• Ostatni dzwonek w tym roku szkolnym...

     • 21.06. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. Najpierw uczniowie szkoły podstawowej spotkali się na świetlicy, by po obejrzeniu krótkiego występu uczniów klas 1-3 odebrać stypendia i nagrody za wyniki w nauce, frekwencję czy osiągnięcia sportowe. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i Hymnu Szkoły i rozdaniu nagród uczniowie udali się do klas, by z rąk wychowawców odebrać świadectwa promujące ich do następnej klasy. W godzinach przedpołudniowych na sali gimnastycznej zebrały się dzieci z oddziałów przedszkolnych, by wspólnym występem artystycznym uczcić kończący się rok szkolny i pożegnać kolegów i koleżanki, którzy od września rozpoczną przygodę z nauką w klasie pierwszej. Wszystkim naszym uczniom i wychowankom i rodzicom życzymy udanych, pełnych słońca i uśmiechu a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Pracownikom i nauczycielom, życzymy by czas urlopu był czasem wypoczynku i oderwania, nie tylko od problemów zawodowych, ale także od tych dnia codziennego. Ufamy, że za ponad dwa miesiące spotkamy się ponownie, cali i zdrowi z nowym zapałem do nauki, pracy i wspólnej zabawy.

     • Komers klasy 8

     • W środę 19.06. uroczyście pożegnaliśmy naszych ósmoklasistów. Z tej okazji uczniowie siódmej klasy przygotowali dla swoich starszych kolegów, zabawny, lecz zachęcający do zadumy nad upływającym czasem program artystyczny oraz drobne upominki. Pani Dyrektor Renata Lorek-Haberska oraz Wychowawczyni Pani Halina Janiki podziękowały rodzicom i absolwentom za trwającą wiele lat wspólną podróż. Rodzice odebrali, także listy gratulacyjne za wyniki w nauce ich pociech oraz za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Natalce, Kamili, Izie, Amelce, Piotrkowi, Konradowi, Marcelowi, Kacprowi, Michałowi, Przemkowi, Dominikowi i Kubie życzymy, byście w każdy dzień swojego życia wchodzili z uśmiechem na twarzy, by szkoły do których pójdziecie przyjęły Was tak ciepło, jak ciepło dziś Was żegnamy oraz żebyście w  świat nieśli przesłane naszego szkolnego hymnu i zawsze dawali z siebie to, co najlepsze człowiek dać może.

     • Pomoc dla Marcina Pawlaka

     • W dniu 18.06.2024r. nasza szkoła wzięła udział w challenge'u „Zostań Orawskim Bohaterem”. Dziękujemy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Sczechowicza w Orawce z nominowanie nas do wyzwania. Zadanie wykonaliśmy zbierając przy okazji 1297 zł, które niebawem wylądują na koncie Marcina Pawlaka, młodego mieszkańca Jabłonki, który pozostaje w śpiączce i potrzebuje ciągłej i kosztownej rehabilitacji. W związku z akcją w szkole uczniowie będą mogli wrzucić pieniądze do specjalnej puszki. Zebraną sumę wpłacimy na specjalne, dedykowane Marcinowi konto. Do kontynuowania wyzwania nominujemy:

      Szkołę Podstawową nr 1 im. Królowej Jadwigi w Podwilku

      Koło Gospodyń Wiejskich z Podwilka

      Urząd Gminy Spytkowice z Panem Wójtem Bartoszem Leksandrem.

      Wszystkim nominowanym życzymy dobrej zabawy, a Marcinowi i jego najbliższym dużo sił w walce o powrót do pełni zdrowia i sprawności.

      Darowizny przekazywać można także w formie przelewu na konto.

      Nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

      TYTUŁ WPŁATY: Pawlak, 17625

      NAZWA ODBIORCY:

      Fundacja Avalon

      Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym

      Ul. Michała Kajki 80/82/1

      04-620 Warszawa

      Lub

      Przelew na telefon BLIK:

      Nr telefonu: 666 324 328 – Fundacja Avalon

      Pamiętaj o tytule wpłaty: Pawlak, 17625

     • Spotkanie z poezją

     • 17.06. uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość przenieść się w krainę poezji za sprawą Pani Patrycji Polak oraz Pani Aleksandry Czapli, czyli autorki i ilustratorki tomiku wierszy dla dzieci „Wiersze dla dzieci – przygody Mimi”. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prezentowanych wierszy, chętnie zadawały pytania szybko i nawiązały pozytywne relacje z przybyłymi gośćmi. Mamy nadzieję, że spotkanie zachęci naszych najmłodszych, by w czasie wakacji chętnie sięgali po książki jako ciekawą formę odpoczynku. Bardzo dziękujemy Pani Patrycji i Pani Aleksandrze, że przybliżyły dzieciom tajemniczy świat poezji.

     • Dzień dziecka

     • Po uroczystościach z okazji Dnia Mamy i Taty przyszedł dzień na który każdy uczeń, i ten mały, i ten duży z niecierpliwością czeka. 3 czerwca wspólnie świętowaliśmy Dzień Dziecka. Dzieciaki z oddziałów przedszkolnych mogły ten dzień spędzić na rywalizacji sportowej, starsi uczniowie wspólnie celebrowali ten dzień korzystając z pięknej pogody podczas pikniku w szkolnym ogrodzie. Na naszych podopiecznych czekał przygotowany przez Radę Rodziców grill oraz pyszny poczęstunek. 4 czerwca nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkała kolejna niespodzianka, gdyż odwiedził nas Pan Wójt wraz z Zastępczyniom oraz Pani Dyrektor CUW. Pan Wójt złożył przedszkolakom życzenia i zostawił piękny prezent. Bardzo dziękujemy za tak miłe odwiedziny. Drodzy uczniowie, kochane przedszkolaki, dbajcie o to, by nigdy nie zatracić w sobie tej dziecięcej radości i zachwytu światem.

     • Święto Rodziców

     • 27 maja gościliśmy w szkole naszych ukochanych rodziców. Uczniowie klas I-III w godzinach przedpołudniowych a później dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowali dla swoich mam i tatusiów program artystyczny. Z zaobserwowanych reakcji wnieść można, że rodzice z dużą radością i wzruszeniem oglądali małych aktorów. Drodzy Rodzice, życzymy Wam, aby każdy dzień napełniał Was takim szczęściem i taką dumą ze swoich pociech. Bądźcie im podporą i pomocą, dodawajcie skrzydeł, uczcie latać i zapewniajcie miękkie lądowanie w momentach niepowodzeń. Niech każda chwila, którą spędzacie ze swoimi dziećmi będzie najpiękniejszym i najważniejszym czasem w życiu.

      Opracowała: Alicja Luba

     • Wycieczki

     • Między 14 a 16 maja, gdy nasi ósmoklasiści zmagali się z pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu, dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczki. Przedszkolaki z grup „ Misie” oraz „Rybki” miło spędziły czas w Orawskim Ranczu w Harkabuzie. Wycieczka okazała się wspaniałą przygodą. Dzieci miały możliwość bliżej poznać zwierzęta gospodarskie tj: kury, kaczki, gęsi, kozy, królki, ale także daniele, pawie, puchacza bengalskiego, przepiórki, świnki morskie czy gołębie. Największą radość sprawiła możliwość karmienia i głaskania zwierząt. Po przejściu przez zagrodę na przedszkolaków czekała już kolejna atrakcja, czyli sadzenie nasion. Mali ogrodnicy, byli bardzo zaangażowani w swoją pracę. Po zakończonym zadaniu wszyscy udaliśmy się do namiotu „ Tipi” gdzie poznaliśmy jego historię, oraz zamieniliśmy się w prawdziwych Indian. Na zakończenie Pani Madzia wraz z Panią Anią przygotowały świetną niespodziankę, czyli szukanie złota w piaskownicy. Pobyt w Zagrodzie dostarczył dzieciom wiele radości i okazał się wspaniałym przeżyciem.

