• Warto pomagać !

     • W tym przedświątecznym czasie uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zaangażowali się w 3 akcje charytatywne: 

      "Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych" - akcja wspierająca bezdomnych, podopiecznych zgromadzenia Sióstr Albertynek z Zakopanego i Krakowa;

      "Paczka dla dzieciaczka" - akcja wspierająca dzieci z Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Prokocimiu;

      "Świąteczne kartki dobroczynne"  - akcja Stowarzyszenia Sunsum Corda, które zajmuje się szeroko rozumianą pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

      Uczniowie i przedszkolaki z dużym zaangażowaniem włączyły się w niesienie pomocy osobom potrzebującym. Udało się zgromadzić wiele prezentów, które zostały przekazane do chorych dzieci w Szpitalu w Prokocimiu oraz ciepłych skarpetek i czapek, które wsparły podopiecznych noclegowni Sióstr Albertynek. W ramach akcji "Świąteczna kartka dobroczynna" na rzecz Stwoarzyszenia Sunsum Corda przekazaliśmy kwotę 280 zł.

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za tak liczne zzangażowanie w nasze akcje. Mamy nadzieję, że wyświadczone w ten sposób dobro wróci do Państawa ze zdwojoną siłą.

    • "Poznaj Polskę" wycieczka klas 1-3 do Krakowa
     • "Poznaj Polskę" wycieczka klas 1-3 do Krakowa

     • We wtorek 14 grudnia 2021 dzieci z klas I-III wzięły udział w wycieczce do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Celem tego projektu jest poznanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego kraju.

      Po przyjeździe do Krakowa dzieci udały się nad Wisłę, gdzie wspólnie z panią przewodnik i opiekunami odwiedziły smoka wawelskiego. Następnie na Wawelu zwiedziły Katedrę i weszły na wieżę z Dzwonem Zygmunta. Zobaczyły również groby królewskie w kryptach.

      Potem wszyscy przeszli na Rynek, wysłuchali hejnału, oglądnęli przepiękny ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Nie zabrakło też czasu na kupienie pamiątek.

      Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o zwiedzanych miejscach, przytaczała legendy związane z Krakowem, które tutaj głębiej zapadały w pamięć.

      Następnym punktem programu był pyszny obiad w restauracji z przepięknym widokiem na Wawel.

      Ostatnim punktem programu było Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dzieci zobaczyły wiele eksponatów związanych z historią  rozwoju lotnictwa, m.in. pierwsze statki powietrzne, śmigłowce.

      Niewątpliwie ta wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń oraz możliwość poznania naszego regionu.

      A.G.

    • Szkolna wigilia
     • Szkolna wigilia

     • Dzień 17.12.2021 r. był ostatnim dniem tego roku, kiedy wszyscy razem mogliśmy spotkać się na żywo w murach szkoły. W tym dniu uczniowie obejrzeli piękne świateczne przedstawienie przygotowane przez dzieci i Panie nauczycielki z oddziałów przedszkolnych. Odbył się indywidualny konkurs kolęd w którym wystąpiło 13 wokalistów lub instrumentalistów. Podczas wspólnego spotkania rozstrzygnięto szkolny konkurs na  świąteczną kartkę i najpiękniej udekorowaną klasę. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w klasach by wspólnie uczcić zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

     • Zaproszenie do udziału w akcji charytatywnej

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

      W ramach działalności szkolnego wolontariatu pragniemy przed świętami włączyć się w akcję „Świąteczne kartki dobroczynne” organizowaną przez stowarzyszenie Sursum Corda. Stowarzyszenie to każdego dnia zajmuje się szeroko rozumianą pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Niesie pomoc każdemu, kto znajdzie się w sytuacji, która bez wsparcia życzliwych i dobrych ludzi jest beznadziejna, wspiera też opuszczających zakłady karne. Kampania „Świąteczne kartki dobroczynne”polega na zakupie pięknej kartki świątecznej wraz z kopertą w cenie 2,5 zł. Całkowity koszt sprzedaży kartek zostanie przekazany na cele stowarzyszenia. Może ktoś z Państwa nie zdążył jeszcze zakupić kartek dla swoich najbliższych, lub po prostu chce przed świętami takim prostym gestem podzielić się pomocą z najbardziej potrzebującymi? Zachęcam serdecznie do zakupu świątecznej kartki – są one kolorowe i bardzo ładnie wydane. W dniu jutrzejszym (środa 15.12) oraz w czwartek (16.12.) uczniowie naszej szkoły będą rozprowadzać kartki wśród swoich szkolnych kolegów. Niech ten drobny gest dobroczynności będzie dla dzieci przykładem, że wielkie dzieła składają się z drobnych elementów. Bardzo proszę o zakup kartki – wspólnie zachęcajmy dzieci do niesienia pomocy innym.

