• Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem"

     • Jesienią i zimą tego roku szkolnego dzieci z grupy "Rybki" z naszych oddziałów przedszkolnych wzięły udział w projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem". 

      Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

      Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Celem projektu jest również uświadamianie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

      Projekt składał się z cyklu 6 spotkań. szczegółowy opis poszczególnych zajęć znajduje się w linku poniżej. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego żywienia i dzięki temu mamy nadzieję, że od dzisiaj propagować będą zdrowy tryb życia w swoich rodzinach i środowisku.

       

      Zajęcia 2

      Zajęcia 3

      Zajęcia 4

      Zajęcia 5

      Zajęcia 6

     • Wyślij pączka do Afryki!

     • W tym tygodniu przed nami tłusty czwartek. W tym dniu w ramach szkolnego Koła Wolontariatu chcielibyśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Kapucynów „Wyślij pączka do  Afryki”. Pomysłodawcą akcji jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Oprócz brata Benedykta w RŚA i Czadzie pracuje dziesięciu misjonarzy z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. Przez 30 lat pracy na misjach w wielu wioskach zbudowali szkoły i wykopali studnie. Na co dzień dokarmiają setki dzieci, których rodzice nierzadko odeszli bądź zginęli w trwającej rebelii. Fundusze, które zostaną zebrane w akcji „Wyślij pączka do Afryki” za pośrednictwem Fundacji Kapucyni i Misje sfinansują projekty dla potrzebujących. W tym roku celem akcji jest budowa dwóch studni głębinowych w parafii Baibokoum – Czad. Koszt tej inwestycji to 54 tys. zł. W czwartek 24 lutego uczniowie zaangażowani w wolontariat szkolny będą sprzedawać w szkole pączki oraz zbierać symboliczne wpłaty, które w całości przekażemy na cele Fundacji Kapucyni i Misje . W tym tygodniu uczniowie na lekcjach religii będą mogli także dowiedzieć się o działalności misjonarzy. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji i wysłania wirtualnego pączka do Afryki. Więcej o akcji dowiedzieć można się na stronie internetowej https://paczek.kapucyni.pl/.

     • Walentynki

     • 14 lutego to ulubiony dzień zakochanych. To też dobra okazja by okazać miłość wszystkim naszym bliskim: rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom. W tym roku po raz kolejny rodzice dzieci z oddziałów przedszkolnych miali okazję skorzystać z poczty walentynkowej i przygotować niespodziankę dla swoich pociech. Przedszkolaki, pięknie ubrane na czerwono rozmawiały ze swoimi wychowawczyniami o tym, jak można okazywać sobie pozytywne uczucia. Wszystkie dzieci otrzymały też od swoich rodziców piękne walentynkowe kartki. Radości nie było końca. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie się w akcję - radość na twarzach Państwa dzieci to niezastąpiony widok...

     • Nietypowy Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

     • Drogie Babcie i drodzy Dziadkowie!

      Ze względu na panującą w kraju pandemię w tym roku nie mogliśmy zaprosić Was do naszej szkoły, by wspólnie uczcić Wasze święto: Dzień Babci i Dziadka. Jednak pomimo tych niesprzyjających warunków nie zapomnieliśmy o Was i dzieci z oddziałów przedszkolnych zrobiły dla swoich drogich dziadków niespodziankę. Kochana Babciu i kochany Dziadku, rozsiądźcie się wygodnie w fotelach i zobaczcie co Wasze wnuki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku dla Was przygotowały…

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Rybki

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Kotki

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Misie

      Życzenia dla Babci i Dziadka od grupy Smerfy

      Życzenia dla Babci i Dziadka od Klasy 2

      Życzenia dla Babci i Dziadka od Klasy 1

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • 8 lutego obchodzimy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Gmina Jabłonka aktywnie włącza się w działania służące rozpowszechnianiu ważnych treści dotyczących tego tematu. Wójt gminy Antoni Karlak wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i szkołami podstawowymi priorytetowo traktują podnoszenie świadomości uczniów i dorosłych korzystających z Internetu.

