• Święty Mikołaj

     • 6 grudnia, jak co roku naszą szkołę odwiedził najbardziej wyczekiwany z gości - Święty Mikołaj. Jego odwiedziny sprawiły radość tak starszym jak i młodszym. Nasi uczniowie w tym roku byli naprawdę grzeczni, na wszystkich czekała słodka niespodzianka a najmłodsi zasłużyli nawet na piękne prezenty. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi i niezmiennie zapraszamy za rok. Będziemy czekać... 

     • Konkursy świąteczne

     • Święta tuż tuż!

      SAMORZĄD UCZNIOWSKI

      DLA UCZNIÓW KLAS I - VIII

      OGŁASZA KONKURS

       

      NA ŚWIĄTECZNĄ DEKORACJĘ KLASY.

      Na zwycięzców czeka „złota karta”!

      Rozstrzygnięcie konkursu - 20 grudnia.

       

      SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE ZAPRASZA

      CAŁĄ SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY

      DO UDZIAŁU

      W KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK

      ORAZ

      W KONKURSIE NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ.

       

      Zgłoszenia przyjmuje Izabela Pieronek przewodnicząca SU do15 grudnia!

      Rozstrzygnięcie konkursu - 22 grudnia.

       

      KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK - warunki uczestnictwa:

      - uczestnik konkursu zobowiązany jest do wykonania jednej polskiej kolędy lub pastorałki,

      - uczestnik konkursu występuje solo – z użyciem podkładu muzycznego lub a’capella,

      - konkurs zostanie rozegrany w trzech grupach wiekowych:

      • przedszkole –grupy młodsze,
      • klasy O - III,
      • klasy IV- VIII.

      KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ - warunki uczestnictwa:

      - zadaniem uczestników jest wykonanie pracy odnoszącej się do nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia,

      - autorem kartki zgłoszonej do konkursu może być tylko jedna osoba,

      - kartka świąteczna musi być wykonana ręcznie w dowolnej technice,

      -pracę należy przygotować w formacie A5 (kartka A4 złożona na pół)

      -  konkurs zostanie rozegrany w trzech grupach wiekowych:

      • przedszkole – grupy młodsze,
      • klasy O - III,
      • klasy IV- VIII.

       

     • Dzień Europejski - Luksemburg

     • 01.12.2022r. w szkole odbył się kolejny Dzień europejski. Tym razem w podróż po naszym kontynencie zabrała nas klasa 7. Uczniowie zaprezentowali zgromadzonym historię, kulturę i zwyczaje Luksemburga. Było to dla nich niełatwe zadanie, gdyż Luksemburg jest krajem mało znanym, jednak siódmoklasiści stanęli na wysokości zadania i ciekawie przedstawili nam ten kraj. Tym razem z największym entuzjazmem przyjęty został poczęstunek w luksemburskim stylu, który przepięknie pachniał i wyjątkowo smakował. Na koniec Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom biorącym udział  w konkursach zewnętrznych. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Uczniom, Wychowawczyni i Rodzicom klasy 7 za pokazanie nam piękna Luksemburgu. Jeszcze w tym miesiącu czeka na nas następna podróż... Tym razem na trasie naszej tegorocznej akcji czekają Węgry...

      Pedagog szkolny: Alicja Luba

     • Dzień pluszowego misia

     • W dniu 24.11. świętowaliśmy w oddziałach przedszkolnych dzień pluszowego misia. Z tej okazji dzieci poznały historię tej ulubionej dziecięcej maskotki, same też miały okazję przedstawić swoją ulubioną maskotkę. Na naszych najmłodszych czekała także niespodzianka w postaci zabawy tanecznej przy akompaniamencie muzyki na żywo. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, na koniec prosząc o bisy. W salach czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. To był naprawdę zmisiowany dzień...

     • Podsumowanie kampanii "19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci"

     • W dniach między 1 a 19 listopada nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tym roku akcja, której koordynatorem w Polsce jest fundacja „Po drugie” przebiegała pod hasłem „StacJA empaTYczni – razem maMY moc”.

