• Podsumowanie projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"

     • W drugim półroczu roku szkolnego 2021/2022 grupa „Rybki” kontynuowała udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. Etap wiosenny projektu poświęcony by tematyce etykiet na produktach żywnościowych oraz aktywności fizycznej.

      Dzieci miały do wykonania 6 zadań:

      • Lekcję: zbieramy informacje na temat tego, co jemy
      • Konkurs: gazetka ścienna „Jak czytać etykiety?”
      • Lekcję: aktywnie spędzamy czas
      • Konkurs: strefa aktywności – stwórzcie własną grę zespołową
      • Forum zdrowia dla rodziców: wychowanie fizyczne – ważna lekcja
      • Promocję: Dzielimy się wiedzą!

      Poniżej przedstawiamy opis działań w poszczególnych zadaniach:

      Zadanie 2.1. Lekcję: zbieramy informacje na temat tego, co jemy

      Dzieci uczyły się, na co należy zwracać uwagę wybierając z półki sklepowej różne produkty spożywcze, dlaczego ważne jest prawidłowe odczytanie etykiet znajdujących się na opakowaniu i jakie produkty wybierać, a z których lepiej zrezygnować. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy, skąd możemy czerpać informacje na temat tego, co znajduje się w naszym pożywieniu. Po wysłuchaniu opowiadania o Ferro - przybyszu z Turkusowej Planety i zapoznaniu się z jego historią, trzeba było pomóc Ferro odnaleźć się na naszej Planecie Ziemi, a konkretnie nauczyć go jak się odżywiać w nowym środowisku. Opowiedziały ludzikowi Ferro czym się ludzie odżywiają tu na Ziemi. Wymieniały swoje ulubione potrawy i tłumaczyły dlaczego je tak bardzo lubią. Pokazały Ferro piramidę zdrowego żywienia, opowiedziały po co jest i czemu służy. Potem w trakcie zabaw dramowych, dzieci na zmianę wcielały się w rolę ludzika z obcej planety, któremu zadawały pytania a on odpowiadał na te pytania. Po zabawie tak pokierowałam rozmowę, że zaczęliśmy rozmawiać o reklamie. Podczas zabawy „W sklep” dzieci bardzo uważnie przyglądały się etykietom na artykułach. Potem omówiliśmy kilkanaście etykiet, poznaliśmy informacje jakie są umieszczone na tych produktach, a na zajęciach plastycznych wykonaliśmy kolorowe ulotki na temat zdrowego odżywiania, które miały poszerzyć wiedzę innych dzieci, a także dorosłych, które produkty należy jeść i takie, z których należy zrezygnować.

      Zadanie 2.2.  Konkurs: gazetka ścienna „Jak czytać etykiety?”

      Z pomocą dzieci wykonałam gazetkę ścienną „Jak czytać etykiety?”. Praca ta miała uświadomić wszystkim, na co należy zwracać uwagę kupując różne produkty spożywcze. Przez kilka dni analizowaliśmy etykiety produktów, bawiliśmy się w zabawę tematyczną "W sklep" na prawdziwych opakowaniach produktów, omawialiśmy ich skład, jaka jest zawartość cukru, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, białka, soli, czy jest to produkt bezglutenowy czy nie. Zbieranie tych informacji miało nam posłużyć zebraniu jak najszerszej wiedzy na temat dobrych i złych składników zawartych w produktach żywnościowych ukrytych pod różnymi nazwami, których często nie znamy, nie rozumiemy a tym samym jesteśmy nieświadomi czym się odżywiamy. Podczas spotkania z rodzicami poprosiłam, aby pomogli dzieciom zrobić plakat „Jak czytać etykiety?”. Wytłumaczyłam co powinno się na nich znaleźć i zachęciłam do kreatywnych pomysłów. Na wykonanie plakatów dzieci miały tydzień. Każde dziecko  zadbało o ciekawą szatę graficzną, aby zaprezentować swój pomysł. W każdej propozycji znalazła się przestroga przed kupowaniem produktów, które zawierają niezdrowe zagęstniki, konserwanty, polepszacze smaku. Wszystkie gazetki zostały umieszczone na korytarzu, by nasi koledzy mogli się zapoznać z tym jak czytać ulotki i jakie towary wybierać w sklepie.

