• POBYT UCZNIÓW ZE SŁOWACJI I CZECH W POLSCE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

      • 19.11.2022 16:54
      • Kolejny etap realizacji projektu Erasmus+ „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda” (Even small changes can work great miracles) odbył się w Podwilku.
        W dniu 6 czerwca 2022 r. uczniowie z Trsteny pod opieką pani Sylwii Pucikovej i pani Marii Branickej oraz uczniowie z Hořic wraz z wychowawczyniami panią Zitą Krovinovą i panią Eriką Pospisilovą przybyli do Podwilka. Najpierw zakwaterowali się na miejscu pobytu, gdzie przywitały ich biorące udział w projekcie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku wraz z koordynatorami projektu, panią Grażyną Kozak i panią Agatą Gacek.

        Goście byli mile zaskoczeni noclegiem - przepięknym pensjonatem Amel, który idealnie wpisał się w tematykę naszego projektu. Z każdego zakątka zerkały na nich regionalne produkty i narzędzia charakterystyczne dla naszego regionu. Po obiedzie wszyscy przyszli do szkoły, gdzie zostali powitani przez panią Dyrektor mgr Renatę Lorek-Haberską oraz oprowadzeni po budynku szkoły. Potem uczyli się nowej piosenki regionalnej "Nie wyskakuj ptosku w gore" z akompaniamentem Franka i Stasia. Następnie wszyscy powitali pana Jana Świdronia z żoną, którzy opowiedzieli o życiu pszczół, potrzebie ochrony środowiska i produktów pszczelich. Po teoretycznym przygotowaniu zrobili wspólnie cudownie pachnące świece z wosku pszczelego. Po kolacji pan Zbigniew Grzybacz poprowadził warsztaty dotyczące konstruowania domków dla owadów i tak zakończył się pierwszy dzień. Był wyczerpujący, ciekawy i pouczający!

        W drugim dniu 7 czerwca 2022 r. uczestnicy wyruszyli w podróż do Krakowa. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczyli różnego rodzaju drzewa, zioła lecznicze i rośliny użytkowe. Ponadto pszczelarz wprowadził ich w życie pszczół. Na krótką chwilę stali się młodymi pszczelarzami i próbowali tej pracy na żywo. Sprawdzali ramki z owadami, szukali królowej matki, a nagrodą była degustacja miodu. Spośród sześciu gatunków naprawdę trudno było wybrać faworyta. Po obiedzie zwiedzili zabytkową część miasta i Wawel. Wieczorem mieli jeszcze dużo pracy. Robili eko-plakaty – „Recykling w kuchni, czyli co zrobić, aby nie marnować jedzenia”. Nauczyli się szyć. Szyli woreczki lniane na chleb, takie jak kiedyś używały nasze babcie do przechowywani pieczywa.

        W środę, 8 czerwca, po śniadaniu uczniowie i ich opiekunowie odwiedzili lokalną piekarnię Grapa. Pani Anna Bem, córka właściciela Romana Grapa, opowiedziała historię piekarni. Pokazała pomieszczenia, a także procedurę wypieku chleba, rogalików i ciast. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w formowaniu bułek i zwijaniu rogalików. Po upieczeniu można było się delektować upieczonymi bułkami i rogalikami. Po wizycie w piekarni był wyjazd do Rabki, gdzie w parku uczniowie obserwowali pszczoły i owady w naturalnym środowisku, a nawet poddali się jodoterapii spacerując wokół tężni. Po obiedzie wszystkich spotkała miła  niespodzianka. W świetlicy Towarzystwa Słowaków w Polsce  czekał już pan wójt Antoni Karlak z panią dyrektor Bernadetą Plaszczak. Przywieźli dla uczestników z Czech i Słowacji drobne upominki. Potem uczniowie kontynuowali warsztaty kreatywne skupione na przetwórstwie mleka. Nauczyli się robić masło, twarożek i ser. Atmosferę dopełniły miejscowe seniorki oraz mamy uczniów Anna, Joanna i Barbara śpiewając pieśni regionalne wraz z akompaniamentem muzycznym w wykonaniu uczniów SP nr 2 w Podwilku. Po przyjemnym popołudniu dzieci słowackie i czeskie rozeszły się do rodzin dzieci polskich po więcej wrażeń. Ćwiczyli komunikację nie tylko po polsku, ale także po angielsku, poznali okolice Podwilka i zacieśnili przyjacielskie relacje.

        W czwartym dniu, 9 czerwca 2022 r., po śniadaniu uczestnicy projektu swoje kroki skierowali do skansenu w Zubrzycy Górnej. Po zwiedzaniu muzeum etnograficznego czekały na nich warsztaty twórcze: „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieli się, że droga do chleba jest długa i żmudna i nie każdy mógłby sobie z tym poradzić. Sami wypiekali podpłomyki na piecu i degustowali żytnią kawę. Po południu zwiedzili rodzinną farmę u pana Józefa i jego żony Renaty, gdzie mieli okazję zobaczyć, oprócz tradycyjnych roślin, różne gatunki roślin tropikalnych takich jak figi, kaki, drzewa oliwne, cytryny. Chociaż było pochmurno, cieszyli się pięknym widokiem z Marysinej Polany na Jezioro Orawskie, Magurę i Babią Górę. W szkole czekały już warsztaty kreatywne – dzieci dokończyły dekorowanie woreczków na chleba i zrobiły miodowy balsam do ust. Za dobrze wykonaną pracę była nagroda - wspólna dyskoteka i spotkania z kolegami, z którymi się zaprzyjaźnili na pierwszym wyjeździe na Słowację, ale także z tymi, którzy pojadą z do Hořic.

         Każdy początek ma swój koniec. W piątek, 10 czerwca 2022 r., po śniadaniu, w szkole dokonano ewaluacji działań wykonanych w ciągu całego tygodnia dotyczących małych pożytecznych pszczół, a  także chleba. Uczniowie dowiedzieli się, jak ciężko trzeba pracować na chleb. Bardzo ważną rzeczą jest przypominać o tym, że chleba nie wyrzuca się do kosza. Nie należy marnować chleba, starać się wykorzystać każdy okruch, czy to na bułkę tartą, czy też dla zwierząt.
        Pani dyrektor Renata Lorek-Haberska podziękowała wszystkim za udział w projekcie, pochwaliła gości, że są dobrymi partnerami i wyraziła nadzieję, że przyjaźń między uczniami i szkołami będzie kwitła.  Po wręczeniu prezentów dzieciom i nauczycielom wszyscy razem poszli posadzić drzewo przyjaźni - wiśnię, która będzie przypominać te piękne chwile spędzone w Podwilku. Po pożegnaniu i wyjeździe przyjaciół z Hořic, dzieci pojechały do Zakopanego. Nie zabrakło wycieczki po mieście, mini zoo i oczywiście MC Donalda. Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ wszyscy przeżyli wyjątkowe i niezapomniane chwile.
      • Wróć do listy artykułów