      W naszej szkole koordynacji akcji podjęła się pani pedagog. Już od pierwszych dni akcji uczniowie mogli zapoznać się z symbolem kampanii – pomarańczową wstążką, która zdobiła drzwi wejściowe do szkoły. Na przygotowanej gazetce przeczytać mogli na temat skutków przemocy jakich doznaje ofiara, sprawca i świadek. W klasach 4-8 przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze, podczas których uczniowie nauczyli się rozróżniać czym jest złość, agresja i przemoc. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach „Kiedy złość daje w kość”, podczas których poznali akceptowalne społecznie sposoby radzenia sobie ze złością. Do domów zabrali ze sobą gniotki antystresowe, które mogą stanowić pomoc w rozładowywaniu negatywnej energii. Na zakończenie akcji, w dniu 18. 11. obchodziliśmy dzień praw dziecka. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na pomarańczowo. Także wnętrze szkoły w tym dniu odmieniło swój wygląd – na drzwiach klas pojawiły się dekoracje na pomarańczowym tle prezentujące prawa dziecka. Na 4 lekcji wszyscy zgromadzili się na świetlicy szkolnej, gdzie pani pedagog Alicja Luba przedstawiła zgromadzonym założenia Konwencji o prawach dziecka. Teraz już wszyscy uczniowie naszej szkoły znają swoje prawa, co nie pozwala nam zapominać, że poza prawami mamy również swoje obowiązki. Mamy nadzieję, że teraz nasi uczniowie w każdej życiowej sytuacji będą umieli skutecznie powiedzieć NIE przemocy i krzywdzeniu innych.

     • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

     • W dniu 09.11. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. O wydarzeniach 123 lat, kiedy Polska zniknęła z map Europy i świata oraz o bohaterskiej walce Polaków, którzy zawsze pamiętali co oznacza hasło "Bóg, honor i Ojczyzna" przypomnieli nam wszystkim uczniowie klasy 7 i 8. Drugą część uroczystości uświetnił koncert, podczas którego pieśni patriotyczne zaśpiewali uczniowie klas 4-8. Usłyszeć można było tak wybitne dzieła jak: "Szary mundur", "O mój rozmarynie", "Legiony", "Piechota" czy "Rota". 10.11. o 11.11 cała szkoła stanęła, by wspólnie, na baczność odśpiewać "Mazurek Dąbrowskiego" - hymn Polski. Szczególnie w tych dniach pamiętajmy o bohaterach naszej Ojczyzny, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi, abyśmy my mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Chwała Bohaterom!

     • Dzień postaci z bajek

     • 05.11. obchodzimy dzień postaci z bajek. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyniosły do sal swoje najciekawsze książki. Najmłodsi podzielili się z kolegami wiadomościami o ulubionych postaciach z książek. Dzieci chętnie opowiadały o przygodach bliskich sercom bohaterów oraz chętnie słuchały opowieści czytanych przez nauczycielki. Przy okazji tego święta przypominamy, że codzienne czytania dzieciom buduje mocną więź emocjonalną z dzieckiem, rozwija jego język, pamięć i wyobraźnię, uczy wartości moralnych oraz ułatwia naukę co pomaga odnieść sukces w przedszkolu a potem szkole.  

     • Kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

     • Jest to inicjatywa szczególna i niesłychanie potrzebna we współczesnym świecie. Ma ona międzynarodowy zasięg i trwa od 1 do 19 listopada. To właśnie wtedy instytucje oraz organizacje, które wspierają dzieci i młodzież mówią głośno stop przemocy! W trakcie kampanii chcą, żeby wybrzmiało jak ważne są: uważność na krzywdę dzieci i młodzieży oraz dbałość o ich bezpieczeństwo i prawo do życia bez strachu.

      Pomysłodawcą ,,Kampanii 19 dni" jest genewską organizacja zajmująca się ochroną praw kobiet i dzieci - Women's World Summit Foundation.

      W Polsce od 2014 roku ,,Kampanię 19 dni" koordynuje Fundacja po DRUGIE, której misją jest wspieranie młodzieży i młodych dorosłych w kryzysie bezdomności.