      Z powodu sytuacji epidemiologicznej konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie zostaje przeniesiony na później, kiedy będzie można zapewnić wszystkim bezpieczeństwo wynikające z obowiązujących w naszym kraju obostrzeń covidowych. Tymczasem w naszej szkole nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy będą organizować zajęcia poszerzające wiedzę uczniów na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Zadaniem najmłodszych uczniów klas 1–3 oraz kl. 4 będzie wykonanie plakatu obrazującego netykietę (realizacja w formie indywidualnej lub grupowej). O dostarczenie prac prosimy do dnia 9 lutego do budynku szkoły (na odwrocie pracy w podpisie: imię, nazwisko, klasa, szkoła). Wykonane prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Orawskim Centrum Kultury, a najciekawsze z nich będą wyróżnione. Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów z klas I-IV do wzięcia udziału w konkursie.

      Dla uczniów klas starszych 5–6 oraz 7–8 oraz ich rodziców zostanie zorganizowane szkolenie online pod nazwą “Uczeń bezpieczny w Sieci”.

      W ramach szkolenia uczniowie będą zdobywać wiedzę na temat cyberzagrożeń i sposobów ich rozpoznawania oraz kreatywnych i bezpiecznych możliwości wykorzystania Internetu w edukacji. Rodzice poznają podstawy diagnozy nadużywania Internetu oraz sposoby modelowania bezpiecznej relacji Dziecko-Internet.

      Szkolenie jest przewidziane na 7 lutego i odbywać się będzie w następujących grupach:

      Klasy 5–6 godz. 11:00

      Klasy 7–8 godz. 12:00

      Rodzice i nauczyciele godz. 16:00

      Zachęcamy do aktywnego włączenia się w uczczenie tego dnia w sposób czynny, gdyż okres pandemii i coraz większe funkcjonowanie – zwłaszcza dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, pokazał, jak zgubne mogą być skutki braku wiedzy na temat bezpiecznego i świadomego działania w Sieci.

      Linki do szkoleń online:

      Klasy 5–6 godz. 11:00 https://youtu.be/wlzexJ6jRqw

      Klasy 7–8 godz. 12:00 https://youtu.be/qo0eIUVjLas

      Rodzice i nauczyciele godz. 16:00https://youtu.be/UgHia9UyN9E

       

     • Zmiana opłat za wyżywienie

     • Na podstawie ustaleń w Urzędzie Gminy Jabłonka zmianie ulega stawka żywieniowa na dziecko, za tak zwany wsad do garnka. Od dnia 01.02.2022r. stawka ta wynosić będzie 5 zł za obiad. Bardzo prosimy o uwzględnienie tej podwyżki podczas uiszczania opłat za wyżywnie za miesiąc luty u Pani intendentki.

     • Rozporządzenie MEiN w sprawie trybu nauki po feriach

     • Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. W środę Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

      W przypadku szkół, których funkcjonowanie zostało ograniczone – w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć w miejscu zamieszkania – dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania zajęć stacjonarnie na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w budynku szkoły.

      Pozostawiono możliwość zorganizowania konsultacji na terenie szkoły dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty. Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły. Uczeń przygotowujący się do egzaminu ósmoklasisty powinien mieć możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem. Dodatkowo, w ramach konsultacji, dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

     • Mistrz Matematyki

     • Zachęcamy uczestnictwa w konkursie Mistrz Matematyki! Będzie on rozgrywany w nowym serwisie edukacyjnym Mathematics.live, czyli matematycznej odsłonie Dyktanda.pl.

      Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także do studentów oraz do osób dorosłych. Na uczestników czekają zagadnienia na różnych poziomach zaawansowania. Udział w konkursie jest w pełni bezpłatny!

      Do zmagań o miano Mistrza Matematyki przystąpić można TUTAJ.

      Konkurs rozgrywany jest w dniach 21.01-27.03.2022 r.

      Najlepsi mogą liczyć na cenne nagrody rzeczowe! Z góry wiadomo również, ile punktów wystarczy uzbierać, aby zagwarantować sobie odebranie jednej z nagród gwarantowanych. 

      Serdecznie zachęcamy do udziału i trzymamy kciuki za zdobycie wymarzonych nagród!

      https://mathematics.live/pl/konkurs/mistrz-matematyki

     • Powrót dzieci do szkół

     • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy szkoły odbywa się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

      Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, przypominamy o obowiązujących w szkole procedurach funkcjonowania szkoły w czasie epidemii. Są one dostępne w zakładce „Dla rodziców – DOKUMENTY”.

      Przypominamy uczniom, o ustalonych zasadach organizacji zajęć w sposób, który umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Zwracamy uwagę, na dbanie o higienę osobistą – częste mycie rąk lub używanie płynów do dezynfekcji. Prosimy, by uczniowie wykazujący objawy chorobowe (katar, kaszel, gorączka) oraz objęci izolacją lub kwarantanną pozostali w domu.

