• Dzień Mamy i Taty

     • Akademia z okazji Dnia Mamy i Taty w naszej szkole odbyła się 31 maja br. W akademię zaangażowane zostały wszystkie grupy przedszkolaków oraz uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyń.

      Przedszkolaki i trzecioklasiści słowem, piosenką oraz tańcem wyrazili wdzięczność kochanym rodzicom za miłość, cierpliwość, dobroć im okazywaną.

      Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego oraz rodzice uczniów klas młodszych. Każde dziecko wręczyło rodzicowi przygotowany na tę okazję prezent.

      Na zakończenie p. Dyrektor złożyła wszystkim rodzicom, z okazji ich święta, serdeczne życzenia oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie pociech.

     • Doświadczenie na całe życie, czyli wrażenia z pobytu na Słowacji w ramach projektu Erasmus+

     • Doświadczenie na całe życie, czyli wrażenia z pobytu na Słowacji w ramach projektu Erasmus+

       

      W dniach od 16 do 20 maja odbyła się pierwsza wycieczka w ramach naszego wspólnego projektu ze Słowacją i Czechami.

      16 maja w Trstenej rozpoczęliśmy pierwsze spotkanie projektowe projektu Erasmus+. Po obiedzie przedstawiliśmy siebie, miasto i państwo, z którego przyjechaliśmy. Następnie zwiedzaliśmy Trstenę. Pan Ďurčo oprowadził nas po muzeum- kuria  Vilčków. Najbardziej zainteresowało nas w muzeum Betlejem, złożone z 500 glinianych figurek wykonanych przez pana Hoľmu.

      Podziwialiśmy widok z wieży, zerknęliśmy do krypty pod kościołem.  Braliśmy udział w quizie dotyczącym informacji zawartych na eTwinningu, nauczyliśmy się  piosenki: Čižiček, čižiček. Po kolacji poszliśmy szlakiem nowo powstałej Drogi Krzyżowej do punktu widokowego, Bubenik.  W drodze do hotelu wstąpiliśmy do szkoły po instrukcje na następny dzień.

      Następnego dnia rozpoczęły się poszukiwania tradycji rolniczych. Pierwsza podróż autobusem wiodła nas do Zuberca. Pan Janoštin oprowadził nas po muzeum wsi orawskiej i pokazał nam jej piękno, wspomniał o wszelkiego rodzaju atrakcjach. Ciekawe było dla nas poznanie architektury wsi i drewnianych domów.

      Najbardziej zainteresował nas kościół św. Elżbiety Węgierskiej ze swoimi malutkimi organami, ale potężnym brzmienie. Po zwiedzeniu wsi  pani Janoštinová pokazała nam piękny obraz życia w drewnianym domu, proces robienia ubrań z lnu i wełny. Koniec pokazu ponownie należał do pana Janoština i jego rodziny, która prezentowała nam tradycyjne instrumenty muzyczne i uczyli nas tańczyć taniec niedźwiedzia. Po dobrym obiedzie udaliśmy się do Zamku Orawskiego. Każdy odwiedzający Orawę powinien zwiedzić Zamek Orawski i jego atrakcje, zasmakować w historii Orawy.

       Po obiedzie przyszły panie emerytki, które pokazały nam skubanie pierza, dzieląc się wspomnieniami i opowieściami z czasów, kiedy dziewczyna musiała mieć posag. Sami uszyliśmy poduszeczkę.

      Zmęczeni i zadowoleni z naszej pracy poszliśmy spać.

      Trzeciego dnia rano uczniowie pracowali nad plakatem o tematyce ekologicznej, skupiając się na kwestiach globalnych. Porozumiewali się po angielsku i wspólnie szukali rozwiązań tych problemów. Po południu pojechaliśmy do Hut, gdzie szlakiem turystycznym  przeszliśmy do młyna w Obłazach. Powitały nas tam kozy, które cały czas zaglądały do ​​naszych plecaków i czekały na poczęstunek. Młyn wodny w  Kvačianskiej Dolinie należy do typu młynów górskich. Wewnątrz przyjrzeliśmy się odnowionemu tartakowi i technologii mielenia mąki w starożytny sposób.

      Wieczorem w szkole odwiedzili nas seniorzy, którzy pokazali nam niektóre ze swoich wyrobów i zrobili dla nas wystawę swoich prac. Nauczyliśmy się szydełkować, robić na drutach. Robiliśmy serwetki pod kubek, bransoletki, a nawet mogliśmy spróbować pieczenia opłatków.