      Koordynator akcji: Alicja Luba  

    • Mikołajki
     • Mikołajki

     • Jak co roku, 6 grudnia wszystkie grzeczne dzieci czekały na przyjście Mikołaja. I w tym roku, ten ulubiony Święty nie zawiódł uczniów i odwiedził naszą szkołę. Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja wierszyki i piosenki a wszystkie młodsze dzieci otrzymały piękne prezenty. Mikołaj nie zapomniał także o starszych uczniach naszej szkoły. Święty odwiedził każdą klasę, obdarowując uczniów słodkościami. Święty Mikołaju, dziękujemy za Twoją obecność i zapraszamy za rok. Oczywiście obiecujemy, że w następnym roku będziemy tak samo grzeczni jak w tym :). 

    • Spotkanie z dietetykiem
     • Spotkanie z dietetykiem

     • W dniu 25.11.2021 r. w szkole odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas oraz dzieci z grupy "Rybki" z panią dietetyk Joanną Antolec, która zapoznała uczniów z zasadami zdrowego żywienia. Przedstawiła uczniom piramidę zdrowego żywienia oraz przypomniała jak w zdrowy sposób planować czas posiłków. Podkreśliła również, że u podstaw zdrowego żywienia leży odpowiednia dawka ruchu. Na zakończenie prelekcji pani dietetyk odpowiedziała uczniom na nurtujące ich pytania i udzieliła kilku ciekawych wskazówek dietetycznych.

    • Przedstawienie "Król lasu"
     • Przedstawienie "Król lasu"

     • W dniu 24.11.2021 uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki ze starszych grup wzięły udział w przedstawieniu proekologicznym "Król lasu" w OCK w Jabłonce."Król lasu" to historia o ochronie przyrody, o poszanowaniu innych, o przyjemności w zdobywaniu wiedzy i wielu sprawach ważnych dla dzieci. Kiedy w lesie pojawia się wyjątkowo paskudny osobnik o imieniu Brud i razem ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Szczurem i Karaluchem, niszczy zieleń, rozrzuca śmieci, zatruwa wodę i powietrze Król Dąb i marszałek dworu Sowa sprowadzają na pomoc doktora Bąbla. Ten z pomocą wnuka i skonstuowanego przez siebie robota ratuje Króla Dęba i całe jego królestwo. Uczniowie z dużym zaangażowaniem śledzili toczącą się na scenie akcję, a przedszkolakom najbardziej podobała się podróż autokarem :).

    • Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych
     • Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych

     • W dniu 23.11.2021 przedszkolaki z naszej szkoły obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do swojego oddziału w towarzystwie niezwykłego przyjaciela – swojego ulubionego pluszowego misia. Wspólnym zabawom nie było końca, a zabawę taneczną na sali gimnastycznej poprowadził dla nas Pan Mariusz. Wszystkie dzieciaki dobrze się bawiły, a na zgłodniałe po zabawie przedszkolaki czekała pyszna słodka, misiowa niespodzianka.

    • Narodowe Święto Niepodległości
     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Dnia 17 listopada 2021 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć najważniejsze wydarzenia historyczne w dążeniu do niepodległości, ale także wzbudzić w nas refleksję. Uczniowie klas VI i VII przedstawili montaż słowno-muzyczny a ich koledzy z klasy 8 przygotowali prezentację multimedialną związaną z historią Polski.

    • Wycieczka klas 4-8 do Zakopanego w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę"
     • Wycieczka klas 4-8 do Zakopanego w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę"

     • W dniu 10 listopada 2021 roku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Zakopanego w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę". Uczniowie zwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Uczestnicy wycieczki przeszli także ulicami Zakopanego pod Centralny Osrodek Sportu i Wielką Krokiew oraz wjechali kolejką na Gubałówkę gdzie zjedli pyszny obiad i wspólnie podziwiali piękną panoramę Tatr.

    • Dzień postaci z bajek
     • Dzień postaci z bajek

     • W piątek 05.11.2021r obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajki. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane za swoich ulubionych bajkowych bohaterów.  Niektóre  narysowały nawet swoje ulubione postacie. W każdej z grup odbyły się prezentacje strojów, gry, zabawy a nawet tańce. Najważniejszym punktem dnia było oczywiście czytanie najpiękniejszych bajek. To był wyjątkowy dzień….jak z bajki.

     • Akcja "MISIE RATOWNISIE"

     • W październiku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Misie ratownisie”, która stanowi jedno z wydarzeń towarzyszących XIII Memoriałowi im. Grzegorza Wesołowskiego. Uczniowie oraz dzieci z grup przedszkolnych  z dużym zaangażowaniem odpowiedzieli na prośbę udziału w zbiórce. Udało nam się zgromadzić blisko 60 gier i puzzli! Serdecznie dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za zaangażowanie w organizację akcji a wszystkim uczniom i ich rodzicom za tak szeroki odzew. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas zabawki wywołają uśmiech na twarzach najbardziej potrzebujących w naszym regionie.

