• Dzień Bezpiecznego Internetu

     • 8 lutego obchodzimy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Gmina Jabłonka aktywnie włącza się w działania służące rozpowszechnianiu ważnych treści dotyczących tego tematu. Wójt gminy Antoni Karlak wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i szkołami podstawowymi priorytetowo traktują podnoszenie świadomości uczniów i dorosłych korzystających z Internetu.

      Z powodu sytuacji epidemiologicznej konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie zostaje przeniesiony na później, kiedy będzie można zapewnić wszystkim bezpieczeństwo wynikające z obowiązujących w naszym kraju obostrzeń covidowych. Tymczasem w naszej szkole nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy będą organizować zajęcia poszerzające wiedzę uczniów na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. Zadaniem najmłodszych uczniów klas 1–3 oraz kl. 4 będzie wykonanie plakatu obrazującego netykietę (realizacja w formie indywidualnej lub grupowej). O dostarczenie prac prosimy do dnia 9 lutego do budynku szkoły (na odwrocie pracy w podpisie: imię, nazwisko, klasa, szkoła). Wykonane prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Orawskim Centrum Kultury, a najciekawsze z nich będą wyróżnione. Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów z klas I-IV do wzięcia udziału w konkursie.

      Dla uczniów klas starszych 5–6 oraz 7–8 oraz ich rodziców zostanie zorganizowane szkolenie online pod nazwą “Uczeń bezpieczny w Sieci”.

      W ramach szkolenia uczniowie będą zdobywać wiedzę na temat cyberzagrożeń i sposobów ich rozpoznawania oraz kreatywnych i bezpiecznych możliwości wykorzystania Internetu w edukacji. Rodzice poznają podstawy diagnozy nadużywania Internetu oraz sposoby modelowania bezpiecznej relacji Dziecko-Internet.

      Szkolenie jest przewidziane na 7 lutego i odbywać się będzie w następujących grupach:

      Klasy 5–6 godz. 11:00

      Klasy 7–8 godz. 12:00

      Rodzice i nauczyciele godz. 16:00

      Zachęcamy do aktywnego włączenia się w uczczenie tego dnia w sposób czynny, gdyż okres pandemii i coraz większe funkcjonowanie – zwłaszcza dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie, pokazał, jak zgubne mogą być skutki braku wiedzy na temat bezpiecznego i świadomego działania w Sieci.

      Linki do szkoleń online:

      Klasy 5–6 godz. 11:00 https://youtu.be/wlzexJ6jRqw

      Klasy 7–8 godz. 12:00 https://youtu.be/qo0eIUVjLas

      Rodzice i nauczyciele godz. 16:00https://youtu.be/UgHia9UyN9E

       

     • Zmiana opłat za wyżywienie

     • Na podstawie ustaleń w Urzędzie Gminy Jabłonka zmianie ulega stawka żywieniowa na dziecko, za tak zwany wsad do garnka. Od dnia 01.02.2022r. stawka ta wynosić będzie 5 zł za obiad. Bardzo prosimy o uwzględnienie tej podwyżki podczas uiszczania opłat za wyżywnie za miesiąc luty u Pani intendentki.

     • Rozporządzenie MEiN w sprawie trybu nauki po feriach

     • Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. W środę Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

      W przypadku szkół, których funkcjonowanie zostało ograniczone – w odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć w miejscu zamieszkania – dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania zajęć stacjonarnie na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w budynku szkoły.

      Pozostawiono możliwość zorganizowania konsultacji na terenie szkoły dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty. Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły. Uczeń przygotowujący się do egzaminu ósmoklasisty powinien mieć możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem. Dodatkowo, w ramach konsultacji, dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

     • Mistrz Matematyki

     • Zachęcamy uczestnictwa w konkursie Mistrz Matematyki! Będzie on rozgrywany w nowym serwisie edukacyjnym Mathematics.live, czyli matematycznej odsłonie Dyktanda.pl.

      Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także do studentów oraz do osób dorosłych. Na uczestników czekają zagadnienia na różnych poziomach zaawansowania. Udział w konkursie jest w pełni bezpłatny!

      Do zmagań o miano Mistrza Matematyki przystąpić można TUTAJ.

      Konkurs rozgrywany jest w dniach 21.01-27.03.2022 r.

      Najlepsi mogą liczyć na cenne nagrody rzeczowe! Z góry wiadomo również, ile punktów wystarczy uzbierać, aby zagwarantować sobie odebranie jednej z nagród gwarantowanych. 

      Serdecznie zachęcamy do udziału i trzymamy kciuki za zdobycie wymarzonych nagród!

      https://mathematics.live/pl/konkurs/mistrz-matematyki

     • Powrót dzieci do szkół

     • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy szkoły odbywa się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

      Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, przypominamy o obowiązujących w szkole procedurach funkcjonowania szkoły w czasie epidemii. Są one dostępne w zakładce „Dla rodziców – DOKUMENTY”.

      Przypominamy uczniom, o ustalonych zasadach organizacji zajęć w sposób, który umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Zwracamy uwagę, na dbanie o higienę osobistą – częste mycie rąk lub używanie płynów do dezynfekcji. Prosimy, by uczniowie wykazujący objawy chorobowe (katar, kaszel, gorączka) oraz objęci izolacją lub kwarantanną pozostali w domu.

      Rodzicom przypominamy, że obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej został uregulowany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.   Maseczki są dostępne przy wejściach do szkoły, u pań woźnych lub w pokoju nauczycielskim.

      Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o możliwości szczepienia dzieci powyżej 5 roku życia, jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19.

      W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości w zakresie szczepień dzieci i młodzieży więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

       

      Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

      Przypominamy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.  

     • Konkurs "Zimowy Mistrz Wypracowań"


     • Rozpoczyna się właśnie Zimowy Mistrz Wypracowań, czyli wyczekiwany konkurs z nagrodami organizowany przez portal edukacyjny Dyktanda.pl!

      To świetna okazja, aby podszlifować swój talent pisarski, skorzystać ze zdobytej już wiedzy, a także zgłębić nowe zagadnienia. 

      Zapraszamy wszystkich, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych - dzieci, młodzież i dorosłych. Udział w konkursie jest w 100% bezpłatny!

      Wystarczy kliknąć ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU na poniższej stronie:

      https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/zimowy-mistrz-wypracowan

      Następnie pozostaje już tylko wybranie interesujących nas tematów.

      Na aktywnych uczestników czekają nagrody gwarantowane! Do ich uzyskania wystarczy zebranie określonej liczby punktów. Oprócz tego przewidziane są nagrody główne, o wartości sięgającej dwóch tysięcy złotych!

      Konkurs Zimowy Mistrz Wypracowań potrwa do końca lutego 2022 r. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy zdobycia wymarzonych nagród!