• Konkurs plastyczny "Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II"

     • Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II”.

      Zadaniem konkursowym będzie samodzielne stworzenie kartki wielkanocnej wraz z życzeniami specjalnie dla urzędującego Papieża Franciszka.

      Jury wybierze dwanaście kartek w czterech kategoriach wiekowych, które zostaną wysłane do Papieża Franciszka do Watykanu!

      Prace wraz z kartą zgłoszenia należy przynieść do Szkoły do wtorku 29.03.2022 roku.

      Szczegóły w regulaminie. Zapraszamy wszystkich chetnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

     • Podsumowanie akcji "Solidarni z Ukrainą"

     • W dniach od 07.03 do 09.03 w naszej szkole, z inicjatywy Rady Rodziców przy współpracy z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Kołem Wolontariatu przeprowadzono zbiórkę pieniężną na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają coraz liczniej na teren naszego kraju. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać 1606,70 zł, które przekazane zostały na ręce Rady Rodziców  i będą przez nią rozdysponowywane w miarę pojawiających się w środowisku lokalnym potrzeb. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za inicjatywę, Szkolnemu Kołu Wolontariatu za przeprowadzenie akcji  a wszystkim Państwu za okazane serce i hojność. Podczas wspólnego apelu wszyscy uczniowie okazali swoje wsparcie ogarniętej wojnie Ukrainie prezentując flagi i serca w biało-czerwonych i niebiesko-żółtych barwach. 

      Minister Nauki i Edukacji Pan Przemysław Czarnek w związku z sytuacją na Ukrainie i przybywających do polskich szkół dzieci ukrainskich wystosował list skierowany do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią:

     • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej

     • Zakończyliśmy kolejny etap rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Podwilku na rok szkolny 2022/2023. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziałów przedzkolnych wywieszone są na drzewiach wejściowych do budynku szkoły. Bardzo proszę rodziców dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych o pisemne potwierdzewnie woli przyjęcia dziecka do przedszkola do dnia 16.03.2022r. do godziny 12.00. Potwierdzenie to można składać za pośrednictwem szkolnej poczty elektronicznej lub bezpośrednio u Wicedyrektora szkoły (gdzie dostępne są odpowiednie druki). Niezłożenie wyżej wymienionego dokumentu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w oddziale przedszkolnym w roku szkolnym 2022/2023. Poniżej dołączam wzór potwierdzenia woli przyjęcia dziecka.

     • Solidarni z Ukrainą

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

      Wiedząc w jak trudnej sytuacji znaleźli się nasi wschodni sąsiedzi Rada Rodziców w porozumieniu z Dyrekcją oraz przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu w dniach od 7-9 marca 2022r. przeprowadzi w szkole zbiórkę pieniężną na rzecz najbardziej potrzebujących ofiar wojny oraz uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym kraju. Bądźmy w tych dniach solidarni z naszymi wschodnimi sąsiadami. Jednocześnie jako opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu pragnę podziękować za wszystkie przekazane do szkoły artykuły pierwszej potrzeby, które przy współpracy z Parafią Św. Marcina w Podwilku przekazane zostaną do Caritas a następnie do potrzebujących pomocy uchodźców, którzy w trudnych warunkach docierają do naszego kraju.

     • Koncert uczniów Szkoły Muzycznej z Jabłonki

     • W dniu 01.03.2022r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie, nauczyciele i dyrekcja z Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce. Wychowankowie szkoły muzycznej przedstawili naszym uczniom piękny program muzyczny. Uczestnicy koncertu mieli możliwość zobaczenia i posłuchania takich insrtumentów jak: keyboard, gitara, flet poprzeczny, saksofon, klarnet, kontrabas, skrzypce, akordeon oraz trąbka. Występ spotkał się z dużym zainteresowaniem a poszczególne utwory nagradzane były gromkimi oklaskami. W kuluarach dowiedzieliśmy się, że także wśród naszych uczniów są adepci i absolwenci Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jabłonce. Pan Dyrektor Marek Ciesielski wyraził nadzieję, że więcej zdolnych dzieci i młodzieży w przyszłości trafi pod skrzydła ich szkoły. Na koniec Pani Wicedyrektor podziękowała przybyłym za piękny koncert, życząc dalszych sukcesów na estradach całego świata.