      Rodzicom przypominamy, że obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej został uregulowany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.   Maseczki są dostępne przy wejściach do szkoły, u pań woźnych lub w pokoju nauczycielskim.

      Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o możliwości szczepienia dzieci powyżej 5 roku życia, jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19.

      W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości w zakresie szczepień dzieci i młodzieży więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

       

      Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

      Przypominamy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.  

     • Konkurs "Zimowy Mistrz Wypracowań"


     • Rozpoczyna się właśnie Zimowy Mistrz Wypracowań, czyli wyczekiwany konkurs z nagrodami organizowany przez portal edukacyjny Dyktanda.pl!

      To świetna okazja, aby podszlifować swój talent pisarski, skorzystać ze zdobytej już wiedzy, a także zgłębić nowe zagadnienia. 

      Zapraszamy wszystkich, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych - dzieci, młodzież i dorosłych. Udział w konkursie jest w 100% bezpłatny!

      Wystarczy kliknąć ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU na poniższej stronie:

      https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan

      Następnie pozostaje już tylko wybranie interesujących nas tematów.

      Na aktywnych uczestników czekają nagrody gwarantowane! Do ich uzyskania wystarczy zebranie określonej liczby punktów. Oprócz tego przewidziane są nagrody główne, o wartości sięgającej dwóch tysięcy złotych!

      Konkurs Zimowy Mistrz Wypracowań potrwa do końca lutego 2022 r. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy zdobycia wymarzonych nagród!

     • Warto pomagać !

     • W tym przedświątecznym czasie uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zaangażowali się w 3 akcje charytatywne: 

      "Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych" - akcja wspierająca bezdomnych, podopiecznych zgromadzenia Sióstr Albertynek z Zakopanego i Krakowa;

      "Paczka dla dzieciaczka" - akcja wspierająca dzieci z Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Prokocimiu;

      "Świąteczne kartki dobroczynne"  - akcja Stowarzyszenia Sunsum Corda, które zajmuje się szeroko rozumianą pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

      Uczniowie i przedszkolaki z dużym zaangażowaniem włączyły się w niesienie pomocy osobom potrzebującym. Udało się zgromadzić wiele prezentów, które zostały przekazane do chorych dzieci w Szpitalu w Prokocimiu oraz ciepłych skarpetek i czapek, które wsparły podopiecznych noclegowni Sióstr Albertynek. W ramach akcji "Świąteczna kartka dobroczynna" na rzecz Stwoarzyszenia Sunsum Corda przekazaliśmy kwotę 280 zł.

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za tak liczne zzangażowanie w nasze akcje. Mamy nadzieję, że wyświadczone w ten sposób dobro wróci do Państawa ze zdwojoną siłą.

    • "Poznaj Polskę" wycieczka klas 1-3 do Krakowa
     • "Poznaj Polskę" wycieczka klas 1-3 do Krakowa

     • We wtorek 14 grudnia 2021 dzieci z klas I-III wzięły udział w wycieczce do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Celem tego projektu jest poznanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego kraju.

      Po przyjeździe do Krakowa dzieci udały się nad Wisłę, gdzie wspólnie z panią przewodnik i opiekunami odwiedziły smoka wawelskiego. Następnie na Wawelu zwiedziły Katedrę i weszły na wieżę z Dzwonem Zygmunta. Zobaczyły również groby królewskie w kryptach.

      Potem wszyscy przeszli na Rynek, wysłuchali hejnału, oglądnęli przepiękny ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Nie zabrakło też czasu na kupienie pamiątek.

      Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o zwiedzanych miejscach, przytaczała legendy związane z Krakowem, które tutaj głębiej zapadały w pamięć.

      Następnym punktem programu był pyszny obiad w restauracji z przepięknym widokiem na Wawel.

      Ostatnim punktem programu było Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dzieci zobaczyły wiele eksponatów związanych z historią  rozwoju lotnictwa, m.in. pierwsze statki powietrzne, śmigłowce.

      Niewątpliwie ta wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń oraz możliwość poznania naszego regionu.

      A.G.