      Starsze grupy: „Kotki” i „Smerfy” pokonały autokarem blisko 70 km, by odkrywać piękno Kopalni Soli w Wieliczce. Zadanie to było nie lada trudne, gdyż na naszych najmłodszych czekało do pokonania wiele schodów, krętych korytarzy i tajemniczych komnat. W przygodzie tej naszym przewodnikiem był krasnal Solinek, który w tajemnicy powiedział nam o niezwykłych drzwiach do krainy Solilandii. Przedszkolaki miały możliwość samodzielnie sprawdzić, że ściany w kopalni naprawdę są słone, praca górnika niełatwa i niebezpieczna, a także dowiedzieć się, że nad górnikami z Wieliczki czuwa duch Świętej Kingi. Na koniec na dzieciaki pod ziemią czekał pyszny obiadek. Podczas wycieczki najmłodszym towarzyszyło dużo emocji, szczególnie, że podobno w czeluściach kopalni mieszkają także smoki. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

      Opracowały Monika Kapuściak i Alicja Luba

     • Przedstawienie w OCK

     • 23 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych, oraz klasy I-III wybrały się do OCK w Jabłonce na spektakl Teatru Polskiego pt: „ Niezwykle życie podwodnych zwierząt “. Spektakl ten uświadomił dzieciom, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z nadmiernym korzystaniem z telefonów komórkowych i gier komputerowych oraz jak ważni są w naszym życiu przyjaciele i ich wsparcie. Barwne kostiumy, efekty specjalne oraz interaktywne elementy przedstawienia wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachwyt dzieci. Wyjazd ten był nie tylko wyjątkową okazją do rozrywki, ale również cennym doświadczeniem edukacyjnym, poszerzającym horyzonty naszych najmłodszych podopiecznych. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wyjazd można uznać za udany. Opracowała Monika Kapuściak

     • Pierwszy dzień wiosny

     • 21.03 do naszego przedszkola zawitała wiosna, którą wszystkie dzieci pięknie powitały. Grupa Kotki wraz z wychowawczynią – Panią Karoliną Leksander przygotowała  krótki występ i zaśpiewali piękną piosenkę. Następnie przedszkolaki, już w swoich salach przygotowały wiosenne dekoracje i prace plastyczne. Grupa Misie realizując program „Zdrowo i Sportowo”  wykonała wiosenne ćwiczenia gimnastyczne a następnie wraz z Kicią Kocią udali się z lupami na łąkę, by poszukiwać oznak wiosny!

       

      Opracowała – Monika Palenik

       

     • Wilontariat

     • Kolejna akcja naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu skierowana była do osób w potrzebie z naszej parafii. Wolontariusze przygotowali kartki wielkanocne z życzeniami świątecznymi, które dołączone zostały do paczek wielkanocnych przygotowanych przez grupę charytatywną działającą przy parafii św. Marcina w Podwilku. Mamy szczerą nadzieję, że nasz gest sprawił choć odrobinę radości obdarowanym.

       

      Z radością informujemy również, że nasz Szkolny Klub Wolontariatu, po zrealizowaniu jedenastu określonych zadań zdobył certyfikat w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie w działalność charytatywną naszej szkoły.

       

      Opiekunka SKW – Monika Palenik

     • Tłusty czwartek - aktualizacja

     • W dniu 08.02 w naszej szkole przeprowadzona została ogólnopolska akcja charytatywna „Wyślij pączka do Afryki”, w ramach której wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu rozprowadzali wśród uczniów i nauczycieli przygotowane przez siebie pączki, donutsy, oponki i inne słodkości. Wszyscy bardzo zaangażowali się w akcję, dzięki czemu udało się zebrać kwotę 1100,74zł, która przekazana zostanie na projekty realizowane przez misjonarzy z Zakonu Kapucynów w Afryce.