      Skala przemocy wobec dzieci na świecie:

      • Ponad miliard dzieci na świecie jest dotkniętych przemocą. Jej skutki kosztują społeczeństwa 7 bilionów USD rocznie.
      • 50% dzieci na świecie doświadcza przemocy każdego roku.
      • Co 5 minut gdzieś na świecie z powodu przemocy śmierć ponosi jedno dziecko.
      • Co dziesiąte dziecko jest wykorzystywane seksualnie przed ukończeniem 18 roku życia.
      • 9 na 10 dzieci mieszka w krajach, w których kara cielesna nie jest całkowicie zakazana. Oznacza to, że 732 mln dzieci są pozbawione ochrony prawnej.
      • Co trzeci użytkownik Internetu na świecie to dziecko, a 800 milionów dzieci korzysta z mediów społecznościowych. Każde dziecko może stać się ofiarą przemocy w Internecie.

      Źródło: https://www.un.org.pl/cel16

      Poruszające, prawda? Dlatego nasza szkoła pragnie podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zagrożonej przemocą w swoim środowisku. Angażując się w Kampanię 19 dni NIE JESTEŚMy OBOJĘTNI na przemoc, ale pokazujemy postawę aktywną i zaangażowaną.

       

      Tekst pochodzi z przewodnika po Kampanii 19 dni przecie przemocy

     • Dzień europejski - Holandia

     • W piątek 28.10. rozpoczęliśmy nasz szkolny projekt "Dni europejskie". Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat krajów Unii Europejskiej i sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, a także integracja zespołów klasowych, poprzez wspólne przygotowywanie projektów dotyczących wylosowanych przez przewodniczących klas krajów. Dni europejskie będą odbywały się cyklicznie, raz w miesiącu. Rola debiutantów w tym przedsięwzięciu przypadła w udziale uczniom klasy 8, którzy przybliżyli całej szkole Holandię. Prezentujący przywitali wszystkich obecnych w języku niderlandzkim a swój występ rozpoczeli wspólnym odsłuchaniem hymnu Holandii. Uczniowie mieli możliwość poznania najważniejszych holenderskich miast, dziedzictwa kulturowego, zyczajów i kuchni holenderskiej. Do wspólnego tańca poderwała wszystkich uczniów Macarena. Prezentację zakończyła degustacja holenderskich specjałów: serów i ciastek. Dziękujemy wszystkim uczniom klasy 8 za zaangażowanie i przygotowanie i przedstawienie prezentacji na naprawdę wysokim poziomie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni europejskie. Już w listopadzie poznamy tajemnice Luksemburga...

     • Dzień Patrona

     • 26 października uczniowie szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Patrona, oddając hołd księdzu Janowi Góralikowi w 80 rocznicę śmierci. Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika było hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Patrona.
      Najpierw w sentymentalną podróż życia ks. Jana Góralika zabrali nas piątoklasiści, przywołując sylwetkę patrona. Następnie uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w turnieju wiedzy na temat dzieciństwa i lat szkolnych ks. Jana Góralika. Rywalizacja była zacięta i wywołała wiele emocji. Wszyscy z zapartym tchem wyczekiwali pytań losowanych przez koło fortuny. Znawcą tematu okazała się para reprezentująca klasę IV – Amelia Kulawiak i Stanisław Naciasta. Stawką w turnieju była „Złota karta” dla całej klasy. Z kolei „Srebrna karta” przypadła ósmoklasistom, których reprezentowali – Joanna Cichoń i Adrian Stasiak. Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika” i wręczenie nagród laureatom. Obchody Dnia Patrona zakończyła uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów i zapalenie znicza przed tablicą pamięci z ziemią z Dachau, która mieści się w naszym kościele.

      WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

       „DZIECIŃSTWO I LATA SZKOLNE KS. JANA GÓRALIKA”

      Ważnym punktem uroczystych obchodów Dnia Patrona było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika” i wręczenie nagród laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

      Oto autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac:

      Grand Prix – Anna i Łukasz Mastela

      Kategoria – dzieci od 3 do 5 lat

      I miejsce – Filip Pytel

      II miejsce – Karol Gołucki i Fabian Sutor

      III – Dawid Waresiak

      WyróżnienieKamila Szarlej i Kamil Dziedzic

      Kategoria – klasy 0-III

      I miejsce – Maja Dudziak i Aleksandra Możdżeń

      II miejsce –Maja Kubacka i Sandra Sutor

      III – Maria Mastela i Szymon Dziedzic

      Wyróżnienie – Adrian Varvarych i Katarzyna Cieluch

      Kategoria – klasy IV- VIII

      I miejsce – Joanna Cichoń i Oliwier Obertał

      II miejsce –Maja Oskwarek i Franciszek Król

      III – Samuel Bryja

      Wyróżnienie – Natalia Cichoń i Piotr Dziamara

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Co jesienią słychać w lesie

     • W dniu 20.10.2022r. przedszkolaki z grup "Kotki" i "Rybki" wybrały się na wspólną wycieczkę do lasu, aby obserwować zmieniającą się jesienią przyrodę. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się wrócić z pełnym koszykiem grzybów, niestety spotykaliśmy same z blaszkami od spodu, a jako mało doświadczeni grzybiarze pozostawiliśmy je w lesie - niech nadal cieszą oczy. Nie obyło się bez miłych niepodzianek: mieliśmy okazję śledzić hasającą po łące sarenkę (choć niektórzy twierdzili, że to osioł). Dzieci przypomniały sobie, że las to dom zwierząt, a my jesteśmy w nim gośćmi, dowiedziały się czym jest i do czago służy ambona leśnika. Umileniem trudów związanych z wędrówką był odpoczynek na polanie. Gratulujemy naszym przedszkolakom wytrwałości w pokonywaniu żmudnej drogi - jak sami stwierdzili: "Takie wycieczki są okropne, bo trzeba iść nogami". Pomimo wysiłku wszyscy wrócili do sal z uśmiechem na twarzy, co pozwala nam twierdzić, że wycieczka jednak była udana :). 

     • UWAGA KONKURS

     • Drodzy Uczniowie.

      Mądrość przewyższa wszelkie bogactwo - Sofokles

      Zbliża się rocznica śmierci naszego patrona szkoły ks. Jana Góralika. Z tej okazji uczniowie klas I - VIII oraz dzieci z  oddziałów przedszkolnych wezmą udział w konkursie plastycznym pt. Dzieciństwo ks. Jana Góralika. 
      Dla starszych uczniów naszej szkoły, tj. klas IV - VIII proponujemy konkurs wiedzy: pt. Dzieciństwo i lata szkolne ks. Jana Góralika. Konkurs wiedzy odbędzie się 26 października. 
      Do 24 października każda klasa ma wyłonić po dwóch przedstawicieli, którzy wezmą udział w konkursie i będą reprezentować swoją klasę. 
      Konkurs będzie jednym z elementów uroczystości poświęconej pamięci naszego Patrona. Uczestnicy konkursu będą odpowiadać na wylosowane pytania. 

      Nagrodami w konkursie będą: I miejsce - Złota karta dla klasy, II miejsce - Srebrna karta dla klasy

