• Dzień europejski - Holandia

     • W piątek 28.10. rozpoczęliśmy nasz szkolny projekt "Dni europejskie". Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat krajów Unii Europejskiej i sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, a także integracja zespołów klasowych, poprzez wspólne przygotowywanie projektów dotyczących wylosowanych przez przewodniczących klas krajów. Dni europejskie będą odbywały się cyklicznie, raz w miesiącu. Rola debiutantów w tym przedsięwzięciu przypadła w udziale uczniom klasy 8, którzy przybliżyli całej szkole Holandię. Prezentujący przywitali wszystkich obecnych w języku niderlandzkim a swój występ rozpoczeli wspólnym odsłuchaniem hymnu Holandii. Uczniowie mieli możliwość poznania najważniejszych holenderskich miast, dziedzictwa kulturowego, zyczajów i kuchni holenderskiej. Do wspólnego tańca poderwała wszystkich uczniów Macarena. Prezentację zakończyła degustacja holenderskich specjałów: serów i ciastek. Dziękujemy wszystkim uczniom klasy 8 za zaangażowanie i przygotowanie i przedstawienie prezentacji na naprawdę wysokim poziomie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni europejskie. Już w listopadzie poznamy tajemnice Luksemburga...

     • Dzień Patrona

     • 26 października uczniowie szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Patrona, oddając hołd księdzu Janowi Góralikowi w 80 rocznicę śmierci. Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika było hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Patrona.
      Najpierw w sentymentalną podróż życia ks. Jana Góralika zabrali nas piątoklasiści, przywołując sylwetkę patrona. Następnie uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w turnieju wiedzy na temat dzieciństwa i lat szkolnych ks. Jana Góralika. Rywalizacja była zacięta i wywołała wiele emocji. Wszyscy z zapartym tchem wyczekiwali pytań losowanych przez koło fortuny. Znawcą tematu okazała się para reprezentująca klasę IV – Amelia Kulawiak i Stanisław Naciasta. Stawką w turnieju była „Złota karta” dla całej klasy. Z kolei „Srebrna karta” przypadła ósmoklasistom, których reprezentowali – Joanna Cichoń i Adrian Stasiak. Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika” i wręczenie nagród laureatom. Obchody Dnia Patrona zakończyła uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów i zapalenie znicza przed tablicą pamięci z ziemią z Dachau, która mieści się w naszym kościele.

      WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

       „DZIECIŃSTWO I LATA SZKOLNE KS. JANA GÓRALIKA”

      Ważnym punktem uroczystych obchodów Dnia Patrona było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika” i wręczenie nagród laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

      Oto autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac:

      Grand Prix – Anna i Łukasz Mastela

      Kategoria – dzieci od 3 do 5 lat

      I miejsce – Filip Pytel

      II miejsce – Karol Gołucki i Fabian Sutor

      III – Dawid Waresiak

      WyróżnienieKamila Szarlej i Kamil Dziedzic

      Kategoria – klasy 0-III

      I miejsce – Maja Dudziak i Aleksandra Możdżeń

      II miejsce –Maja Kubacka i Sandra Sutor

      III – Maria Mastela i Szymon Dziedzic

      Wyróżnienie – Adrian Varvarych i Katarzyna Cieluch

      Kategoria – klasy IV- VIII

      I miejsce – Joanna Cichoń i Oliwier Obertał

      II miejsce –Maja Oskwarek i Franciszek Król

      III – Samuel Bryja

      Wyróżnienie – Natalia Cichoń i Piotr Dziamara

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Co jesienią słychać w lesie

     • W dniu 20.10.2022r. przedszkolaki z grup "Kotki" i "Rybki" wybrały się na wspólną wycieczkę do lasu, aby obserwować zmieniającą się jesienią przyrodę. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się wrócić z pełnym koszykiem grzybów, niestety spotykaliśmy same z blaszkami od spodu, a jako mało doświadczeni grzybiarze pozostawiliśmy je w lesie - niech nadal cieszą oczy. Nie obyło się bez miłych niepodzianek: mieliśmy okazję śledzić hasającą po łące sarenkę (choć niektórzy twierdzili, że to osioł). Dzieci przypomniały sobie, że las to dom zwierząt, a my jesteśmy w nim gośćmi, dowiedziały się czym jest i do czago służy ambona leśnika. Umileniem trudów związanych z wędrówką był odpoczynek na polanie. Gratulujemy naszym przedszkolakom wytrwałości w pokonywaniu żmudnej drogi - jak sami stwierdzili: "Takie wycieczki są okropne, bo trzeba iść nogami". Pomimo wysiłku wszyscy wrócili do sal z uśmiechem na twarzy, co pozwala nam twierdzić, że wycieczka jednak była udana :). 