      Zadanie 2.3. Lekcję: Aktywnie spędzamy czas

      Przed przystąpieniem do tych zajęć poprosiłam dzieci, aby każde z nich zastanowiło się i wybrało swoją ulubioną grę lub zabawę ruchową, zwłaszcza taką, w którą można pobawić się, gdy nie można wyjść na dwór- jest brzydka pogoda, pada deszcz lub śnieg. Kolejnym krokiem były zajęcia na sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęliśmy dyskusję na temat dziecięcych ulubionych gier i zabaw ruchowych. Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy korzyści płynące z ruchu oraz różne formy aktywności fizycznej, które są najlepsze dla nas. Po omówieniu kluczowych wiadomości na temat aktywności ruchowej dzieci zaczęły wymieniać swoje ulubione gry i zabawy ruchowe. Podczas Burzy mózgów dzieci wymieniły dużo fajnych zabaw i gier ruchowych, które można przeprowadzić zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak też na świeżym powietrzu. Korzystając z tego, że byliśmy na sali gimnastycznej zrobiliśmy krótką rozgrzewkę przed rozpoczęciem zabaw. Po burzy mózgów i rozgrzewce rozpoczęliśmy testowanie zabaw i gier zapisanych na arkuszu. Potem stworzyliśmy listę najciekawszych gier i zabaw spośród przetestowanych. Najciekawsze propozycje trafiły na plakat, który będzie promował aktywne spędzanie czasu. Zaproponowaliśmy naszemu przedszkolu akcje „Jeden dzień dla sportu i zdrowia w tygodniu”.

      Zadanie 2.4. KONKURS: Strefa aktywności - stwórzcie własną grę zespołową

      Po aktywnych zabawach ruchowych na sali gimnastycznej zaproponowałam, abyśmy stworzyli swoją własną grę zespołową. Dzieci zaraz zaproponowały, że musi to być zabawa z piłką. Usiedliśmy w sali i wspólnie opracowaliśmy zabawę zespołową pt.  Ruchomy kosz.  Potem testowaliśmy te zabawę w swojej grupie, dopracowywaliśmy zasady tak, aby była zrozumiała. Wykonano plakat, na którym przyklejono opis zabawy  i umieszczono go na szkolnym korytarzu i na sali gimnastycznej tak, aby każdy uczeń mógł z niego skorzystać. Ponadto zachęcano inne klasy do przeprowadzenia zabawy podczas zajęć wf.  Mieliśmy też okazję nauczyć uczniów kl. III zasad naszej zabawy podczas lekcji WF-u na sali. Także uczniowie innych klas chętnie korzystali z zaproponowanej zabawy. Opis zabawy „Ruchomy kosz” (Żywy kosz)

      Zasady: w tej grze zamiast koszy wykorzystujemy kartony, kosze na śmieci, wiadra, obręcze, hula-hopy itp. Jeden z graczy danej drużyny pełni rolę ruchomego kosza trzymającego w rękach (lub kosz jest przywiązany do osoby/gracza) w/w przybór. Osoba z koszem może poruszać się po całym wyznaczonym boisku. Zadaniem pozostałych graczy jest wrzucić piłkę jak najwięcej razy do ruchomego kosza. Można zastosować dwie  odmiany tej gry: zawodnik z koszem może być z tej samej drużyny lub z drużyny przeciwnej, tzn. wrzucamy piłkę do swojego kosza lub do kosza drużyny przeciwnej (różna taktyka gry).

      Zadanie 2.5. Forum zdrowia dla rodziców: Wychowanie fizyczne – ważna lekcja

      Podczas spotkania z rodzicami 28.04.2022, miałam okazje przeprowadzić krótką prelekcję na temat zdrowego odżywiania dzieci zwłaszcza tych przedszkolnych. Opowiedziałam rodzicom o naszych działaniach jakich podjęliśmy się wraz z przystąpieniem do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Podczas rozmów rodzice wyrazili  uznanie i zadowolenie, że dzieci zostały uświadomione, w jaki sposób należy się zdrowo odżywiać, aby być zdrowym, a ich samych zmobilizował do wysiłku by coś zmienić w nawykach swoich dzieci.

