• HISTORIA SZKOŁY

• Historia Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku

Dnia 16 października 1999 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 2  w Podwilku. Początkowo nauczano w tej części zarówno uczniów SP nr 2 jak i gimnazjalistów. Dyrektorem szkoły podstawowej jest Pani M. Pieróg, natomiast gimnazjum Pan  Z. Grzybacz. Na Zebraniu Wiejskim 2000 r. podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Najbardziej zaangażowani w sprawę szkoły byli dyrektor i rodzice. To dzięki ich wysiłkom 26 marca 2003 r. zostało oddane do użytku społeczności uczniowskiej nowe skrzydło gimnazjum. Gimnazjaliści co roku obchodzili swoje święto – Dzień Gimnazjalisty. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia było przyjęcie koleżanek i kolegów do społeczności uczniowskiej. Gimnazjaliści otrzymywali symbol przynależności do swojego gimnazjum w postaci krawatu z logo  szkoły. Szkolny zespół muzyczny Gim Bend pod kierunkiem Pana J. Palenika wielokrotnie uświetniał różne uroczystości szkolne i gminne.

Dnia 18 grudnia 2003 r. w budynku Gimnazjum odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej.

W roku 2002 odchodzi na emeryturę Pani M. Pieróg, a  dyrektorem SP nr 2 zostaje Pani A. Gacek i piastuje ten urząd do 2005r. Natomiast Pan Z. Grzybacz w Gimnazjum pełni tę funkcję do 2005 r.

W 2005 r. Radni Gminy Jabłonka podjęli uchwałę o utworzeniu Zespołu Szkół w Podwilku. W jego skład weszły: SP nr 2 i Gimnazjum. Takie rozwiązanie miało na celu znaczne oszczędności finansowe.

Zespołem rządzą kobiety: Pani Dyrektor A. Leksander  i z-ca dyrektora – Pani A. Papież. W 2006 r. z-cą dyrektora zostaje Pani A. Gacek.

W 2009 r. szkoła obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji wręczono nauczycielom, którzy mogli pochwalić się 10-letnim stażem w tej szkole, odznaczenia ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Jabłonce.

Szkoła wiele razy gościła w swoich murach  wybitne osobistości. W listopadzie 2007 r. odwiedził nas światowej sławy reżyser A. Wajda. Było to ogromne przeżycie dla naszej społeczności.

Dzięki staraniom P. Dyrektor A. Leksander od  14 października  2015r. Gimnazjum w Podwilku ma swojego patrona, a został nim  ks. J. Góralik. Szkolny chór po raz pierwszy zaprezentował „ Hymn Szkoły”, do którego słowa napisała Pani I. Zając, a muzykę skomponowała absolwentka naszej szkoły D. Grzybacz.

W roku 2017r. kolejna reforma oświaty, która wygasza gimnazja i następuje powrót ośmioklasowych szkół podstawowych.

W czerwcu 2019r. odchodzi ostania klasa gimnazjum.

W dniu 30 października 2019r. miała miejsce uroczystość nadania imienia szkole podstawowej. Patronem został ks. J. Góralik.

W sierpniu 2021r. odchodzi na zasłużoną emeryturę Pani A. Leksander. W tym samym roku Szkoła Podstawowa powiększa się o oddziały przedszkolne.

Dyrektorem szkoły zostaje Pani R. Lorek–Haberska.

Grażyna Możdżeń