat, który będzie promował aktywne spędzanie czasu. Zaproponowaliśmy naszemu przedszkolu akcje „Jeden dzień dla sportu i zdrowia w tygodniu”.

      Zadanie 2.4. KONKURS: Strefa aktywności - stwórzcie własną grę zespołową

      Po aktywnych zabawach ruchowych na sali gimnastycznej zaproponowałam, abyśmy stworzyli swoją własną grę zespołową. Dzieci zaraz zaproponowały, że musi to być zabawa z piłką. Usiedliśmy w sali i wspólnie opracowaliśmy zabawę zespołową pt.  Ruchomy kosz.  Potem testowaliśmy te zabawę w swojej grupie, dopracowywaliśmy zasady tak, aby była zrozumiała. Wykonano plakat, na którym przyklejono opis zabawy  i umieszczono go na szkolnym korytarzu i na sali gimnastycznej tak, aby każdy uczeń mógł z niego skorzystać. Ponadto zachęcano inne klasy do przeprowadzenia zabawy podczas zajęć wf.  Mieliśmy też okazję nauczyć uczniów kl. III zasad naszej zabawy podczas lekcji WF-u na sali. Także uczniowie innych klas chętnie korzystali z zaproponowanej zabawy. Opis zabawy „Ruchomy kosz” (Żywy kosz)

      Zasady: w tej grze zamiast koszy wykorzystujemy kartony, kosze na śmieci, wiadra, obręcze, hula-hopy itp. Jeden z graczy danej drużyny pełni rolę ruchomego kosza trzymającego w rękach (lub kosz jest przywiązany do osoby/gracza) w/w przybór. Osoba z koszem może poruszać się po całym wyznaczonym boisku. Zadaniem pozostałych graczy jest wrzucić piłkę jak najwięcej razy do ruchomego kosza. Można zastosować dwie  odmiany tej gry: zawodnik z koszem może być z tej samej drużyny lub z drużyny przeciwnej, tzn. wrzucamy piłkę do swojego kosza lub do kosza drużyny przeciwnej (różna taktyka gry).

      Zadanie 2.5. Forum zdrowia dla rodziców: Wychowanie fizyczne – ważna lekcja

      Podczas spotkania z rodzicami 28.04.2022, miałam okazje przeprowadzić krótką prelekcję na temat zdrowego odżywiania dzieci zwłaszcza tych przedszkolnych. Opowiedziałam rodzicom o naszych działaniach jakich podjęliśmy się wraz z przystąpieniem do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Podczas rozmów rodzice wyrazili  uznanie i zadowolenie, że dzieci zostały uświadomione, w jaki sposób należy się zdrowo odżywiać, aby być zdrowym, a ich samych zmobilizował do wysiłku by coś zmienić w nawykach swoich dzieci.

      Zadanie 2.6. Promocję: Dzielimy się wiedzą!

      Po zakończeniu zadań poprzedzających promocję, dzieci wraz z nauczycielem podjęły działania mające na celu przekazanie wiedzy na temat tego co jemy, czyli nauka czytania etykiet produktów żywnościowych oraz aktywność fizyczna – jak spędzamy czas. Dzieci własnoręcznie przygotowały apetyczne szaszłyki owocowe, którymi częstowali swoich kolegów z młodszej grupy. Dzieci w dalszym ciągu utrwalały piramidę zdrowego odżywiania. Wiedzą zdobytą w wyniku realizacji projektu dzieci podzieliły się ze społecznością przedszkolną, szkolną, a także rodzicami. \W ramach utrwalenia wiadomości dzieci same wykonały plakaty - jak czytać etykiety a gazetkę ścienną (ruchomą) wystawiły na dolnym korytarzu tak, by była widoczna dla wszystkich rodziców przyprowadzających dzieci do przedszkola, w ten sposób nikt nie przeszedł obojętnie, aby wzrokiem nie przelecieć po tych treściach. Po  dwóch tygodniach gazetka została przeniesiona do szkoły. Cieszyła się dużym zainteresowanie uczniów szkoły. Rodzice zostali również zapoznani z kolejną gazetką pt. „Mamo tato nie trujcie mnie”. W celach promocyjnych została również wykonana gazetka na korytarzu szkolnym pt. „Ruch to zdrowie” mówiąca w jaki sposób  należy prawidłowo zadbać o aktywność fizyczną dzieci.