     • Wizyta Pana Policjanta w oddziałach przedszkolnych

     • W piątek 25.02.2022r. nasze oddziały przedszkolne odwiedził Pan policjant. W ramach preorientacji zawodowej dzieci mogły się dowiedzieć na czym polega praca policjanta. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści policjanta oraz oglądały sprzęt używany przez policjantów prewencji. Pani Monika miała nawet okazję sprawdzić jak trudne jest poruszanie się w takim sprzęcie. Szczególne zainteresowanie starszych dzieci wzbudziły oczywiście kajdanki. Serdecznie dziękujemy Panu Dzielnicowemu za odwiedzenie naszej szkoły i zapraszamy do częstrzych odwiedzin w tak radosnych okolicznościach.

     • Karnawałowe bale

     • W tym tygodniu w naszej szkole hucznie świętowaliśmy karnawał. We wtorek swoje zabawy zorganizowali uczniowie z klas 1-3 w czwartek dzieci z oddziałów przedszkolnych a w piątek do wspólnej zabawy uczniów z klasy 7 zaprosili ósmoklasiści. Wszyscy pięknie się przebrali i wspólnym tańcem i zabawami uczcili kończący się już karnawał.

     • "Wyślij pączka do Afryki" - podsumowanie akcji

     • Tegoroczna akcja "Wyślij pączka do Afryki" dobiegła końca i zakończyła się ogromnym sukcesem. Szkolne Koło Wolontariatu zebrało sumę 1120 zł 2 eurocenty, która w dniu dzisiejszym została wpłacona na konto Fundacji Kapucyni i Misje. Serdeczne podziękowania pragnę złożyć na ręce wszystkich uczniów i rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie akcji poprzez zakup pączków. Dziękuję całej społeczności szkolnej za tak szeroki odzew na naszą akcję. Cieszę się, że tak ogromną sumę możemy przekazać na potrzebujących w Czadzie. Państwa zaangażowanie i wkład finansowy stanowić będzie cegiełkę do budowy studni w miejscach, gdzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony. 

      Alicja Luba 

      Opiekun SKW

     • Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem"

     • Jesienią i zimą tego roku szkolnego dzieci z grupy "Rybki" z naszych oddziałów przedszkolnych wzięły udział w projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem". 

      Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

      Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Celem projektu jest również uświadamianie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

      Projekt składał się z cyklu 6 spotkań. szczegółowy opis poszczególnych zajęć znajduje się w linku poniżej. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego żywienia i dzięki temu mamy nadzieję, że od dzisiaj propagować będą zdrowy tryb życia w swoich rodzinach i środowisku.

       

      Zajęcia 2

      Zajęcia 3

      Zajęcia 4

      Zajęcia 5

      Zajęcia 6

     • Wyślij pączka do Afryki!

     • W tym tygodniu przed nami tłusty czwartek. W tym dniu w ramach szkolnego Koła Wolontariatu chcielibyśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Kapucynów „Wyślij pączka do  Afryki”. Pomysłodawcą akcji jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Oprócz brata Benedykta w RŚA i Czadzie pracuje dziesięciu misjonarzy z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. Przez 30 lat pracy na misjach w wielu wioskach zbudowali szkoły i wykopali studnie. Na co dzień dokarmiają setki dzieci, których rodzice nierzadko odeszli bądź zginęli w trwającej rebelii. Fundusze, które zostaną zebrane w akcji „Wyślij pączka do Afryki” za pośrednictwem Fundacji Kapucyni i Misje sfinansują projekty dla potrzebujących. W tym roku celem akcji jest budowa dwóch studni głębinowych w parafii Baibokoum – Czad. Koszt tej inwestycji to 54 tys. zł. W czwartek 24 lutego uczniowie zaangażowani w wolontariat szkolny będą sprzedawać w szkole pączki oraz zbierać symboliczne wpłaty, które w całości przekażemy na cele Fundacji Kapucyni i Misje . W tym tygodniu uczniowie na lekcjach religii będą mogli także dowiedzieć się o działalności misjonarzy. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji i wysłania wirtualnego pączka do Afryki. Więcej o akcji dowiedzieć można się na stronie internetowej https://paczek.kapucyni.pl/.