    • Szkolna wigilia
     • Szkolna wigilia

     • Dzień 17.12.2021 r. był ostatnim dniem tego roku, kiedy wszyscy razem mogliśmy spotkać się na żywo w murach szkoły. W tym dniu uczniowie obejrzeli piękne świateczne przedstawienie przygotowane przez dzieci i Panie nauczycielki z oddziałów przedszkolnych. Odbył się indywidualny konkurs kolęd w którym wystąpiło 13 wokalistów lub instrumentalistów. Podczas wspólnego spotkania rozstrzygnięto szkolny konkurs na  świąteczną kartkę i najpiękniej udekorowaną klasę. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w klasach by wspólnie uczcić zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

     • Zaproszenie do udziału w akcji charytatywnej

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

      W ramach działalności szkolnego wolontariatu pragniemy przed świętami włączyć się w akcję „Świąteczne kartki dobroczynne” organizowaną przez stowarzyszenie Sursum Corda. Stowarzyszenie to każdego dnia zajmuje się szeroko rozumianą pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Niesie pomoc każdemu, kto znajdzie się w sytuacji, która bez wsparcia życzliwych i dobrych ludzi jest beznadziejna, wspiera też opuszczających zakłady karne. Kampania „Świąteczne kartki dobroczynne”polega na zakupie pięknej kartki świątecznej wraz z kopertą w cenie 2,5 zł. Całkowity koszt sprzedaży kartek zostanie przekazany na cele stowarzyszenia. Może ktoś z Państwa nie zdążył jeszcze zakupić kartek dla swoich najbliższych, lub po prostu chce przed świętami takim prostym gestem podzielić się pomocą z najbardziej potrzebującymi? Zachęcam serdecznie do zakupu świątecznej kartki – są one kolorowe i bardzo ładnie wydane. W dniu jutrzejszym (środa 15.12) oraz w czwartek (16.12.) uczniowie naszej szkoły będą rozprowadzać kartki wśród swoich szkolnych kolegów. Niech ten drobny gest dobroczynności będzie dla dzieci przykładem, że wielkie dzieła składają się z drobnych elementów. Bardzo proszę o zakup kartki – wspólnie zachęcajmy dzieci do niesienia pomocy innym.

      Koordynator akcji: Alicja Luba  

    • Mikołajki
     • Mikołajki

     • Jak co roku, 6 grudnia wszystkie grzeczne dzieci czekały na przyjście Mikołaja. I w tym roku, ten ulubiony Święty nie zawiódł uczniów i odwiedził naszą szkołę. Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja wierszyki i piosenki a wszystkie młodsze dzieci otrzymały piękne prezenty. Mikołaj nie zapomniał także o starszych uczniach naszej szkoły. Święty odwiedził każdą klasę, obdarowując uczniów słodkościami. Święty Mikołaju, dziękujemy za Twoją obecność i zapraszamy za rok. Oczywiście obiecujemy, że w następnym roku będziemy tak samo grzeczni jak w tym :). 

    • Spotkanie z dietetykiem
     • Spotkanie z dietetykiem

     • W dniu 25.11.2021 r. w szkole odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas oraz dzieci z grupy "Rybki" z panią dietetyk Joanną Antolec, która zapoznała uczniów z zasadami zdrowego żywienia. Przedstawiła uczniom piramidę zdrowego żywienia oraz przypomniała jak w zdrowy sposób planować czas posiłków. Podkreśliła również, że u podstaw zdrowego żywienia leży odpowiednia dawka ruchu. Na zakończenie prelekcji pani dietetyk odpowiedziała uczniom na nurtujące ich pytania i udzieliła kilku ciekawych wskazówek dietetycznych.

    • Przedstawienie "Król lasu"
     • Przedstawienie "Król lasu"

     • W dniu 24.11.2021 uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki ze starszych grup wzięły udział w przedstawieniu proekologicznym "Król lasu" w OCK w Jabłonce."Król lasu" to historia o ochronie przyrody, o poszanowaniu innych, o przyjemności w zdobywaniu wiedzy i wielu sprawach ważnych dla dzieci. Kiedy w lesie pojawia się wyjątkowo paskudny osobnik o imieniu Brud i razem ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Szczurem i Karaluchem, niszczy zieleń, rozrzuca śmieci, zatruwa wodę i powietrze Król Dąb i marszałek dworu Sowa sprowadzają na pomoc doktora Bąbla. Ten z pomocą wnuka i skonstuowanego przez siebie robota ratuje Króla Dęba i całe jego królestwo. Uczniowie z dużym zaangażowaniem śledzili toczącą się na scenie akcję, a przedszkolakom najbardziej podobała się podróż autokarem :).