      W wyniku przeprowadzonych działań grupa „Rybki” zajęła wysokie 8 miejsce (na 449 startujących) w klasyfikacji Grand Prix w kategorii zerówki i klasy I. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dzieciom, rodzicom a przede wszystkim Pani Elżbiecie Cieluch za koordynację i przeprowadzenie projektu.

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Wielkimi krokami nadeszło do nas zakończenie roku szkolnego. Był to dla wszystkich rok intensywnej pracy, na szczęście po czasie pandemii mogliśmy bezpiecznie wrócić do szkoły. W dniu 21.06. uroczyście w murach szkoły pożegnaliśmy naszych ósmoklasistów. Uczniowie podziękowali swoim wychowawczyniom oraz całemu gronu pedagogicznemu za lata troskliwej opieki i wspierania ich w rozwoju. W piątek 24.06. rok szkolny zakończyli wszyscy uczniowie. Po wspólnej Mszy Świętej podczas której uczniowie podziękowali za przeżyty rok, wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy 7. Pani Wicedyrektor przeczytała list Pana Wójta Antoniego Karlaka skierowany do nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów. Następnie Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła uczniom stypendia naukowe oraz nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia czytelnicze, osiągnięcia naukowe oraz sportowe oraz bardzo wysoką frekwencję. Uczniowie z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie rozdano świadectwa ukończenia poszczególnych klas. O 11 na sali gimnastycznej pojawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami. Dzieci z grupy „Kotki” pożegnały swoich starszych kolegów a „Rybki” podziękowały wszystkim pracownikom i nauczycielom za opiekę przez te wspólnie spędzone lata. Na czas nadchodzących wakacji życzymy wszystkim naszym podopiecznym, by ten czas był radosny, bezpieczny i pełen niezapomnianych wspomnień.

     • Wycieczka do Szczyrzyca

     • W dniu 14.06.2022r. dzieci z grup „Kotki” i „Rybki” wzięły udział w wycieczce do Szczyrzyca. Ponieważ pogoda nam dopisywała, całą przygodę rozpoczęliśmy w lodziarni, gdzie dzieci same wybrały swój ulubiony smak. Następie pokonaliśmy męczącą trasę pod górę, by dotrzeć do urokliwej wioski indiańskiej. Dzieci dowiedziały się jak wygląda życie plemion indiańskich i ich zwyczaje. Przedszkolaki wzięły udział w rozgrywkach sportowych oraz warsztatach artystycznych podczas których wykonywały magiczne amulety. Na naszych najmłodszych czekał również amerykański przysmak – pancake z syropem klonowym. Przedszkolaki zmęczone, ale zadowolone wróciły autokarem do swoich rodziców.

     • Dzień Dziecka

     • W dniu 1 czerwca świętowaliśmy w szkole dzień dziecka. Z tej okazji wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów różne atrakcje: klasy 7 i 8 wzięli udział w wspólnym ognisku, uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami wybrali się do Rabki-Zdrój do kina oraz na wspólne lody a najmłodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych na terenie szkoły.  Także przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych aktywnie obchodziły swoje święto biorąc udział rozgrywkach sportowych. Na zakończenie zmagań sportowych na dzieci czekał zdrowy poczęstunek w postaci owoców sezonowych. Dzień dziecka był wyjątkowym dniem dla naszych wychowanków – szkoda, że dzień dziecka nie może trwać przez cały rok!

     • Dzień Mamy i Taty

     • Akademia z okazji Dnia Mamy i Taty w naszej szkole odbyła się 31 maja br. W akademię zaangażowane zostały wszystkie grupy przedszkolaków oraz uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyń.