      Czwartego dnia rano bez zwłoki udaliśmy się na farmę w Novoti. Rano pogoda nas nie rozpieszczała, ale zrekompensowało to  popołudniowe ciepłe słońce.

      Pan Kondela zabrał nas na farmę, gdzie karmiliśmy zwierzęta, łapaliśmy owce, goniliśmy strusie. Gospodarstwo produkuje doskonałe sery, korbacze, oscypki, węzełki, bryndzę oraz inne produkty z mleka owczego i krowiego. Mieliśmy też okazję ciągnąć korbacze i świetnie się bawiliśmy!

      Następnie pojechaliśmy do muzeum kawy w Krušetnicy. Cykoria i melta (kawa inka) to produkt kawowy wytwarzany z korzenia cykorii. Stanowi doskonały zamiennik kawy, nie zawiera jednak kofeiny, wspomaga trawienie. Po obiedzie na Ranczu u Ediego mieliśmy przejażdżkę konną, wielu z nas pokonało w sobie strach przed jazdą. Wieczorem, po krótkim pobycie z rodziną, spotkaliśmy się ponownie w szkole i było fajnie.

      Wszystko się musi kiedyś skończyć tak też było z naszym wyjazdem, który dobiegł końca w piątek 20 maja. Po śniadaniu spotkaliśmy się na warsztatach kreatywnych.

      Potem przyszedł czas na eko-prezenty, które przygotowali  uczniowie ze szkoły w Trstenej. Wszyscy razem pojechaliśmy do Rużomberka, gdzie pożegnaliśmy uczniów z Czech. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Contact Zoo w Liptowskim Mikulaszu. Dzieci po raz pierwszy miały okazję pogłaskać i dotknąć niektóre zwierzęta, były bardzo podekscytowane.

       

      Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trstenej mgr Milenie Smitkovej za serdeczne przyjęcie. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycielek, a zarówno koordynatorek projektu Erasmus+  Pani Silvii Pucikovej i Pani Marii Branickiej, które przygotowały dla nas fantastyczny program, pełen wrażeń. Dziękujemy również wszystkim osobom, które brały udział w organizacji tego wyjazdu, a także uczestnikom projektu czyli dzieciom ze Słowacji i Czech wraz z ich nauczycielami.

     • Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

     • Święto Konstytucji 3 Maja uczciliśmy w naszej Szkole uroczystym apelem. Uczniowie upamiętnili ten doniosły fakt z historii Polski przygotowując montaż słowno–muzyczny o patriotycznej wymowie. Akademię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie, nawet Ci najmłodsi recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Nie zabrakło, także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

     • Szkolny konkurs czytelniczy „Podróż z legendami polskimi”

     • W dniu 4 maja 2022 roku odbył się konkurs czytelniczy „Podróż z legendami polskimi” zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy panią Grażynę Możdżeń i panią Agatę Gacek. W konkursie wzięło udział siedemnaścioro uczniów z klas I-III. 

      Celem konkursu było rozbudzanie motywacji czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich, propagowanie treści historycznych rozwijających poczucie przynależności do regionu i kraju, popularyzacja wiedzy o Polsce, propagowanie wiedzy o kulturze narodu i państwa polskiego, popularyzacja literatury polskiej, wdrażanie do współzawodnictwa i godnej rywalizacji.

      Zakres tematyczny konkursu obejmował wybrane legendy z książki Wandy Chotomskiej „Legendy polskie” oraz z książki Elżbiety Safarzyńskiej „Najpiękniejsze legendy polskie”.

      Uczniowie rozwiązywali test w formie zadań otwartych i zamkniętych.

      Wyniki konkursu:

      Anna Mastela    I miejsce       klasa II

      Sebastian Papież   II  miejsce     klasa  II

      Nadia Łopuch        III miejsce      klasa  III

      Maja Oskwarek     III miejsce      klasa  III

      Wyróżnienie:

      Zofia Stopka   klasa II

      Karol Rusnaczyk  klasa III

      Wojciech Mroszczak  klasa III

      Konrad Swienty   klasa  III

      Wiktoria Grzybacz  klasa III

      Laureaci otrzymali nagrody książkowe pozyskane w ramach przeprowadzonego przez nauczycieli bibliotekarzy „Kiermaszu książki”.