       

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom i ich rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu słodkości, Pani Bożenie Bryji  za wsparcie SKW i opiekę nad uczniami podczas przeprowadzenia akcji oraz  tym którzy dokonując zakupu wsparli naszą zbiórkę.

      Bracia Kapucyni serdecznie dziękują za udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki” i pomoc  potrzebującym ludziom w Sudanie Południowym, Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Przypominamy, że podczas akcji zorganizowanej przez Szkolny Klub Wolontariatu udało się zebrać kwotę 1100,74zł.

       

      Monika Palenik – opiekun SKW

     • Rodzicielskie SOS - Zaproszenie

     • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rabce-Zdroju w ramach organizowanego cyklu „Rodzicielskie SOS” zaprasza na kolejne spotkanie o charakterze szkoleniowo-warsztatowym adresowane do Rodziców/Opiekunów prawnych pragnących wesprzeć rozwój swojego dziecka we wczesnym etapie życia (0-6 r.ż.).

       

      Spotkanie będzie poruszało tematykę związaną z rozwojem komunikowania się i mowy. Omówione zostaną takie zagadnienia, jak:

      1)  kamienie milowe w rozwoju mowy dziecka,

      2) ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne i rozwój mowy,

      3)  wędzidełko – czyli kiedy do laryngologa?,

      4)  wybrane elementy z zakresu karmienia dzieci.

       

      Wspomniana tematyka zostanie omówiona podczas dwóch spotkań, które odbędą się w dniach 14.03.2024 r. (czwartek) oraz 18.04.2024 r. (czwartek) w godz. 1500– 1700 w siedzibie Poradni, ul. Słowackiego 2, 34-700 Rabka-Zdrój.

       

      Rodziców/Opiekunów prawnych zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o zgłaszanie się drogą mailową na adres: ppprabka@nowotarski.pl do dnia: 13.03.2024 r.

       

     • Wyborów MISS I MISTERA SZKOŁY 2023/2024

     • Regulamin Wyborów MISS I MISTERA SZKOŁY 2023/2024

       

      1. Organizatorem konkursu Wybory MISS I MISTERA SZKOŁY jest Samorząd Uczniowski naszej szkoły.
      2. Celem konkursu jest wyłonienie uczennicy i ucznia, którzy otrzymują tytuł MISS I MISTERA SZKOŁY .
      3. W konkursie biorą udział uczniowie klas I - VIII naszej szkoły.
      4. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
      1. uczniowie klas I – IV,
      2. uczniowie klas V – VIII.
      1. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach według podanego poniżej harmonogramu:
      1. Pierwszy etap konkursu odbędzie się wewnątrz klas. Każda klasa wybiera podczas głosowania swoich faworytów - dwie dziewczyny i dwóch chłopaków. Następnie wychowawca do 15 marca 2024 zgłasza Przewodniczącemu Samorządu Szkolnego kandydatów do drugiego etapu.
      2. Drugi etap konkursu odbędzie się 22 marca 2024 w ramach obchodów pierwszego dnia wiosny w Szkole Podstawowej nr 2 w Podwilku.
      1. Organizacja drugiego etapu:
      1. Prezentacja kandydatów w strojach sportowych.
      2. Krótkie przedstawienie się kandydatów.
      3. Wykonanie przez kandydatki układu tanecznego z hula-hop do muzyki: Euro & Status Quo - In The Army Now (Remix)
      4. Wykonanie przez kandydatów układu tanecznego z piłką do muzyki: Shakira - Waka Waka
      5. Prezentacja kandydatów w wybranym przez siebie stroju.
      6. Mini test - każdy uczestnik odpowiada na wylosowane pytanie (pytania są związane z tematem „Co wiem o mojej szkole?”).
      7. Ogłoszenie wyników i ukoronowanie MISS I MISTERA SZKOŁY.
      1. Organizator powołuje komisję konkursową.
      2. W komisji konkursowej nie mogą zasiadać uczestnicy konkursu.