      Przedszkolaki i trzecioklasiści słowem, piosenką oraz tańcem wyrazili wdzięczność kochanym rodzicom za miłość, cierpliwość, dobroć im okazywaną.

      Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego oraz rodzice uczniów klas młodszych. Każde dziecko wręczyło rodzicowi przygotowany na tę okazję prezent.

      Na zakończenie p. Dyrektor złożyła wszystkim rodzicom, z okazji ich święta, serdeczne życzenia oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie pociech.

     • Doświadczenie na całe życie, czyli wrażenia z pobytu na Słowacji w ramach projektu Erasmus+

     • Doświadczenie na całe życie, czyli wrażenia z pobytu na Słowacji w ramach projektu Erasmus+

       

      W dniach od 16 do 20 maja odbyła się pierwsza wycieczka w ramach naszego wspólnego projektu ze Słowacją i Czechami.

      16 maja w Trstenej rozpoczęliśmy pierwsze spotkanie projektowe projektu Erasmus+. Po obiedzie przedstawiliśmy siebie, miasto i państwo, z którego przyjechaliśmy. Następnie zwiedzaliśmy Trstenę. Pan Ďurčo oprowadził nas po muzeum- kuria  Vilčków. Najbardziej zainteresowało nas w muzeum Betlejem, złożone z 500 glinianych figurek wykonanych przez pana Hoľmu.

      Podziwialiśmy widok z wieży, zerknęliśmy do krypty pod kościołem.  Braliśmy udział w quizie dotyczącym informacji zawartych na eTwinningu, nauczyliśmy się  piosenki: Čižiček, čižiček. Po kolacji poszliśmy szlakiem nowo powstałej Drogi Krzyżowej do punktu widokowego, Bubenik.  W drodze do hotelu wstąpiliśmy do szkoły po instrukcje na następny dzień.

      Następnego dnia rozpoczęły się poszukiwania tradycji rolniczych. Pierwsza podróż autobusem wiodła nas do Zuberca. Pan Janoštin oprowadził nas po muzeum wsi orawskiej i pokazał nam jej piękno, wspomniał o wszelkiego rodzaju atrakcjach. Ciekawe było dla nas poznanie architektury wsi i drewnianych domów.

      Najbardziej zainteresował nas kościół św. Elżbiety Węgierskiej ze swoimi malutkimi organami, ale potężnym brzmienie. Po zwiedzeniu wsi  pani Janoštinová pokazała nam piękny obraz życia w drewnianym domu, proces robienia ubrań z lnu i wełny. Koniec pokazu ponownie należał do pana Janoština i jego rodziny, która prezentowała nam tradycyjne instrumenty muzyczne i uczyli nas tańczyć taniec niedźwiedzia. Po dobrym obiedzie udaliśmy się do Zamku Orawskiego. Każdy odwiedzający Orawę powinien zwiedzić Zamek Orawski i jego atrakcje, zasmakować w historii Orawy.

       Po obiedzie przyszły panie emerytki, które pokazały nam skubanie pierza, dzieląc się wspomnieniami i opowieściami z czasów, kiedy dziewczyna musiała mieć posag. Sami uszyliśmy poduszeczkę.

      Zmęczeni i zadowoleni z naszej pracy poszliśmy spać.

      Trzeciego dnia rano uczniowie pracowali nad plakatem o tematyce ekologicznej, skupiając się na kwestiach globalnych. Porozumiewali się po angielsku i wspólnie szukali rozwiązań tych problemów. Po południu pojechaliśmy do Hut, gdzie szlakiem turystycznym  przeszliśmy do młyna w Obłazach. Powitały nas tam kozy, które cały czas zaglądały do ​​naszych plecaków i czekały na poczęstunek. Młyn wodny w  Kvačianskiej Dolinie należy do typu młynów górskich. Wewnątrz przyjrzeliśmy się odnowionemu tartakowi i technologii mielenia mąki w starożytny sposób.