     • Dzień Ziemi - konkurs proekologiczny "Ekozabawka"

     • W dniu 22.04 obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób należy dbać o naszą planetę. Z tej okazji wręczone zostały również nagrody w organizowanym w szkole konkursie ekologicznym „Ekozabawka”. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować zabawkę z surowców wtórnych. Konkurs miał na celu promowanie wśród uczniów postaw proekologicznych oraz rozwijanie kreatywności, był on także okazją do rozmów na temat tego jak można wykorzystać surowce wtórne. Pomysłowość uczniów zaskoczyła samych organizatorów. Gratulujemy wszystkim uczniom, przedszkolakom oraz ich rodzicom pomysłowości i kreatywności w recyklingu. Jury miało naprawdę trudne zadanie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy organizatorom oraz firmie FCC Environment za ufundowanie ciekawych nagród. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

     • Wycieczka do Teatru Lalek "Rabcio"

     • W dniu 07.04.2022r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z naszej szkoły udały się na wycieczkę do Teatru Lalek "Rabcio" na przedstawienie "Zimowa przygoda". Tym akcentem chcieliśmy definitywnie pożegnać zimę. Wycieczka w naszych przedszkolakach wywołała duże emocje, wszak wielu z nich po raz pierwszy uczestniczyło w takim wyjeździe. Przedstawienie bardzo się podobało, a losy małego bałwanka niezwykle zainteresowanych nasze dzieci. Do szkoły wracaliśmy w świetnych nastrojach, a rozmowom i wspomnieniom nie było końca.

     • Wolontariat - podsumowanie marcowych akcji

     • W marcu Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził dwie akcje charytatywne. Podczas akcji "Świąteczna kartka wielkanocna" udało się zgromadzić kwotę 162,5 zł która zasiliła konto fundacji Sursum Corda zasilając Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy.  Podczas akcji "Z miłości do innych - zbiórka kosmetyków dla potrzebujących" zebraliśmy kosmetyki i środki czystości, które zostaną przekazane do Albertyńskiego Punktu Pomocy w Krakowie. 

      Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w akcje i serce okazane najbardziej potrzebującym.

     • Nasza szkoła w programie ERASMUS+

     •  

      W marcu nasza Szkoła rozpoczęła realizację projektu w ramach programu Erasmus+. Celem programu Erasmus+ jest m.in. wspieranie uczniów i nauczycieli w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.

      Temat projektu: „Nawet małe zmiany mogą spowodować wielkie rzeczy” (Aj male zmeny dokazu velke veci – Even small changes can work great miracles)

      Naszymi partnerami są:
      szkoła w Trstenie na Słowacji (główny koordynator projektu) oraz szkoła w Horicach (Czechy).

      Cele projektu:

      • kształtowanie postaw proekologicznych ukierunkowanych na ochronę środowiska,
      • wskazanie możliwości ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, które mają niekorzystny wpływ na klimat,
      • poznanie tradycyjnych sposobów uprawy roślin i hodowli zwierząt,
      • wymiana doświadczeń podczas wspólnych warsztatów,
      • wytwarzanie produktów z naturalnych surowców,
      • nawiązywanie nowych przyjaźni,
      • zwiększenie kompetencji językowych,

      Ważnym elementem projektu są wyjazdy w ramach wymiany uczniów ze szkół partnerskich. W maju planowany jest wyjazd na Słowację, w czerwcu nasza szkoła będzie gościć uczestników projektu, natomiast w październiku odwiedzimy Czechy. W grudniu tego roku  nastąpi podsumowanie projektu na Słowacji.

     • Dzień bez plecaka

     • W dniu 30.03.2022r. na wniosek Samorządu Uczniowskiego mieliśmy możliwość przekonać się o kreatywności naszych uczniów, gdyż obchodziliśmy w szkole dzień bez plecaka. Dzień ten nie jest równoznaczny z tym, że uczniowie w tym dniu byli pozbawieni książek, zeszytów, ćwiczeń i przyborów do pisania. Wszystkie te konwencjonalne atrybuty ucznia przynieśli oni zapakowane w niekonwencjonalne "plecaki". Byliśmy, więc w dniu dzisiejszym świadkami, że książki można przynieść zapakowane między innym w: pudełka na zabawki i buty, nosidełka dla zwierząt i dzieci, koszyki, worki, reklamówki, walizki podróżne, etui na instrumenty, szafkę czy mikrofalówkę. Niektórzy uczniowie postawili na wygodę przywożąc swoje książki betoniarką, wózkami dla lalek i dzieci, deskorolką, hulajnogą, taczkami czy innego typu wózkami - w tym przypadku niemałym wyzwaniem okazały się szkolne schody. Uczniowie mieli podzielone zdania, co do wygody noszenia tych oryginalnych pakunków. Jedno jest pewne – dzień bez plecaka sprawił wszystkim ogromną radość a to przecież w takich dniach najważniejsze.