      Organizatorzy: p. Maria Firszt, p. Monika Palenik, p. Bogdan Pieróg

     • Wycieczka do OCK

     • W dniu 17.10.2022r. przedszkolaki z oddziałów Kotki, Smerfy i Rybki wybrały się na wycieczkę do Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce na przedstawienie profilaktyczne "Dorotka po drugiej stronie tęczy" w wykonaniu artystów z wrocławskiego teatru "Alert". Przedstawienie poza walorem artystycznym niosło ze sobą przekaz edukacyjny. Dzieci poznały wagę takich wartości jak przyjaźń, współpraca, odmienność oraz miały możliwość poznania postaw proekologicznych. Najłodsi z zainteresowaniem oglądali przedstawienie i z entuzjazmem reagowali na wesołe piosenki. Dużą radość naszym przedszkolakom sprawiła także podróż autokarem. Uśmiech na twarzach naszych najmłodszych można podziwiać na zdjęciach z wyjazdu.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 14 października, tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty, ale także naszych uczniów. Z tej okazji, uroczyście ubrani zgromadziliśmy się na świetlicy szkolnej, gdzie odbył się, podzielony na dwie części program artystyczny. Pierwsza część uroczystości poświęcona była najmłodszym uczniom naszej szkoły, ponieważ składali oni uroczyste ślubowanie i oficjalnie włączeli zostali do społeczności uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Jana Góralika w Podwilku. Było to dla naszych pierwszoklasistów ogromne przeżycie, ale najmłodsi uczniowie wspaniale sprostali postawionemu im wyzwaniu. W drugiej części uroczystości wzruszający program przedstawili uczniowie klasy 6, a do łez rozbawili wszystkich nasi słynni już kabareciarze z klasy 8. Całą uroczystość prowadziła przewodnicząca szkoły Izabela Pieronek a na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Renata Lorek-Haberska życząc wszystkim by to święto było było inspiracją do podejmowania nowych wyzwań zawodowych lub uczniowskich.

     • Mały miś w świecie wielkiej literatury

     • W dniu 13.10.2022 r. w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okacji przedszkolaki przygotowały dla swoich pań wiersz i piosenkę okolicznościową. Na ich panie czekały także piękne niespodzianki przygotowane przez rodziców. W tym dniu nasze oddziały owiedziła także Pani Dyrektor inaugurując akcję Mały miś w świecie wielkiej literatury czytając naszym najmłodszym bajkę "Złotowlosa i trzy misie". Niebawem nasze przedszkolne misie trafią także do domów naszych przedszkolaków, gdzie poznawać będą różne przygody książkowych bohaterów.

     • Cyrk "Szok"

     • W dniu 11.10.2022r. naszą szkołę odwiedził cyrk "Szok" z przedstawieniem, ktore zainteresowało zarówno młodszych jak i starszych wychowanków. Uczniowie entuzjastyczne reagowali na występ, chętnie brali czynny udział w przedstawieniu. Mamy nadzieję, że tak piękne uśmiechy będą gościły na ich twarzach każdego dnia.

     • Gminny profilaktyczny konkurs fotograficzny "Oto ja - moje pasje i marzenia"

     • Zachęcami wszystkich uczniów z klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie. Wszelkie dodatkowe informacje oraz pomoc uzyskać można u pedagoga szkolnego. Życzymy kreatywnego podejścia do tematu oraz samych zwycięskich prac. Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu:

      Regulamin Gminnego profilaktycznego konkursu fotograficznego „Oto ja – moje pasje i marzenia”

      1. Organizatorem konkursu jest Wójt Gminy Jabłonka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Jabłonka oraz pedagog szkolny Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory.

       

      2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4–8 szkół podstawowych gminy Jabłonka.

       

      3. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności twórczej w dziedzinie fotografii, do poszukiwania lub pogłębiania swoich pasji w różnych dziedzinach, nauka kreatywności w wypowiedzi obrazowej; wspieranie uczniów szkół podstawowych w rozpoznawaniu własnych predyspozycji, mocnych stron i talentów oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości i umiejętności.

       

      4. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest zaakceptowanie Regulaminu konkursu oraz dostarczenie drogą mailową w postaci skanów na adres: konkurs_jablonka@op.pl lub tradycyjnie (papierowo) do pedagoga szkolnego swojej placówki wypełnionych i podpisanych:

       

      · Formularza zgłoszenia (Załącznik nr 1),

      · Zgody rodziców wraz z Klauzulą Informacyjną (Załącznik nr 2).

       

      5. Zadaniem uczestnika konkursu „Oto ja – moje pasje i marzenia” jest wykonanie zdjęcia, na którym uczeń przedstawi swoje pasje, zainteresowania lub marzenia.