      Wieczorem w szkole odwiedzili nas seniorzy, którzy pokazali nam niektóre ze swoich wyrobów i zrobili dla nas wystawę swoich prac. Nauczyliśmy się szydełkować, robić na drutach. Robiliśmy serwetki pod kubek, bransoletki, a nawet mogliśmy spróbować pieczenia opłatków.

      Czwartego dnia rano bez zwłoki udaliśmy się na farmę w Novoti. Rano pogoda nas nie rozpieszczała, ale zrekompensowało to  popołudniowe ciepłe słońce.

      Pan Kondela zabrał nas na farmę, gdzie karmiliśmy zwierzęta, łapaliśmy owce, goniliśmy strusie. Gospodarstwo produkuje doskonałe sery, korbacze, oscypki, węzełki, bryndzę oraz inne produkty z mleka owczego i krowiego. Mieliśmy też okazję ciągnąć korbacze i świetnie się bawiliśmy!

      Następnie pojechaliśmy do muzeum kawy w Krušetnicy. Cykoria i melta (kawa inka) to produkt kawowy wytwarzany z korzenia cykorii. Stanowi doskonały zamiennik kawy, nie zawiera jednak kofeiny, wspomaga trawienie. Po obiedzie na Ranczu u Ediego mieliśmy przejażdżkę konną, wielu z nas pokonało w sobie strach przed jazdą. Wieczorem, po krótkim pobycie z rodziną, spotkaliśmy się ponownie w szkole i było fajnie.

      Wszystko się musi kiedyś skończyć tak też było z naszym wyjazdem, który dobiegł końca w piątek 20 maja. Po śniadaniu spotkaliśmy się na warsztatach kreatywnych.

      Potem przyszedł czas na eko-prezenty, które przygotowali  uczniowie ze szkoły w Trstenej. Wszyscy razem pojechaliśmy do Rużomberka, gdzie pożegnaliśmy uczniów z Czech. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Contact Zoo w Liptowskim Mikulaszu. Dzieci po raz pierwszy miały okazję pogłaskać i dotknąć niektóre zwierzęta, były bardzo podekscytowane.

       

      Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trstenej mgr Milenie Smitkovej za serdeczne przyjęcie. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycielek, a zarówno koordynatorek projektu Erasmus+  Pani Silvii Pucikovej i Pani Marii Branickiej, które przygotowały dla nas fantastyczny program, pełen wrażeń. Dziękujemy również wszystkim osobom, które brały udział w organizacji tego wyjazdu, a także uczestnikom projektu czyli dzieciom ze Słowacji i Czech wraz z ich nauczycielami.

     • Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

     • Święto Konstytucji 3 Maja uczciliśmy w naszej Szkole uroczystym apelem. Uczniowie upamiętnili ten doniosły fakt z historii Polski przygotowując montaż słowno–muzyczny o patriotycznej wymowie. Akademię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie, nawet Ci najmłodsi recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Nie zabrakło, także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

     • Szkolny konkurs czytelniczy „Podróż z legendami polskimi”

     • W dniu 4 maja 2022 roku odbył się konkurs czytelniczy „Podróż z legendami polskimi” zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy panią Grażynę Możdżeń i panią Agatę Gacek. W konkursie wzięło udział siedemnaścioro uczniów z klas I-III. 

      Celem konkursu było rozbudzanie motywacji czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich, propagowanie treści historycznych rozwijających poczucie przynależności do regionu i kraju, popularyzacja wiedzy o Polsce, propagowanie wiedzy o kulturze narodu i państwa polskiego, popularyzacja literatury polskiej, wdrażanie do współzawodnictwa i godnej rywalizacji.

      Zakres tematyczny konkursu obejmował wybrane legendy z książki Wandy Chotomskiej „Legendy polskie” oraz z książki Elżbiety Safarzyńskiej „Najpiękniejsze legendy polskie”.

      Uczniowie rozwiązywali test w formie zadań otwartych i zamkniętych.