     • UWAGA KONKURS

     • Drodzy Uczniowie.

      Mądrość przewyższa wszelkie bogactwo - Sofokles

      Zbliża się rocznica śmierci naszego patrona szkoły ks. Jana Góralika. Z tej okazji uczniowie klas I - VIII oraz dzieci z  oddziałów przedszkolnych wezmą udział w konkursie plastycznym pt. Dzieciństwo ks. Jana Góralika. 
      Dla starszych uczniów naszej szkoły, tj. klas IV - VIII proponujemy konkurs wiedzy: pt. Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika. Konkurs wiedzy odbędzie się 26 października. 
      Do 24 października każda klasa ma wyłonić po dwóch przedstawicieli, którzy wezmą udział w konkursie i będą reprezentować swoją klasę. 
      Konkurs będzie jednym z elementów uroczystości poświęconej pamięci naszego Patrona. Uczestnicy konkursu będą odpowiadać na wylosowane pytania. 

      Nagrodami w konkursie będą: I miejsce - Złota karta dla klasy, II miejsce - Srebrna karta dla klasy

      Organizatorzy: p. Maria Firszt, p. Monika Palenik, p. Bogdan Pieróg

     • Wycieczka do OCK

     • W dniu 17.10.2022r. przedszkolaki z oddziałów Kotki, Smerfy i Rybki wybrały się na wycieczkę do Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce na przedstawienie profilaktyczne "Dorotka po drugiej stronie tęczy" w wykonaniu artystów z wrocławskiego teatru "Alert". Przedstawienie poza walorem artystycznym niosło ze sobą przekaz edukacyjny. Dzieci poznały wagę takich wartości jak przyjaźń, współpraca, odmienność oraz miały możliwość poznania postaw proekologicznych. Najłodsi z zainteresowaniem oglądali przedstawienie i z entuzjazmem reagowali na wesołe piosenki. Dużą radość naszym przedszkolakom sprawiła także podróż autokarem. Uśmiech na twarzach naszych najmłodszych można podziwiać na zdjęciach z wyjazdu.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 14 października, tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty, ale także naszych uczniów. Z tej okazji, uroczyście ubrani zgromadziliśmy się na świetlicy szkolnej, gdzie odbył się, podzielony na dwie części program artystyczny. Pierwsza część uroczystości poświęcona była najmłodszym uczniom naszej szkoły, ponieważ składali oni uroczyste ślubowanie i oficjalnie włączeli zostali do społeczności uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Jana Góralika w Podwilku. Było to dla naszych pierwszoklasistów ogromne przeżycie, ale najmłodsi uczniowie wspaniale sprostali postawionemu im wyzwaniu. W drugiej części uroczystości wzruszający program przedstawili uczniowie klasy 6, a do łez rozbawili wszystkich nasi słynni już kabareciarze z klasy 8. Całą uroczystość prowadziła przewodnicząca szkoły Izabela Pieronek a na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Renata Lorek-Haberska życząc wszystkim by to święto było było inspiracją do podejmowania nowych wyzwań zawodowych lub uczniowskich.

     • Mały miś w świecie wielkiej literatury

     • W dniu 13.10.2022 r. w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okacji przedszkolaki przygotowały dla swoich pań wiersz i piosenkę okolicznościową. Na ich panie czekały także piękne niespodzianki przygotowane przez rodziców. W tym dniu nasze oddziały owiedziła także Pani Dyrektor inaugurując akcję Mały miś w świecie wielkiej literatury czytając naszym najmłodszym bajkę "Złotowlosa i trzy misie". Niebawem nasze przedszkolne misie trafią także do domów naszych przedszkolaków, gdzie poznawać będą różne przygody książkowych bohaterów.

     • Cyrk "Szok"

     • W dniu 11.10.2022r. naszą szkołę odwiedził cyrk "Szok" z przedstawieniem, ktore zainteresowało zarówno młodszych jak i starszych wychowanków. Uczniowie entuzjastyczne reagowali na występ, chętnie brali czynny udział w przedstawieniu. Mamy nadzieję, że tak piękne uśmiechy będą gościły na ich twarzach każdego dnia.

     • Gminny profilaktyczny konkurs fotograficzny "Oto ja - moje pasje i marzenia"

     • Zachęcami wszystkich uczniów z klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie. Wszelkie dodatkowe informacje oraz pomoc uzyskać można u pedagoga szkolnego. Życzymy kreatywnego podejścia do tematu oraz samych zwycięskich prac. Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu:

      Regulamin Gminnego profilaktycznego konkursu fotograficznego „Oto ja – moje pasje i marzenia”

      1. Organizatorem konkursu jest Wójt Gminy Jabłonka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Jabłonka oraz pedagog szkolny Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory.