       

      6. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 pojedyncze zdjęcia lub 1 zestaw. Zestaw to forma kolażu, w skład którego może wejść maksymalnie 5 zdjęć, tworzących jedną całość (zlepienie ze sobą wybranych ujęć, z których powstanie jeden fotoobraz).

       

      7. Zabronione jest stosowanie fotomontaży.

       

      8. Jeżeli na zdjęciu znajduje się wizerunek osoby trzeciej, uczestnik, przesyłając fotografię, zobowiązany jest do dołączenia pisemnego oświadczenia osoby znajdującej się na fotografii, że wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację i rozpowszechnianie swojego wizerunku. Odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich, które mogłyby zostać skierowane do organizatorów konkursu, przyjmuje na siebie uczestnik konkursu.

       

      9. Treści przedstawione na zdjęciach nie mogą obrażać i naruszać dobrego imienia innych osób oraz powszechnych norm społecznych.

       

      10. Wykonane zdjęcie/zdjęcia w formacie JPG lub PNG należy przesłać na adres mailowy: konkurs_jablonka@op.pl wraz ze skanami wypełnionych załączników lub wydrukować w wysokiej jakości w formacie 10x15 i przekazać organizatorom wraz z wypełnionymi i podpisanymi załącznikami Wydrukowane zdjęcia muszą być podpisane z tyłu: imię, nazwisko, klasa, szkoła, opis zdjęcia.

       

      11. Zdjęcia przesłane w innych formatach, uszkodzone, nie będą brane pod uwagę. Organizatorzy Konkursu nie biorą odpowiedzialności za trudności w otwarciu zdjęć w formie elektronicznej.

      12. Najlepsze zdjęcia wybierze i oceni powołana przez Organizatora Komisja Konkursowa, wg następujących kryteriów: wartość artystyczna, jakość i oryginalność nadesłanych fotografii.

       

      13. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

       

      14. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

       

      • Klasy IV – VI

      • Klasy VII, VIII

       

      15. Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

       

      16. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do wnoszenia zmian w Regulaminie.

       

      17. Zdjęcia należy przesyłać w terminie do 28 października 2022 roku.

       

      18. Koordynatorem konkursu jest pedagog szkolny SP Jabłonka – Bory, Katarzyna Stopka. W sprawach konkursu prosimy o kontakt mailowy: stopka.katarzyna@gmail.com

     • WYCIECZKA DO HORIC W CZECHACH – PAŹDZIERNIK 2022

     • Kolejnym etapem naszego projektu Erasmus+ był wyjazd do Czech, do malowniczego miasta Horice. Jest ono położone w czeskiej części Karkonoszy. Wspólnie z uczniami ze szkoły w Trstenie udaliśmy się do partnerskiej szkoły w Horicach, by w dalszym ciągu realizować cele naszego projektu „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda”. Wyjazd odbył się w dniach od 2 do 7 października 2022r.
      W niedzielę 2 października przyjechaliśmy do Horic i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu w centrum miasteczka.
      W poniedziałek, który był pierwszym dniem realizacji programu, zostaliśmy przywitani w szkole na Habru przez Pana Dyrektora mgra Romana Chalupa. Następnie udaliśmy się do Miletina, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia fabryki produkcji lokalnego wyrobu, jakim są słodkie opłatki i rurki czyli „horickie trubicki”. Każdy uczeń sam robił rurkę, po czym była degustacja różnych smaków tych słodkości.
      W drodze powrotnej przeszliśmy ścieżką edukacyjną, wzdłuż której były rozmieszczone różne gry interaktywne. Zobaczyliśmy secesyjny basen oraz kamieniołom, gdzie wydobywano piaskowiec, charakterystyczny dla tego regionu.
      Po pysznym obiedzie zwiedziliśmy muzeum, a potem zobaczyliśmy atrakcje miasteczka – kościół Narodzenia NMP, Ogrody Smetany czyli park ze słynnymi rzeźbami i zabytkowym cmentarzem na wzgórzu, Wieżę Niepodległości Masaryka, cmentarz żydowski, synagogę i wiele innych ciekawych miejsc.
      Wieczorem robiliśmy ekokosmetyki – kremy i mydełka. Nauczyliśmy się również czeskiej ludowej piosenki „Około Hradce”.
      Wtorek czyli kolejny dzień rozpoczął się od śniadania w hotelu. Następnie udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Holovousy, gdzie znajduje się Instytut Badań i Uszlachetniania Owoców. Zobaczyliśmy tam laboratoria, szklarnie, magazyny, w których składowane są jabłka, sady oraz wystawę odmian jabłek. Oczywiście nie zabrakło też degustacji przepysznych jabłek.
       
