POBYT UCZNIÓW ZE SŁOWACJI I CZECH W POLSCE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+
Kolejny etap realizacji projektu Erasmus+ „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda” (Even small changes can work great miracles) odbył się w Podwilku.W dniu 6 czerwca 2022 r. uczniowie z Trsteny pod opieką pani Sylwii Pucikovej i pani Marii Branickej oraz uczniowie z Hořic wraz z wychowawczyniami panią Zitą Krovinovą i panią Eriką Pospisilovą przybyli do Podwilka. Najpierw zakwaterowali się na miejscu pobytu, gdzie przywitały ich biorące udział w projekcie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku wraz z koordynatorami projektu, panią Grażyną Kozak i panią Agatą Gacek.
Goście byli mile zaskoczeni noclegiem - przepięknym pensjonatem Amel, który idealnie wpisał się w tematykę naszego projektu. Z każdego zakątka zerkały na nich regionalne produkty i narzędzia charakterystyczne dla naszego regionu. Po obiedzie wszyscy przyszli do szkoły, gdzie zostali powitani przez panią Dyrektor mgr Renatę Lorek-Haberską oraz oprowadzeni po budynku szkoły. Potem uczyli się nowej piosenki regionalnej "Nie wyskakuj ptosku w gore" z akompaniamentem Franka i Stasia. Następnie wszyscy powitali pana Jana Świdronia z żoną, którzy opowiedzieli o życiu pszczół, potrzebie ochrony środowiska i produktów pszczelich. Po teoretycznym przygotowaniu zrobili wspólnie cudownie pachnące świece z wosku pszczelego. Po kolacji pan Zbigniew Grzybacz poprowadził warsztaty dotyczące konstruowania domków dla owadów i tak zakończył się pierwszy dzień. Był wyczerpujący, ciekawy i pouczający!
W drugim dniu 7 czerwca 2022 r. uczestnicy wyruszyli w podróż do Krakowa. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczyli różnego rodzaju drzewa, zioła lecznicze i rośliny użytkowe. Ponadto pszczelarz wprowadził ich w życie pszczół. Na krótką chwilę stali się młodymi pszczelarzami i próbowali tej pracy na żywo. Sprawdzali ramki z owadami, szukali królowej matki, a nagrodą była degustacja miodu. Spośród sześciu gatunków naprawdę trudno było wybrać faworyta. Po obiedzie zwiedzili zabytkową część miasta i Wawel. Wieczorem mieli jeszcze dużo pracy. Robili eko-plakaty – „Recykling w kuchni, czyli co zrobić, aby nie marnować jedzenia”. Nauczyli się szyć. Szyli woreczki lniane na chleb, takie jak kiedyś używały nasze babcie do przechowywani pieczywa.
W środę, 8 czerwca, po śniadaniu uczniowie i ich opiekunowie odwiedzili lokalną piekarnię Grapa. Pani Anna Bem, córka właściciela Romana Grapa, opowiedziała historię piekarni. Pokazała pomieszczenia, a także procedurę wypieku chleba, rogalików i ciast. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w formowaniu bułek i zwijaniu rogalików. Po upieczeniu można było się delektować upieczonymi bułkami i rogalikami. Po wizycie w piekarni był wyjazd do Rabki, gdzie w parku uczniowie obserwowali pszczoły i owady w naturalnym środowisku, a nawet poddali się jodoterapii spacerując wokół tężni. Po obiedzie wszystkich spotkała miła niespodzianka. W świetlicy Towarzystwa Słowaków w Polsce czekał już pan wójt Antoni Karlak z panią dyrektor Bernadetą Plaszczak. Przywieźli dla uczestników z Czech i Słowacji drobne upominki. Potem uczniowie kontynuowali warsztaty kreatywne skupione na przetwórstwie mleka. Nauczyli się robić masło, twarożek i ser. Atmosferę dopełniły miejscowe seniorki oraz mamy uczniów Anna, Joanna i Barbara śpiewając pieśni regionalne wraz z akompaniamentem muzycznym w wykonaniu uczniów SP nr 2 w Podwilku. Po przyjemnym popołudniu dzieci słowackie i czeskie rozeszły się do rodzin dzieci polskich po więcej wrażeń. Ćwiczyli komunikację nie tylko po polsku, ale także po angielsku, poznali okolice Podwilka i zacieśnili przyjacielskie relacje.