      Wyniki konkursu:

      Anna Mastela    I miejsce       klasa II

      Sebastian Papież   II  miejsce     klasa  II

      Nadia Łopuch        III miejsce      klasa  III

      Maja Oskwarek     III miejsce      klasa  III

      Wyróżnienie:

      Zofia Stopka   klasa II

      Karol Rusnaczyk  klasa III

      Wojciech Mroszczak  klasa III

      Konrad Swienty   klasa  III

      Wiktoria Grzybacz  klasa III

      Laureaci otrzymali nagrody książkowe pozyskane w ramach przeprowadzonego przez nauczycieli bibliotekarzy „Kiermaszu książki”.

     • Dzień Ziemi - konkurs proekologiczny "Ekozabawka"

     • W dniu 22.04 obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób należy dbać o naszą planetę. Z tej okazji wręczone zostały również nagrody w organizowanym w szkole konkursie ekologicznym „Ekozabawka”. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować zabawkę z surowców wtórnych. Konkurs miał na celu promowanie wśród uczniów postaw proekologicznych oraz rozwijanie kreatywności, był on także okazją do rozmów na temat tego jak można wykorzystać surowce wtórne. Pomysłowość uczniów zaskoczyła samych organizatorów. Gratulujemy wszystkim uczniom, przedszkolakom oraz ich rodzicom pomysłowości i kreatywności w recyklingu. Jury miało naprawdę trudne zadanie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy organizatorom oraz firmie FCC Environment za ufundowanie ciekawych nagród. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

     • Wycieczka do Teatru Lalek "Rabcio"

     • W dniu 07.04.2022r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z naszej szkoły udały się na wycieczkę do Teatru Lalek "Rabcio" na przedstawienie "Zimowa przygoda". Tym akcentem chcieliśmy definitywnie pożegnać zimę. Wycieczka w naszych przedszkolakach wywołała duże emocje, wszak wielu z nich po raz pierwszy uczestniczyło w takim wyjeździe. Przedstawienie bardzo się podobało, a losy małego bałwanka niezwykle zainteresowanych nasze dzieci. Do szkoły wracaliśmy w świetnych nastrojach, a rozmowom i wspomnieniom nie było końca.

     • Wolontariat - podsumowanie marcowych akcji

     • W marcu Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził dwie akcje charytatywne. Podczas akcji "Świąteczna kartka wielkanocna" udało się zgromadzić kwotę 162,5 zł która zasiliła konto fundacji Sursum Corda zasilając Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy.  Podczas akcji "Z miłości do innych - zbiórka kosmetyków dla potrzebujących" zebraliśmy kosmetyki i środki czystości, które zostaną przekazane do Albertyńskiego Punktu Pomocy w Krakowie. 

      Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w akcje i serce okazane najbardziej potrzebującym.

     • Nasza szkoła w programie ERASMUS+

     •  

      W marcu nasza Szkoła rozpoczęła realizację projektu w ramach programu Erasmus+. Celem programu Erasmus+ jest m.in. wspieranie uczniów i nauczycieli w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.

      Temat projektu: „Nawet małe zmiany mogą spowodować wielkie rzeczy” (Aj male zmeny dokazu velke veci – Even small changes can work great miracles)

      Naszymi partnerami są:
      szkoła w Trstenie na Słowacji (główny koordynator projektu) oraz szkoła w Horicach (Czechy).

      Cele projektu:

      • kształtowanie postaw proekologicznych ukierunkowanych na ochronę środowiska,
      • wskazanie możliwości ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, które mają niekorzystny wpływ na klimat,
      • poznanie tradycyjnych sposobów uprawy roślin i hodowli zwierząt,
      • wymiana doświadczeń podczas wspólnych warsztatów,
      • wytwarzanie produktów z naturalnych surowców,
      • nawiązywanie nowych przyjaźni,
      • zwiększenie kompetencji językowych,

      Ważnym elementem projektu są wyjazdy w ramach wymiany uczniów ze szkół partnerskich. W maju planowany jest wyjazd na Słowację, w czerwcu nasza szkoła będzie gościć uczestników projektu, natomiast w październiku odwiedzimy Czechy. W grudniu tego roku  nastąpi podsumowanie projektu na Słowacji.