     • Walentynki

     • 14 lutego to ulubiony dzień zakochanych. To też dobra okazja by okazać miłość wszystkim naszym bliskim: rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom. W tym roku po raz kolejny rodzice dzieci z oddziałów przedszkolnych miali okazję skorzystać z poczty walentynkowej i przygotować niespodziankę dla swoich pociech. Przedszkolaki, pięknie ubrane na czerwono rozmawiały ze swoimi wychowawczyniami o tym, jak można okazywać sobie pozytywne uczucia. Wszystkie dzieci otrzymały też od swoich rodziców piękne walentynkowe kartki. Radości nie było końca. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie się w akcję - radość na twarzach Państwa dzieci to niezastąpiony widok...

     • Nietypowy Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

     • Drogie Babcie i drodzy Dziadkowie!

      Ze względu na panującą w kraju pandemię w tym roku nie mogliśmy zaprosić Was do naszej szkoły, by wspólnie uczcić Wasze święto: Dzień Babci i Dziadka. Jednak pomimo tych niesprzyjających warunków nie zapomnieliśmy o Was i dzieci z oddziałów przedszkolnych zrobiły dla swoich drogich dziadków niespodziankę. Kochana Babciu i kochany Dziadku, rozsiądźcie się wygodnie w fotelach i zobaczcie co Wasze wnuki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku dla Was przygotowały…

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Rybki

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Kotki

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Misie

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Smerfy

      Życzenia dla Babci i Dziadka od Klasy 2

      Życzenia dla Babci i Dziadka od Klasy 1

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • 8 lutego obchodzimy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Gmina Jabłonka aktywnie włącza się w działania służące rozpowszechnianiu ważnych treści dotyczących tego tematu. Wójt gminy Antoni Karlak wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i szkołami podstawowymi priorytetowo traktują podnoszenie świadomości uczniów i dorosłych korzystających z Internetu.

      Z powodu sytuacji epidemiologicznej konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie zostaje przeniesiony na później, kiedy będzie można zapewnić wszystkim bezpieczeństwo wynikające z obowiązujących w naszym kraju obostrzeń covidowych. Tymczasem w naszej szkole nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy będą organizować zajęcia poszerzające wiedzę uczniów na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Zadaniem najmłodszych uczniów klas 1–3 oraz kl. 4 będzie wykonanie plakatu obrazującego netykietę (realizacja w formie indywidualnej lub grupowej). O dostarczenie prac prosimy do dnia 9 lutego do budynku szkoły (na odwrocie pracy w podpisie: imię, nazwisko, klasa, szkoła). Wykonane prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Orawskim Centrum Kultury, a najciekawsze z nich będą wyróżnione. Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów z klas I-IV do wzięcia udziału w konkursie.

      Dla uczniów klas starszych 5–6 oraz 7–8 oraz ich rodziców zostanie zorganizowane szkolenie online pod nazwą “Uczeń bezpieczny w Sieci”.

      W ramach szkolenia uczniowie będą zdobywać wiedzę na temat cyberzagrożeń i sposobów ich rozpoznawania oraz kreatywnych i bezpiecznych możliwości wykorzystania Internetu w edukacji. Rodzice poznają podstawy diagnozy nadużywania Internetu oraz sposoby modelowania bezpiecznej relacji Dziecko-Internet.

      Szkolenie jest przewidziane na 7 lutego i odbywać się będzie w następujących grupach:

      Klasy 5–6 godz. 11:00

      Klasy 7–8 godz. 12:00

      Rodzice i nauczyciele godz. 16:00

      Zachęcamy do aktywnego włączenia się w uczczenie tego dnia w sposób czynny, gdyż okres pandemii i coraz większe funkcjonowanie – zwłaszcza dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, pokazał, jak zgubne mogą być skutki braku wiedzy na temat bezpiecznego i świadomego działania w Sieci.