      Decyzje komisji są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.

     • Karnawał

     • 08.02 w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tematem przewodnim w tym roku była dżungla. Pani Karolina Leksander wraz z innymi nauczycielkami zabrała dzieci w niezwykłą podróż, do której odpowiednio się przygotowaliśmy wspólnymi siłami pakując prawdziwy plecak podróżnika. W dżungli nauczyliśmy się rozróżniać egzotyczne zwierzęta oraz wzięliśmy udział w różnych sportowych konkurencjach. Następnie były wspólne tańce do największych przedszkolnych hitów oraz poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców z okazji Tłustego Czwartku. Wszyscy bawili się wspaniale i nie mogą się doczekać gdzie w przyszłym roku zabiorą nas Panie.

       

      Opracowała: Monika Palenik

     • HARMONOGRAM ZIMOWEJ PÓŁKOLONII W PODWILKU

     • ​​​​​​ZAJĘCIA SPORTOWE

      TERMIN ZAJĘĆ:                12.02.2024 r. – 16.02.2024 r.

      GODZINY ZAJĘĆ:              8.00 – 12.00

      MIEJSCE ZAJĘĆ:               Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Jana Góralika w Podwilku

      UCZESTNICY:                    dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Podwilku

      ​​​​​​​OPIEKUNOWIE:                mgr Marek Czyszczoń, mgr Andrzej Kwiecień

       

                            Poniedziałek    Wtorek     Środa     Czwartek     Piątek

      08.00 – 10.00      Kl. 1-4       Kl. 5-8       Kl. 1-4      Kl. 5-8         Kl. 1-4

      10.00 – 12.00      Kl. 5-8       Kl. 1-4       Kl. 5-8      Kl. 1-4         Kl. 5-8

       

      Na zajęciach obowiązuje strój sportowy.

      Na sali gimnastycznej może być używane obuwie sportowe nie pozostawiające śladów i nie rysujące parkietu.

      Aby wziąć udział w zajęciach uczniowie zobowiązani są przedłożyć podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych zgodę oraz deklarację RODO.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

      TERMIN ZAJĘĆ:                12.02.2024 r. – 16.02.2024 r.

      GODZINY ZAJĘĆ:              8.00 – 12.00

      MIEJSCE ZAJĘĆ:              Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Jana Góralika w Podwilku

      UCZESTNICY:                   dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Podwilku

      OPIEKUNOWIE:                mgr Bożena Bryja

       

       

      Poniedziałek

      12.02.2024r

      8.00 – 12.00

      Wtorek

      13.02.2024 r.

      8.00 – 12.00

      Środa

      14.02.2024 r.

      8.00 – 12.00

      Czwartek

      15.02.2024 r.

      8.00 – 12.00

      Piątek

      16.02.2024r

      8.00 – 12.00

      W budynku szkoły obowiązuje obuwie zamienne.

      Aby wziąć udział w zajęciach uczniowie zobowiązani są przedłożyć podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych zgodę oraz deklarację RODO.

       

     • Na podium

     • W Skawie na hali przy tamtejszej szkole podstawowej rozegrano 18 stycznia 2024 r. zawody w mini piłkę koszykową chłopców o mistrzostwo MOS-Rabka. W turnieju wzięło udział 5 drużyn: SP2 Rabka, SP Rokiciny Podhalańskie, SP1 Skawa, SP2 Spytkowice i SP2 Podwilk.

      Nasi chłopcy pierwszy raz brali udział w takim turnieju i na takim szczeblu (wcześniej wywalczyli tytuł mistrzów Gminy Jabłonka), zajęli doskonałe 3 miejsce.