      Po obiedzie był wyjazd do Vrchlabi. Tam zwiedziliśmy muzeum miejskie, w którym uczniowie mieli możliwość zobaczenia dawnych metod uprawy i obróbki lnu. Przeszliśmy przez park zamkowy, zobaczyliśmy dom z siedmioma szczytami, spacerowaliśmy brzegiem rzeki Łaby.
      Po powrocie do szkoły dzieci robiły torby ekologiczne i ozdoby z koralików.
      Trzeci dzień to wyjazd do Pragi. Aby zrealizować kolejne cele naszego projektu, udaliśmy się do Narodowego Muzeum Rolnictwa. Zaskoczyło i zachwyciło nas ono ogromem i różnorodnością eksponatów, interaktywnymi ekspozycjami dotyczącymi leśnictwa, rybołówstwa, gastronomii, ekosystemu wodnego, maszyn rolniczych z odniesieniem do przeszłości i współczesności.

      W muzeum się także warsztaty laboratoryjne, na których uczniowie przeprowadzali doświadczenia dotyczące pochodzenia wybranych gatunków roślin.
      Po obiedzie kolejną atrakcją był spacer po zabytkowej Pradze – zobaczyliśmy zamek na Hradczanach, Most Karola, słynny zegar astronomiczny. Miłą niespodzianką był przejazd praskim metrem, z którego to przejazdu dzieci miały moc wrażeń.

      Czwartek był dniem warsztatów i zwiedzania skansenu w Krnovicach. Podczas warsztatów dzieci odkrywały podobieństwa i różnice pomiędzy posiłkami dawniej i dziś, wykonały z drucika i koralików ważki, z wełny – jabłuszka. Po obiedzie zobaczyli w skansenie stary młyn wodny, wiatrak i mini zoo.
      Po przyjeździe do Horic uczniowie udali się do rodzin czeskich dzieci, pogłębiając nawiązane przyjaźnie. Dzień zakończył się dyskoteką, na której wszyscy świetnie się bawili.
      Ostatni dzień był tradycyjnie podsumowaniem wspaniałego pobytu, sadzeniem drzewka przyjaźni, prezentacją tradycyjnych potraw poszczególnych krajów, ekoplakatów. Miłym akcentem były ekoprezenty, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Po podziękowaniach i pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną do swoich domów.

       
     • Wrzesień z Erasmus+

     • ​​​​​​Początek nowego roku szkolnego to półmetek naszego projektu Erasmus+ „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda”.

      We wrześniu zaczęliśmy przygotowania do październikowego wyjazdu do naszej partnerskiej szkoły w Czechach. Koordynatorzy projektu skupili się m. in. wyborze uczestników i dokumentacji wycieczki.

      Na szkolnych grządkach, przygotowanych w ramach projektu, pięknie wyrosły zasiane wiosną warzywa i kwiaty.

      W ramach projektu przygotowaliśmy również tradycyjny wypiek – moskole. Warsztaty poprowadziła babcia jednego z uczestników, pokazując dzieciom, jak zrobić ten przysmak. Zajęcia udokumentowaliśmy w formie prezentacji PowerPoint, która będzie przedstawiona naszym szkołom partnerskim na spotkaniu w Horicach.

      Kolejnym zadaniem naszego projektu jest wyszukiwanie i obserwacja ziół w ich naturalnym środowisku. Te działania dokumentowane są w postaci zdjęć, które będą prezentowane podczas podsumowania projektu.