     • Tak świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny...

     • 21 marca powitaliśmy wiosnę. W związku z tym uczniowie poszczególnych klas oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych przyszli ubrani na różne kolory. W szkole odbył się wiosenny pokaz mody podczas którego uczniowie walczyli o złoty bilet. Specjalnie powołana do tego celu komisja oceniła w której szkolnej sali zadomowiła się już wiosna. W tej rywalizacji złoty bilet wywalczyła klasa V a srebrny klasa VII. Uczniowie klasy VIII wzięli udział w pokazie filmu „Kamienie na szaniec” i wspólnej dyskusji na temat losów głównych bohaterów, co stanowiło dla nich utrwalenie wiadomości przed zbliżającymi się egzaminami. Najmłodsi przedstawiciele naszej szkoły – dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się, przystrojone w wiosenne barwy i kwiatowe opaski, na spacer w poszukiwaniu Pani Wiosny. Po wiosennych oznakach już wszyscy wiedzą, że wiosna do Podwilka już dotarła 😊.

     • Akcje charytatywne w marcu

     • W marcu Szkolny Klub Wolontariatu pragnie zachęcić do udziału w dwóch akcjach charytatywnych. Pierwsza z nich "Świąteczna kartka wielkanocna" prowadzona bedzie w dniach 23.03-29.03.2022 i organizowana jest przez Stowarzyszenie Sursum Corda: 

      Czas pędzi niezwykle szybko i wciąż jest go mało, więc coraz trudniej nam o szczęście. Korzystając z naszych świątecznych kartek wielkanocnych, wyślesz w świat cząstkę dobra i optymizmu. Ten cenny dar z pewnością zauważą i docenią Twoi bliscy i znajomi. Oferujemy Państwu wyjątkową kolekcję kartek świątecznych. W tym roku, dochód z ich sprzedaży inwestujemy w pomoc Uchodźcom, zasilając Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy. Cena kartki wraz z kopertą wynosi 3 zł.

      Druga z akcji "Z miłości do innych - zbiórka kosmetyków dla potrzebujących". Przy wejściach do szkoły znajdują się specjalnie przygotowane kosze do których zbieramy kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet i dla mężczyzn (np. kremy, szampony, płyny do kąpieli, dezodoranty, pasty do zębów itp.) oraz środki czystości. Zebrane dary zostaną przekazane do Albertyńskiego Punktu Pomocy w Krakowie. Akcja trwać będzie do 30 marca 2022 roku.

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcjach i okazanie serca tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

     • Konkurs plastyczny "Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II"

     • Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II”.

      Zadaniem konkursowym będzie samodzielne stworzenie kartki wielkanocnej wraz z życzeniami specjalnie dla urzędującego Papieża Franciszka.

      Jury wybierze dwanaście kartek w czterech kategoriach wiekowych, które zostaną wysłane do Papieża Franciszka do Watykanu!

      Prace wraz z kartą zgłoszenia należy przynieść do Szkoły do wtorku 29.03.2022 roku.

      Szczegóły w regulaminie. Zapraszamy wszystkich chetnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

     • Podsumowanie akcji "Solidarni z Ukrainą"

     • W dniach od 07.03 do 09.03 w naszej szkole, z inicjatywy Rady Rodziców przy współpracy z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Kołem Wolontariatu przeprowadzono zbiórkę pieniężną na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają coraz liczniej na teren naszego kraju. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać 1606,70 zł, które przekazane zostały na ręce Rady Rodziców  i będą przez nią rozdysponowywane w miarę pojawiających się w środowisku lokalnym potrzeb. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za inicjatywę, Szkolnemu Kołu Wolontariatu za przeprowadzenie akcji  a wszystkim Państwu za okazane serce i hojność. Podczas wspólnego apelu wszyscy uczniowie okazali swoje wsparcie ogarniętej wojnie Ukrainie prezentując flagi i serca w biało-czerwonych i niebiesko-żółtych barwach. 