     • Dzień bez plecaka

     • W dniu 30.03.2022r. na wniosek Samorządu Uczniowskiego mieliśmy możliwość przekonać się o kreatywności naszych uczniów, gdyż obchodziliśmy w szkole dzień bez plecaka. Dzień ten nie jest równoznaczny z tym, że uczniowie w tym dniu byli pozbawieni książek, zeszytów, ćwiczeń i przyborów do pisania. Wszystkie te konwencjonalne atrybuty ucznia przynieśli oni zapakowane w niekonwencjonalne "plecaki". Byliśmy, więc w dniu dzisiejszym świadkami, że książki można przynieść zapakowane między innym w: pudełka na zabawki i buty, nosidełka dla zwierząt i dzieci, koszyki, worki, reklamówki, walizki podróżne, etui na instrumenty, szafkę czy mikrofalówkę. Niektórzy uczniowie postawili na wygodę przywożąc swoje książki betoniarką, wózkami dla lalek i dzieci, deskorolką, hulajnogą, taczkami czy innego typu wózkami - w tym przypadku niemałym wyzwaniem okazały się szkolne schody. Uczniowie mieli podzielone zdania, co do wygody noszenia tych oryginalnych pakunków. Jedno jest pewne – dzień bez plecaka sprawił wszystkim ogromną radość a to przecież w takich dniach najważniejsze.

     • Tak świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny...

     • 21 marca powitaliśmy wiosnę. W związku z tym uczniowie poszczególnych klas oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych przyszli ubrani na różne kolory. W szkole odbył się wiosenny pokaz mody podczas którego uczniowie walczyli o złoty bilet. Specjalnie powołana do tego celu komisja oceniła w której szkolnej sali zadomowiła się już wiosna. W tej rywalizacji złoty bilet wywalczyła klasa V a srebrny klasa VII. Uczniowie klasy VIII wzięli udział w pokazie filmu „Kamienie na szaniec” i wspólnej dyskusji na temat losów głównych bohaterów, co stanowiło dla nich utrwalenie wiadomości przed zbliżającymi się egzaminami. Najmłodsi przedstawiciele naszej szkoły – dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się, przystrojone w wiosenne barwy i kwiatowe opaski, na spacer w poszukiwaniu Pani Wiosny. Po wiosennych oznakach już wszyscy wiedzą, że wiosna do Podwilka już dotarła 😊.

     • Akcje charytatywne w marcu

     • W marcu Szkolny Klub Wolontariatu pragnie zachęcić do udziału w dwóch akcjach charytatywnych. Pierwsza z nich "Świąteczna kartka wielkanocna" prowadzona bedzie w dniach 23.03-29.03.2022 i organizowana jest przez Stowarzyszenie Sursum Corda: 

      Czas pędzi niezwykle szybko i wciąż jest go mało, więc coraz trudniej nam o szczęście. Korzystając z naszych świątecznych kartek wielkanocnych, wyślesz w świat cząstkę dobra i optymizmu. Ten cenny dar z pewnością zauważą i docenią Twoi bliscy i znajomi. Oferujemy Państwu wyjątkową kolekcję kartek świątecznych. W tym roku, dochód z ich sprzedaży inwestujemy w pomoc Uchodźcom, zasilając Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy. Cena kartki wraz z kopertą wynosi 3 zł.

      Druga z akcji "Z miłości do innych - zbiórka kosmetyków dla potrzebujących". Przy wejściach do szkoły znajdują się specjalnie przygotowane kosze do których zbieramy kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet i dla mężczyzn (np. kremy, szampony, płyny do kąpieli, dezodoranty, pasty do zębów itp.) oraz środki czystości. Zebrane dary zostaną przekazane do Albertyńskiego Punktu Pomocy w Krakowie. Akcja trwać będzie do 30 marca 2022 roku.

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcjach i okazanie serca tym, którzy potrzebują naszej pomocy.