       

      2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4–8 szkół podstawowych gminy Jabłonka.

       

      3. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności twórczej w dziedzinie fotografii, do poszukiwania lub pogłębiania swoich pasji w różnych dziedzinach, nauka kreatywności w wypowiedzi obrazowej; wspieranie uczniów szkół podstawowych w rozpoznawaniu własnych predyspozycji, mocnych stron i talentów oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości i umiejętności.

       

      4. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest zaakceptowanie Regulaminu konkursu oraz dostarczenie drogą mailową w postaci skanów na adres: konkurs_jablonka@op.pl lub tradycyjnie (papierowo) do pedagoga szkolnego swojej placówki wypełnionych i podpisanych:

       

      · Formularza zgłoszenia (Załącznik nr 1),

      · Zgody rodziców wraz z Klauzulą Informacyjną (Załącznik nr 2).

       

      5. Zadaniem uczestnika konkursu „Oto ja – moje pasje i marzenia” jest wykonanie zdjęcia, na którym uczeń przedstawi swoje pasje, zainteresowania lub marzenia.

       

      6. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 pojedyncze zdjęcia lub 1 zestaw. Zestaw to forma kolażu, w skład którego może wejść maksymalnie 5 zdjęć, tworzących jedną całość (zlepienie ze sobą wybranych ujęć, z których powstanie jeden fotoobraz).

       

      7. Zabronione jest stosowanie fotomontaży.

       

      8. Jeżeli na zdjęciu znajduje się wizerunek osoby trzeciej, uczestnik, przesyłając fotografię, zobowiązany jest do dołączenia pisemnego oświadczenia osoby znajdującej się na fotografii, że wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację i rozpowszechnianie swojego wizerunku. Odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich, które mogłyby zostać skierowane do organizatorów konkursu, przyjmuje na siebie uczestnik konkursu.

       

      9. Treści przedstawione na zdjęciach nie mogą obrażać i naruszać dobrego imienia innych osób oraz powszechnych norm społecznych.

       

      10. Wykonane zdjęcie/zdjęcia w formacie JPG lub PNG należy przesłać na adres mailowy: konkurs_jablonka@op.pl wraz ze skanami wypełnionych załączników lub wydrukować w wysokiej jakości w formacie 10x15 i przekazać organizatorom wraz z wypełnionymi i podpisanymi załącznikami Wydrukowane zdjęcia muszą być podpisane z tyłu: imię, nazwisko, klasa, szkoła, opis zdjęcia.

       

      11. Zdjęcia przesłane w innych formatach, uszkodzone, nie będą brane pod uwagę. Organizatorzy Konkursu nie biorą odpowiedzialności za trudności w otwarciu zdjęć w formie elektronicznej.

      12. Najlepsze zdjęcia wybierze i oceni powołana przez Organizatora Komisja Konkursowa, wg następujących kryteriów: wartość artystyczna, jakość i oryginalność nadesłanych fotografii.

       

      13. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

       

      14. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

       

      • Klasy IV – VI

      • Klasy VII, VIII

       

      15. Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

       

      16. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do wnoszenia zmian w Regulaminie.

       

      17. Zdjęcia należy przesyłać w terminie do 28 października 2022 roku.

       

      18. Koordynatorem konkursu jest pedagog szkolny SP Jabłonka – Bory, Katarzyna Stopka. W sprawach konkursu prosimy o kontakt mailowy: stopka.katarzyna@gmail.com

     • Wrzesień z Erasmus+

     • ​​​​​​Początek nowego roku szkolnego to półmetek naszego projektu Erasmus+ „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda”.

      We wrześniu zaczęliśmy przygotowania do październikowego wyjazdu do naszej partnerskiej szkoły w Czechach. Koordynatorzy projektu skupili się m. in. wyborze uczestników i dokumentacji wycieczki.

      Na szkolnych grządkach, przygotowanych w ramach projektu, pięknie wyrosły zasiane wiosną warzywa i kwiaty.

      W ramach projektu przygotowaliśmy również tradycyjny wypiek – moskole. Warsztaty poprowadziła babcia jednego z uczestników, pokazując dzieciom, jak zrobić ten przysmak. Zajęcia udokumentowaliśmy w formie prezentacji PowerPoint, która będzie przedstawiona naszym szkołom partnerskim na spotkaniu w Horicach.

      Kolejnym zadaniem naszego projektu jest wyszukiwanie i obserwacja ziół w ich naturalnym środowisku. Te działania dokumentowane są w postaci zdjęć, które będą prezentowane podczas podsumowania projektu.