      Minister Nauki i Edukacji Pan Przemysław Czarnek w związku z sytuacją na Ukrainie i przybywających do polskich szkół dzieci ukrainskich wystosował list skierowany do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią:

     • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej

     • Zakończyliśmy kolejny etap rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Podwilku na rok szkolny 2022/2023. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziałów przedzkolnych wywieszone są na drzewiach wejściowych do budynku szkoły. Bardzo proszę rodziców dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych o pisemne potwierdzewnie woli przyjęcia dziecka do przedszkola do dnia 16.03.2022r. do godziny 12.00. Potwierdzenie to można składać za pośrednictwem szkolnej poczty elektronicznej lub bezpośrednio u Wicedyrektora szkoły (gdzie dostępne są odpowiednie druki). Niezłożenie wyżej wymienionego dokumentu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w oddziale przedszkolnym w roku szkolnym 2022/2023. Poniżej dołączam wzór potwierdzenia woli przyjęcia dziecka.

     • Solidarni z Ukrainą

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

      Wiedząc w jak trudnej sytuacji znaleźli się nasi wschodni sąsiedzi Rada Rodziców w porozumieniu z Dyrekcją oraz przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu w dniach od 7-9 marca 2022r. przeprowadzi w szkole zbiórkę pieniężną na rzecz najbardziej potrzebujących ofiar wojny oraz uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym kraju. Bądźmy w tych dniach solidarni z naszymi wschodnimi sąsiadami. Jednocześnie jako opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu pragnę podziękować za wszystkie przekazane do szkoły artykuły pierwszej potrzeby, które przy współpracy z Parafią Św. Marcina w Podwilku przekazane zostaną do Caritas a następnie do potrzebujących pomocy uchodźców, którzy w trudnych warunkach docierają do naszego kraju.

     • Koncert uczniów Szkoły Muzycznej z Jabłonki

     • W dniu 01.03.2022r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie, nauczyciele i dyrekcja z Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce. Wychowankowie szkoły muzycznej przedstawili naszym uczniom piękny program muzyczny. Uczestnicy koncertu mieli możliwość zobaczenia i posłuchania takich insrtumentów jak: keyboard, gitara, flet poprzeczny, saksofon, klarnet, kontrabas, skrzypce, akordeon oraz trąbka. Występ spotkał się z dużym zainteresowaniem a poszczególne utwory nagradzane były gromkimi oklaskami. W kuluarach dowiedzieliśmy się, że także wśród naszych uczniów są adepci i absolwenci Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jabłonce. Pan Dyrektor Marek Ciesielski wyraził nadzieję, że więcej zdolnych dzieci i młodzieży w przyszłości trafi pod skrzydła ich szkoły. Na koniec Pani Wicedyrektor podziękowała przybyłym za piękny koncert, życząc dalszych sukcesów na estradach całego świata.

     • Wizyta Pana Policjanta w oddziałach przedszkolnych

     • W piątek 25.02.2022r. nasze oddziały przedszkolne odwiedził Pan policjant. W ramach preorientacji zawodowej dzieci mogły się dowiedzieć na czym polega praca policjanta. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści policjanta oraz oglądały sprzęt używany przez policjantów prewencji. Pani Monika miała nawet okazję sprawdzić jak trudne jest poruszanie się w takim sprzęcie. Szczególne zainteresowanie starszych dzieci wzbudziły oczywiście kajdanki. Serdecznie dziękujemy Panu Dzielnicowemu za odwiedzenie naszej szkoły i zapraszamy do częstrzych odwiedzin w tak radosnych okolicznościach.

     • Karnawałowe bale

     • W tym tygodniu w naszej szkole hucznie świętowaliśmy karnawał. We wtorek swoje zabawy zorganizowali uczniowie z klas 1-3 w czwartek dzieci z oddziałów przedszkolnych a w piątek do wspólnej zabawy uczniów z klasy 7 zaprosili ósmoklasiści. Wszyscy pięknie się przebrali i wspólnym tańcem i zabawami uczcili kończący się już karnawał.

     • "Wyślij pączka do Afryki" - podsumowanie akcji

     • Tegoroczna akcja "Wyślij pączka do Afryki" dobiegła końca i zakończyła się ogromnym sukcesem. Szkolne Koło Wolontariatu zebrało sumę 1120 zł 2 eurocenty, która w dniu dzisiejszym została wpłacona na konto Fundacji Kapucyni i Misje. Serdeczne podziękowania pragnę złożyć na ręce wszystkich uczniów i rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie akcji poprzez zakup pączków. Dziękuję całej społeczności szkolnej za tak szeroki odzew na naszą akcję. Cieszę się, że tak ogromną sumę możemy przekazać na potrzebujących w Czadzie. Państwa zaangażowanie i wkład finansowy stanowić będzie cegiełkę do budowy studni w miejscach, gdzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony. 

      Alicja Luba 

      Opiekun SKW