      Linki do szkoleń online:

      Klasy 5–6 godz. 11:00 https://youtu.be/wlzexJ6jRqw

      Klasy 7–8 godz. 12:00 https://youtu.be/qo0eIUVjLas

      Rodzice i nauczyciele godz. 16:00https://youtu.be/UgHia9UyN9E

       

     • Zmiana opłat za wyżywienie

     • Na podstawie ustaleń w Urzędzie Gminy Jabłonka zmianie ulega stawka żywieniowa na dziecko, za tak zwany wsad do garnka. Od dnia 01.02.2022r. stawka ta wynosić będzie 5 zł za obiad. Bardzo prosimy o uwzględnienie tej podwyżki podczas uiszczania opłat za wyżywnie za miesiąc luty u Pani intendentki.

     • Rozporządzenie MEiN w sprawie trybu nauki po feriach

     • Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. W środę Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

      W przypadku szkół, których funkcjonowanie zostało ograniczone – w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć w miejscu zamieszkania – dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania zajęć stacjonarnie na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w budynku szkoły.

      Pozostawiono możliwość zorganizowania konsultacji na terenie szkoły dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty. Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły. Uczeń przygotowujący się do egzaminu ósmoklasisty powinien mieć możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem. Dodatkowo, w ramach konsultacji, dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

     • Mistrz Matematyki

     • Zachęcamy uczestnictwa w konkursie Mistrz Matematyki! Będzie on rozgrywany w nowym serwisie edukacyjnym Mathematics.live, czyli matematycznej odsłonie Dyktanda.pl.

      Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także do studentów oraz do osób dorosłych. Na uczestników czekają zagadnienia na różnych poziomach zaawansowania. Udział w konkursie jest w pełni bezpłatny!

      Do zmagań o miano Mistrza Matematyki przystąpić można TUTAJ.

      Konkurs rozgrywany jest w dniach 21.01-27.03.2022 r.

      Najlepsi mogą liczyć na cenne nagrody rzeczowe! Z góry wiadomo również, ile punktów wystarczy uzbierać, aby zagwarantować sobie odebranie jednej z nagród gwarantowanych. 

      Serdecznie zachęcamy do udziału i trzymamy kciuki za zdobycie wymarzonych nagród!

      https://mathematics.live/pl/konkurs/mistrz-matematyki

     • Powrót dzieci do szkół

     • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy szkoły odbywa się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

      Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, przypominamy o obowiązujących w szkole procedurach funkcjonowania szkoły w czasie epidemii. Są one dostępne w zakładce „Dla rodziców – DOKUMENTY”.

      Przypominamy uczniom, o ustalonych zasadach organizacji zajęć w sposób, który umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Zwracamy uwagę, na dbanie o higienę osobistą – częste mycie rąk lub używanie płynów do dezynfekcji. Prosimy, by uczniowie wykazujący objawy chorobowe (katar, kaszel, gorączka) oraz objęci izolacją lub kwarantanną pozostali w domu.

      Rodzicom przypominamy, że obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej został uregulowany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.   Maseczki są dostępne przy wejściach do szkoły, u pań woźnych lub w pokoju nauczycielskim.

      Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o możliwości szczepienia dzieci powyżej 5 roku życia, jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19.

      W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości w zakresie szczepień dzieci i młodzieży więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

       

      Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

      Przypominamy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.  

     • Konkurs "Zimowy Mistrz Wypracowań"


     • Rozpoczyna się właśnie Zimowy Mistrz Wypracowań, czyli wyczekiwany konkurs z nagrodami organizowany przez portal edukacyjny Dyktanda.pl!

      To świetna okazja, aby podszlifować swój talent pisarski, skorzystać ze zdobytej już wiedzy, a także zgłębić nowe zagadnienia. 

      Zapraszamy wszystkich, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych - dzieci, młodzież i dorosłych. Udział w konkursie jest w 100% bezpłatny!

      Wystarczy kliknąć ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU na poniższej stronie:

      https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan

      Następnie pozostaje już tylko wybranie interesujących nas tematów.

      Na aktywnych uczestników czekają nagrody gwarantowane! Do ich uzyskania wystarczy zebranie określonej liczby punktów. Oprócz tego przewidziane są nagrody główne, o wartości sięgającej dwóch tysięcy złotych!

      Konkurs Zimowy Mistrz Wypracowań potrwa do końca lutego 2022 r. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy zdobycia wymarzonych nagród!