      Trzeba koniecznie nadmienić, że rozgrywki w mini koszykówkę promują szkoły duże, mające po kilka oddziałów w danym roczniku i posiadające pełnowymiarowe hale sportowe. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z kl. IV, V i VI. Ale pokazali, to co w sporcie liczy się najbardziej, czyli chart ducha i niesamowitą waleczność.

      Wielki gratulacje!!!

      Drużyna z SP2 Podwilk wystąpiła w składzie: Filip Dudziak, Łukasz Harkabuz, Maksymilian Łazarz, Bartłomiej Śmiech (kapitan), Sebastian Adamczyk, Kacper Maślanka, Stanisław Naciasta, Karol Rusnaczyk, Konrad Swienty, Dariusz Śmiech, Dawid Leksander, Bartłomiej Mucha.

      Nauczyciel: mgr Andrzej Kwiecień

     • Konkurs

     • 6 lutego obchodzić będziemy Dzień bezpiecznego internetu. W związku z tym Gmina Jabłonka zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie. Wszystkie informacje na jego temat znajdują się na stronie Gminy. W wyszukiwarce internetowej należy wpisać:

      https://jablonka.pl/index.php/tablica-ogosze-mainmenu-30/33-gminna-komisja-ds-rozwizywania-problemow-alk/7223-dzien-bezpiecznego-internetu

      Zachęcamy do udziału!

     • Szkolna Wigilia

     • 22 grudnia świąteczna atmosfera zapanowała w naszej szkole. Wspólne świętowanie rozpoczął konkurs kolęd. Aby poczuć magię świąt Bożego Narodzenia, uczniowie i nauczyciele obejrzeli następnie jasełka. Przedstawienie przygotowane przez klasę V i VI przybliżyło historię związaną z narodzeniem Jezusa oraz dało okazję do wspólnego kolędowania. Na scenie pojawił się również szkolny chór, który zaśpiewał chwytającą za serce kolędę „Mario, czy ty wiesz” oraz radosną zimową piosenkę „Ding dong”. Następnie nastąpiło rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Kartka bożonarodzeniowa” oraz konkursu na świąteczną dekorację klasy, które tradycyjnie zorganizował samorząd uczniowski. Na koniec w każdej klasie odbyło się spotkanie wigilijne, podczas którego uczniowie i nauczyciele łamali się opłatkiem, składając sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Później wychowawcy ze swoimi uczniami zasiedli do wigilijnego stołu i zjedli świąteczny obiad, który przyrządziły dla wszystkich panie ze szkolnej stołówki. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania, toteż kolędy i pastorałki  długo rozbrzmiewały  w szkole. Z pewnością tego dnia wszyscy w doskonałym i świątecznym nastroju wrócili do domu.

      Wyniki konkursów świątecznych przedstawiają się następująco.

      Szkolny Konkurs Kartka Bożonarodzeniowa

      • przedszkole:

      I miejsce - MIchalina Dudka

      II miejsce - Jakub Grapa

      III miejsce - Antoni Król

      • klasy 0 - 3:

      I miejsce - Karol Gołucki

      II miejsce - Maja Kubacka

      III miejsce - Lena Bochaczyk

      • klasy 4 - 8:

      I miejsce - Konrad Swienty

      II miejsce - Amelia Kulawiak

      III miejsce - Anna Mastela

       

      Szkolny Konkurs Kolęd

      • przedszkole:

      I miejsce - Filip i Jakub Pytel

      • klasy 0 - 3:

      I miejsce - Laura Bochaczyk

      II miejsce - Gabriela Dudziak

      III miejsce - Sandra Sutor

      • klasy 4 - 8:

      I miejsce - Oliver Majcher

      II miejsce - Daria Fiedor

      II miejsce - Franciszek Pieronek

      III miejsce - Franciszek Król

      Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursach. Gratulujemy zwycięzcom!