W czwartym dniu, 9 czerwca 2022 r., po śniadaniu uczestnicy projektu swoje kroki skierowali do skansenu w Zubrzycy Górnej. Po zwiedzaniu muzeum etnograficznego czekały na nich warsztaty twórcze: „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieli się, że droga do chleba jest długa i żmudna i nie każdy mógłby sobie z tym poradzić. Sami wypiekali podpłomyki na piecu i degustowali żytnią kawę. Po południu zwiedzili rodzinną farmę u pana Józefa i jego żony Renaty, gdzie mieli okazję zobaczyć, oprócz tradycyjnych roślin, różne gatunki roślin tropikalnych takich jak figi, kaki, drzewa oliwne, cytryny. Chociaż było pochmurno, cieszyli się pięknym widokiem z Marysinej Polany na Jezioro Orawskie, Magurę i Babią Górę. W szkole czekały już warsztaty kreatywne – dzieci dokończyły dekorowanie woreczków na chleba i zrobiły miodowy balsam do ust. Za dobrze wykonaną pracę była nagroda - wspólna dyskoteka i spotkania z kolegami, z którymi się zaprzyjaźnili na pierwszym wyjeździe na Słowację, ale także z tymi, którzy pojadą z do Hořic.
Każdy początek ma swój koniec. W piątek, 10 czerwca 2022 r., po śniadaniu, w szkole dokonano ewaluacji działań wykonanych w ciągu całego tygodnia dotyczących małych pożytecznych pszczół, a także chleba. Uczniowie dowiedzieli się, jak ciężko trzeba pracować na chleb. Bardzo ważną rzeczą jest przypominać o tym, że chleba nie wyrzuca się do kosza. Nie należy marnować chleba, starać się wykorzystać każdy okruch, czy to na bułkę tartą, czy też dla zwierząt.
Pani dyrektor Renata Lorek-Haberska podziękowała wszystkim za udział w projekcie, pochwaliła gości, że są dobrymi partnerami i wyraziła nadzieję, że przyjaźń między uczniami i szkołami będzie kwitła. Po wręczeniu prezentów dzieciom i nauczycielom wszyscy razem poszli posadzić drzewo przyjaźni - wiśnię, która będzie przypominać te piękne chwile spędzone w Podwilku. Po pożegnaniu i wyjeździe przyjaciół z Hořic, dzieci pojechały do Zakopanego. Nie zabrakło wycieczki po mieście, mini zoo i oczywiście MC Donalda. Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ wszyscy przeżyli wyjątkowe i niezapomniane chwile.Doświadczenie na całe życie, czyli wrażenia z pobytu na Słowacji w ramach projektu Erasmus+
Doświadczenie na całe życie, czyli wrażenia z pobytu na Słowacji w ramach projektu Erasmus+W dniach od 16 do 20 maja 2022 r. odbyła się pierwsza wycieczka w ramach naszego wspólnego projektu ze Słowacją i Czechami.
16 maja 2022 r. w Trstenej rozpoczęliśmy pierwsze spotkanie projektowe projektu Erasmus+. Po obiedzie przedstawiliśmy siebie, miasto i państwo, z którego przyjechaliśmy. Następnie zwiedzaliśmy Trstenę. Pan Ďurčo oprowadził nas po muzeum- kuria Vilčków. Najbardziej zainteresowało nas w muzeum Betlejem, złożone z 500 glinianych figurek wykonanych przez pana Hoľmu.
Podziwialiśmy widok z wieży, zerknęliśmy do krypty pod kościołem. Braliśmy udział w quizie dotyczącym informacji zawartych na eTwinningu, nauczyliśmy się piosenki: Čižiček, čižiček. Po kolacji poszliśmy szlakiem nowo powstałej Drogi Krzyżowej do punktu widokowego, Bubenik. W drodze do hotelu wstąpiliśmy do szkoły po instrukcje na następny dzień.
Następnego dnia rozpoczęły się poszukiwania tradycji rolniczych. Pierwsza podróż autobusem wiodła nas do Zuberca. Pan Janoštin oprowadził nas po muzeum wsi orawskiej i pokazał nam jej piękno, wspomniał o wszelkiego rodzaju atrakcjach. Ciekawe było dla nas poznanie architektury wsi i drewnianych domów.
Najbardziej zainteresował nas kościół św. Elżbiety Węgierskiej ze swoimi malutkimi organami, ale potężnym brzmienie. Po zwiedzeniu wsi pani Janoštinová pokazała nam piękny obraz życia w drewnianym domu, proces robienia ubrań z lnu i wełny. Koniec pokazu ponownie należał do pana Janoština i jego rodziny, która prezentowała nam tradycyjne instrumenty muzyczne i uczyli nas tańczyć taniec niedźwiedzia. Po dobrym obiedzie udaliśmy się do Zamku Orawskiego. Każdy odwiedzający Orawę powinien zwiedzić Zamek Orawski i jego atrakcje, zasmakować w historii Orawy.
Po obiedzie przyszły panie emerytki, które pokazały nam skubanie pierza, dzieląc się wspomnieniami i opowieściami z czasów, kiedy dziewczyna musiała mieć posag. Sami uszyliśmy poduszeczkę.
Zmęczeni i zadowoleni z naszej pracy poszliśmy spać.