    • Przerwa na czytanie
     • Przerwa na czytanie

     • II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

      „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

      W tym roku wzięliśmy po raz pierwszy udział w akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Głównym organizatorem tej akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

      Dnia 31 października uczniowie naszej Szkoły przynieśli własne lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Czytano na korytarzach, w klasach, a najmłodszym dzieciom w przedszkolu czytały ich panie wychowawczynie. Celem tej akcji było m.in. promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe.

      Mamy nadzieję, że uczniom (i nie tylko im) spodobała się ta forma spędzania czasu na przerwie i będą częściej sięgali po książki.

      A.Gacek, G.Możdżeń

    • Święto Patrona ks. Jana Goralika
     • Święto Patrona ks. Jana Goralika

     • Z tej okazji 26 października br. odbyła się uroczysta akademia, którą przygotował p. B. Pieróg razem z VIII klasą. Z prezentacji multimedialnej mogliśmy dowiedzieć się o życiu i działalności naszego patrona. Uczniowie: A. Świenty, P. Sarniak i K. Mucha zaprezentowali gadkę o życiu ks. J. Góralika autorstwa p. I. Grobarczyk. Następnie Olivier Majcher - laureat I miejsca pieśni religijnej Stabat Mater - zaśpiewał dla wszystkich pieśń "Duszo ma Pana chwal" oraz "Wierzę w Ciebie Panie". Na zakończenie uroczystości cała społeczność uczniowska odśpierwała hymn szkoły.
      Po akademii uczniowie wraz z nauczycielami udali się na mszę św., którą odprawił proboszcz parafii - ks. Z. Fidelus. W kazaniu podkreślił cechy naszego patrona: cierpliwość i ofiarność. Ks. J. Góralik jest wzorem męczeństwa za polskość i wiarę.
      Podw tablicą ks. J. Góralika złożono kwiaty i zapalono znicz, by tym samym uczcnić pamięć o naszym patronie.

     • Sukces naszego ucznia na festiwalu Stabat Mater

     • Olivier Majcher uczeń IV klasy debiutował w XXIV Festiwalu Piosenki Religijnej na Orawie STABAT MATER i odniósł spektakularny sukces. Zdobył I miejsce w kategorii solistów dziecięcych wykonaniem pieśni Duszo ma Pana chwal oraz Wierzę w Ciebie Panie.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych (wokalnych) konkursach!

    • XIX Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik
     • XIX Przegląd Recytatorski im. Katarzyny Kracik

     • Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w XIX Przeglądzie Recytatorskim im. Katarzyny Kracik w Spytkowicach. Naszą Szkołę reprezentowało dwóch uczniów w kategorii klas I-III:  Stanisław Naciasta z kl. III zajął I miejsce w kategorii gadek, Anna Mastela z kl. II zdobyła wyróżnienie w kategorii  wiersz – gwara.

      Gratujemy uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

      A.G.

    • DEN i pasowanie pierwszaków
     • DEN i pasowanie pierwszaków

     • 14 października 2021r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z pasowaniem pierwszoklasistów na ucznia. Pani Daria Blańda z panią Marią Firszt (opiekunką samorządu) przygotowały krótki program artystyczny. Pani dyrektor, Renata Lorek-Haberska, pasowała każde dziecko na ucznia I klasy. Po tym ważnym wydarzeniu Samorząd Uczniowski złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, do których dołączyła się Rada Rodziców.
      Pierwszoklasiści byli bardzo dumni, że oficjalnie stali się uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku.

    • ODKRYWAMY MAŁOPOLSKĘ
     • ODKRYWAMY MAŁOPOLSKĘ

     • 28 września uczniowie z IV i V klasy wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Podwilku wzięli udział w projekcie Odkrywamy Małopolskę.

      Podczas wycieczki do Krakowa zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Tam pod okiem przewodnika wysłuchali historii tego miejsca oraz uczestniczyli w warsztatach „Od tabliczki po e – booki”. Podczas zajęć uczniowie poznali dzieje książki, a następnie gęsim piórem sami mogli spróbować swoich sił w kaligrafii. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ale sprawiło dzieciom wiele radości.

      Nikogo z pewnością nie zdziwi fakt, że dużo entuzjazmu wśród uczniów wzbudził kolejny punkt wycieczki, jakim było zwiedzanie zoo. Bez wątpienia bliski kontakt z egzotycznymi zwierzakami to  niecodzienna przygoda. Zatem zachwytów i pisków było co niemiara. A co najważniejsze każdy przywiózł z sobą galerię zdjęć mieszkańców zoo.

      Na koniec uczniowie odbyli długą wyprawę przez Lasek Wolski na Kopiec Piłsudskiego. Panorama Krakowa z tego historycznego i urokliwego miejsca zachwyciła wszystkich.

      Niewątpliwie ta wycieczka na długo zagości w pamięci naszych dzieci.