      Zadanie 2.6. Promocję: Dzielimy się wiedzą!

      Po zakończeniu zadań poprzedzających promocję, dzieci wraz z nauczycielem podjęły działania mające na celu przekazanie wiedzy na temat tego co jemy, czyli nauka czytania etykiet produktów żywnościowych oraz aktywność fizyczna – jak spędzamy czas. Dzieci własnoręcznie przygotowały apetyczne szaszłyki owocowe, którymi częstowali swoich kolegów z młodszej grupy. Dzieci w dalszym ciągu utrwalały piramidę zdrowego odżywiania. Wiedzą zdobytą w wyniku realizacji projektu dzieci podzieliły się ze społecznością przedszkolną, szkolną, a także rodzicami. \W ramach utrwalenia wiadomości dzieci same wykonały plakaty - jak czytać etykiety a gazetkę ścienną (ruchomą) wystawiły na dolnym korytarzu tak, by była widoczna dla wszystkich rodziców przyprowadzających dzieci do przedszkola, w ten sposób nikt nie przeszedł obojętnie, aby wzrokiem nie przelecieć po tych treściach. Po  dwóch tygodniach gazetka została przeniesiona do szkoły. Cieszyła się dużym zainteresowanie uczniów szkoły. Rodzice zostali również zapoznani z kolejną gazetką pt. „Mamo tato nie trujcie mnie”. W celach promocyjnych została również wykonana gazetka na korytarzu szkolnym pt. „Ruch to zdrowie” mówiąca w jaki sposób  należy prawidłowo zadbać o aktywność fizyczną dzieci.

      W wyniku przeprowadzonych działań grupa „Rybki” zajęła wysokie 8 miejsce (na 449 startujących) w klasyfikacji Grand Prix w kategorii zerówki i klasy I. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dzieciom, rodzicom a przede wszystkim Pani Elżbiecie Cieluch za koordynację i przeprowadzenie projektu.

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Wielkimi krokami nadeszło do nas zakończenie roku szkolnego. Był to dla wszystkich rok intensywnej pracy, na szczęście po czasie pandemii mogliśmy bezpiecznie wrócić do szkoły. W dniu 21.06. uroczyście w murach szkoły pożegnaliśmy naszych ósmoklasistów. Uczniowie podziękowali swoim wychowawczyniom oraz całemu gronu pedagogicznemu za lata troskliwej opieki i wspierania ich w rozwoju. W piątek 24.06. rok szkolny zakończyli wszyscy uczniowie. Po wspólnej Mszy Świętej podczas której uczniowie podziękowali za przeżyty rok, wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy 7. Pani Wicedyrektor przeczytała list Pana Wójta Antoniego Karlaka skierowany do nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów. Następnie Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła uczniom stypendia naukowe oraz nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia czytelnicze, osiągnięcia naukowe oraz sportowe oraz bardzo wysoką frekwencję. Uczniowie z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie rozdano świadectwa ukończenia poszczególnych klas. O 11 na sali gimnastycznej pojawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami. Dzieci z grupy „Kotki” pożegnały swoich starszych kolegów a „Rybki” podziękowały wszystkim pracownikom i nauczycielom za opiekę przez te wspólnie spędzone lata. Na czas nadchodzących wakacji życzymy wszystkim naszym podopiecznym, by ten czas był radosny, bezpieczny i pełen niezapomnianych wspomnień.

     • Dzień Dziecka

     • W dniu 1 czerwca świętowaliśmy w szkole dzień dziecka. Z tej okazji wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów różne atrakcje: klasy 7 i 8 wzięli udział w wspólnym ognisku, uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami wybrali się do Rabki-Zdrój do kina oraz na wspólne lody a najmłodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych na terenie szkoły.  Także przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych aktywnie obchodziły swoje święto biorąc udział rozgrywkach sportowych. Na zakończenie zmagań sportowych na dzieci czekał zdrowy poczęstunek w postaci owoców sezonowych. Dzień dziecka był wyjątkowym dniem dla naszych wychowanków – szkoda, że dzień dziecka nie może trwać przez cały rok!