Trzeciego dnia rano uczniowie pracowali nad plakatem o tematyce ekologicznej, skupiając się na kwestiach globalnych. Porozumiewali się po angielsku i wspólnie szukali rozwiązań tych problemów. Po południu pojechaliśmy do Hut, gdzie szlakiem turystycznym przeszliśmy do młyna w Obłazach. Powitały nas tam kozy, które cały czas zaglądały do naszych plecaków i czekały na poczęstunek. Młyn wodny w Kvačianskiej Dolinie należy do typu młynów górskich. Wewnątrz przyjrzeliśmy się odnowionemu tartakowi i technologii mielenia mąki w starożytny sposób.
Wieczorem w szkole odwiedzili nas seniorzy, którzy pokazali nam niektóre ze swoich wyrobów i zrobili dla nas wystawę swoich prac. Nauczyliśmy się szydełkować, robić na drutach. Robiliśmy serwetki pod kubek, bransoletki, a nawet mogliśmy spróbować pieczenia opłatków.
Czwartego dnia rano bez zwłoki udaliśmy się na farmę w Novoti. Rano pogoda nas nie rozpieszczała, ale zrekompensowało to popołudniowe ciepłe słońce.
Pan Kondela zabrał nas na farmę, gdzie karmiliśmy zwierzęta, łapaliśmy owce, goniliśmy strusie. Gospodarstwo produkuje doskonałe sery, korbacze, oscypki, węzełki, bryndzę oraz inne produkty z mleka owczego i krowiego. Mieliśmy też okazję ciągnąć korbacze i świetnie się bawiliśmy!
Następnie pojechaliśmy do muzeum kawy w Krušetnicy. Cykoria i melta (kawa inka) to produkt kawowy wytwarzany z korzenia cykorii. Stanowi doskonały zamiennik kawy, nie zawiera jednak kofeiny, wspomaga trawienie. Po obiedzie na Ranczu u Ediego mieliśmy przejażdżkę konną, wielu z nas pokonało w sobie strach przed jazdą. Wieczorem, po krótkim pobycie z rodziną, spotkaliśmy się ponownie w szkole i było fajnie.
Wszystko się musi kiedyś skończyć tak też było z naszym wyjazdem, który dobiegł końca w piątek 20 maja 2022 r. Po śniadaniu spotkaliśmy się na warsztatach kreatywnych.
Potem przyszedł czas na eko-prezenty, które przygotowali uczniowie ze szkoły w Trstenej. Wszyscy razem pojechaliśmy do Rużomberka, gdzie pożegnaliśmy uczniów z Czech. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Contact Zoo w Liptowskim Mikulaszu. Dzieci po raz pierwszy miały okazję pogłaskać i dotknąć niektóre zwierzęta, były bardzo podekscytowane.
Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trstenej mgr Milenie Smitkovej za serdeczne przyjęcie. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycielek, a zarówno koordynatorek projektu Erasmus+ Pani Silvii Pucikovej i Pani Marii Branickiej, które przygotowały dla nas fantastyczny program, pełen wrażeń. Dziękujemy również wszystkim osobom, które brały udział w organizacji tego wyjazdu, a także uczestnikom projektu czyli dzieciom ze Słowacji i Czech wraz z ich nauczycielami.
Realizacja projektu „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda” w ramach programu Erasmus+
W maju realizowaliśmy kolejny cel naszego projektu, którym jest poznanie tradycji związanych z gospodarowaniem w naszym regionie oraz wymiana doświadczeń na platformie eTwinning z naszymi partnerskimi krajami.
Przygotowana prezentacja została umieszczona na platformie eTwinning. Uczestnicy projektu dowiedzieli się również, jak dawniej gospodarowano na Słowacji i w Czechach. Prezentacje przedstawione zostały w jęz. angielskim, aby zwiększyć kompetencje językowe u dzieci.
Jak_dawniej_gospodarowano.pptxProjekt „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda” w ramach programu Erasmus+
Poznajemy nasze kraje partnerskie.Początek naszej przygody z projektem rozpoczął się od poznania krajów partnerskich. Materiały dotyczące Polski, Czech oraz Słowacji zostały umieszczone na platformie eTwinning. W kwietniu uczniowie szkół przygotowali materiały dotyczące swojego kraju i miejscowości, by lepiej poznać się nawzajem.Polska_-_nasz_kraj.pdf
Nasza_miejscowosc_Podwilk.pdfCo nowego w Erasmus+? Planujemy i działamy
W marcu na Słowacji odbyło się spotkanie dyrektorów i nauczycieli- koordynatorów biorących dział w Projekcie. Na spotkaniu omówiono wszystkie cele i założenia projektu oraz uzgodniono harmonogram mobilności uczniowskich. Uczniowie oraz nauczyciele założyli swoje konta uczniowskie na platformie eTwinning oraz dodali wizytówki o sobie w języku angielskim. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich będą mogli się komunikować i przesyłać zdjęcia i filmy z realizacji projektu. Wykonano też gazetkę informacyjną o projekcie. Nauczyciele sprawujący nadzór nad projektem brali udział w roboczych spotkaniach online. Społeczność szkolna została poinformowana i zaangażowana w działania związane z projektem. Uczniowie otrzymali zadania do wykonania w zespołach, które są ujęte w harmonogramie projektu.