• Przygotowujemy grządki na zimę – projekt Erasmus+

      31 października 2022 

      Zbliża się zima, więc porządkujemy nasze grządki. Uczniowie zbierają ostatnie plony i przekopują grządki. Zbierają nasiona warzyw i ziół, by na wiosnę było można je wysiać. Z naszego „drzewka przyjaźni” czyli wiśni opadły już liście. 

         
         
         
        

       

    • Robimy zdrowe surówki i sałatki z ekologicznych warzyw w ramach projektu Erasmus+

      Październik 2022 

      Jesienią robiliśmy  surówki i sałatki, w których wykorzystaliśmy owoce i warzywa wyrosłe na naszych szkolnych grządkach przygotowanych w ramach projektu Erasmus+ finansowanym przez UE „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda”.   

         
        
       

      Koordynatorzy projektu: Grażyna Kozak, Agata Gacek

    • Jesienne plony – projekt Erasmus+

      Październik 2022 

      Na naszych grządkach przygotowanych w ramach projektu Erasmus+ finansowanym przez UE „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda”  wyrosła marchewka, rzodkiewka, fasola, pietruszka, cukinia i zioła: mięta, szałwia i melisa. Nie zabrakło również ozdobnych i leczniczych nagietków oraz słoneczników. Uczniowie klasy VI zebrali plony, z których przygotujemy zdrowe i ekologiczne potrawy. 

        
        
        
        

    • WYCIECZKA DO HORIC W CZECHACH – PAŹDZIERNIK 2022

      Kolejnym etapem naszego projektu Erasmus+ był wyjazd do Czech, do malowniczego miasta Horice. Jest ono położone w czeskiej części Karkonoszy. Wspólnie z uczniami ze szkoły w Trstenie udaliśmy się do partnerskiej szkoły w Horicach, by w dalszym ciągu realizować cele naszego projektu „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda”. Wyjazd odbył się w dniach od 2 do 7 października 2022r.
      W niedzielę 2 października przyjechaliśmy do Horic i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu w centrum miasteczka.
      W poniedziałek, który był pierwszym dniem realizacji programu, zostaliśmy przywitani w szkole na Habru przez Pana Dyrektora mgra Romana Chalupa. Następnie udaliśmy się do Miletina, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia fabryki produkcji lokalnego wyrobu, jakim są słodkie opłatki i rurki czyli „horickie trubicki”. Każdy uczeń sam robił rurkę, po czym była degustacja różnych smaków tych słodkości.
      W drodze powrotnej przeszliśmy ścieżką edukacyjną, wzdłuż której były rozmieszczone różne gry interaktywne. Zobaczyliśmy secesyjny basen oraz kamieniołom, gdzie wydobywano piaskowiec, charakterystyczny dla tego regionu.
      Po pysznym obiedzie zwiedziliśmy muzeum, a potem zobaczyliśmy atrakcje miasteczka – kościół Narodzenia NMP, Ogrody Smetany czyli park ze słynnymi rzeźbami i zabytkowym cmentarzem na wzgórzu, Wieżę Niepodległości Masaryka, cmentarz żydowski, synagogę i wiele innych ciekawych miejsc.
      Wieczorem robiliśmy ekokosmetyki – kremy i mydełka. Nauczyliśmy się również czeskiej ludowej piosenki „Około Hradce”.
      Wtorek czyli kolejny dzień rozpoczął się od śniadania w hotelu. Następnie udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Holovousy, gdzie znajduje się Instytut Badań i Uszlachetniania Owoców. Zobaczyliśmy tam laboratoria, szklarnie, magazyny, w których składowane są jabłka, sady oraz wystawę odmian jabłek. Oczywiście nie zabrakło też degustacji przepysznych jabłek.
       
      Po obiedzie był wyjazd do Vrchlabi. Tam zwiedziliśmy muzeum miejskie, w którym uczniowie mieli możliwość zobaczenia dawnych metod uprawy i obróbki lnu. Przeszliśmy przez park zamkowy, zobaczyliśmy dom z siedmioma szczytami, spacerowaliśmy brzegiem rzeki Łaby.
      Po powrocie do szkoły dzieci robiły torby ekologiczne i ozdoby z koralików.
      Trzeci dzień to wyjazd do Pragi. Aby zrealizować kolejne cele naszego projektu, udaliśmy się do Narodowego Muzeum Rolnictwa. Zaskoczyło i zachwyciło nas ono ogromem i różnorodnością eksponatów, interaktywnymi ekspozycjami dotyczącymi leśnictwa, rybołówstwa, gastronomii, ekosystemu wodnego, maszyn rolniczych z odniesieniem do przeszłości i współczesności.

      W muzeum się także warsztaty laboratoryjne, na których uczniowie przeprowadzali doświadczenia dotyczące pochodzenia wybranych gatunków roślin.
      Po obiedzie kolejną atrakcją był spacer po zabytkowej Pradze – zobaczyliśmy zamek na Hradczanach, Most Karola, słynny zegar astronomiczny. Miłą niespodzianką był przejazd praskim metrem, z którego to przejazdu dzieci miały moc wrażeń.

      Czwartek był dniem warsztatów i zwiedzania skansenu w Krnovicach. Podczas warsztatów dzieci odkrywały podobieństwa i różnice pomiędzy posiłkami dawniej i dziś, wykonały z drucika i koralików ważki, z wełny – jabłuszka. Po obiedzie zobaczyli w skansenie stary młyn wodny, wiatrak i mini zoo.
      Po przyjeździe do Horic uczniowie udali się do rodzin czeskich dzieci, pogłębiając nawiązane przyjaźnie. Dzień zakończył się dyskoteką, na której wszyscy świetnie się bawili.
      Ostatni dzień był tradycyjnie podsumowaniem wspaniałego pobytu, sadzeniem drzewka przyjaźni, prezentacją tradycyjnych potraw poszczególnych krajów, ekoplakatów. Miłym akcentem były ekoprezenty, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Po podziękowaniach i pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną do swoich domów.

       
    • Wrzesień z Erasmus+

      Początek nowego roku szkolnego to półmetek naszego projektu Erasmus+ „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda”.

      We wrześniu zaczęliśmy przygotowania do październikowego wyjazdu do naszej partnerskiej szkoły w Czechach. Koordynatorzy projektu skupili się m. in. wyborze uczestników i dokumentacji wycieczki. Na szkolnych grządkach, przygotowanych w ramach projektu, pięknie wyrosły zasiane wiosną warzywa i kwiaty.

        

      W ramach projektu przygotowaliśmy również tradycyjny wypiek – moskole. Warsztaty poprowadziła babcia jednego z uczestników, pokazując dzieciom, jak zrobić ten przysmak. Zajęcia udokumentowaliśmy w formie prezentacji PowerPoint, która będzie przedstawiona naszym szkołom partnerskim na spotkaniu w Horicach.

        

       


      Kolejnym zadaniem naszego projektu jest wyszukiwanie i obserwacja ziół w ich naturalnym środowisku. Te działania dokumentowane są w postaci zdjęć, które będą prezentowane podczas podsumowania projektu.